Povídky se blbě prodávají? Taky jsem slyšel, říká Emil Hakl

ČTK Kultura ČTK, Kultura
21. 4. 2014 19:10
Loni vydal Emil Hakl novelu Skutečná událost, za kterou získal Magnesii Literu, nyní mu vychází soubor povídek Hovězí kostky.
Emil Hakl.
Emil Hakl. | Foto: Profimédia

Praha - Soubor povídek pod názvem Hovězí kostky, vyjde v úterý po Velikonocích spisovateli Emilu Haklovi, který za novelu Skutečná událost nedávno získal Magnesii Literu v kategorii prózy.

Haklova novinka Hovězí kostky nabízí čtenářům celkem jedenáct textů - osm povídek vzniklo v posledních dvanácti letech, další tři jsou z 80. a 90. let.

"Nějak se to prolnulo, nejdřív jsem dodělal novelu, pak jsem se začal poctivě věnovat povídkové knize, za kterou se nestydím, protože tam nejsou žádné uměle vymyšlené skutečnosti. Jsou to jenom povídky od roku 1986," říká Hakl.

Emil Hakl: Hovězí kostky (Argo, 2014
Emil Hakl: Hovězí kostky (Argo, 2014 | Foto: Aktuálně.cz

Přečtěte si ukázku z úvodní povídky Miliónový časy, odehrávající se v roce 1986.

"Mám povídky rád, je to ucelený útvar, na krátké ploše musíte vymyslet expozici, zlom i závěr. Ten může být různý, ale musí vám dospět až do srdce, nemůžete povídku utnout jen tak," říká autor, který povídky píše, přestože je dnes podle něj nakladatelé spíš odmítají. "Prý se blbě prodávají. To je ale legenda, kterou jsem slyšel už před pěti lety," směje se Hakl a připomíná své oblíbené autory povídek Čechova, Raymonda Carvera či Isaaka Babela.

Deníčky a dopisy od slečen

Souborem povídek Hakl i debutoval v roce 2001 titulem Konec světa. K psaní prózy se dostal až na prahu čtyřicítky koncem 90. let, předtím psal verše nebo dramatizoval knižní předlohy.

"Už na gymnáziu jsem si psal deníčky, takové složitě strukturované útvary, vlepoval jsem do nich suché listy, dopisy od slečen nebo jízdenky Praha-Pardubice a zpět," vzpomíná na rané literární pokusy.

Emil Hakl
Emil Hakl | Foto: Profimédia

Hakl vystřídal mnoho profesí, pracoval jako knihovník, strojník, zvukař, literární redaktor i novinář. Zejména v románu Intimní schránka Sabriny Black pak využil blízkou známost prostředí reklamních agentur, kde v 90. letech pracoval jako textař.

"Protože to byla radost. Byla to zajímavá práce, úplně nový typ zaměstnání, tak jsme z toho všichni na chvíli zešíleli a vymýšleli jsme slogany a kampaně a prezentovali kampaně ... to bylo příjemný, 90. léta," podotýká.

Foto: Aktuálně.cz

Hakl patří k autorům, kteří našli oblibu v autorském čtení. "Když se do toho naplno opřete, máte okamžitě zpětnou vazbu, vidíte, jestli to, co prezentujete, je živé, odchytíte případné chyby," pochvaluje si. "Mám rád autorská čtení, zejména v případech, kdy publikum je zvědavé na to, co mu sdělíte, není tomu tak vždy. Bývá to po malých knihovnách třeba v Příbrami, v Poličce, pak to bývá v Brně a v Berlíně. Tam jsou otevření," říká.

České literatuře scházejí témata

Současné české autory prý moc nečte. "Tu a tam to zkouším, ale narážím na skutečnost, že současná česká literatura nemá moc témat, která by rezonovala, stála za to, aby si člověk přečetl knihu. Možná to ale platí i o mých knihách," míní Hakl.

Důvodem absence nosných témat může podle něj být i fakt, že zdejší společnost "strašně dlouho nezažila žádné velké trauma".

Emil Hakl
Emil Hakl | Foto: Profimédia

"Určitá část společnosti je velmi namíchnutá, ale to je pořád ještě velmi málo. Nechci říct, že by bylo dobře, kdyby se něco stalo. Ne, chci říct, že by bylo dobře, kdyby se něco stalo, protože nejhorší ze všeho je, když se lidi nechají ponižovat," uvádí i s odkazem na svého kamaráda, jemuž exekuce vzala nákladně vybudovaný dům a manželku uvrhla na čas do péče psychiatrů.

Nejen téma často neprůhledných exekucí spojených s radikálními zvraty lidských osudů a rozčarováními končícími někdy až tragicky zpracoval i v oceněné knize Skutečná událost. Jeden z jejích hrdinů se rozhodl nespoléhat na policii a soudy; vzal osud do svých rukou a s domnělým původcem jemu způsobeného zla se vypořádal sám.

"Už jsem na to starej, ale pochopil bych, kdyby se někdo namích a provedl nějaký exces. To se přece nedělá. Dosud se tu neustavila demokracie, ostatně je-li o co stát," uzavírá autor, který je se svým nezařaditelným stylem stálicí české literatury a první Magnesii Literu získal už v roce 2003 za knihu O rodičích a dětech. Mezi nominovanými se objevuje skoro kdykoliv něco vydá.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 4 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy