Jo Nesbø se vypořádává se vztahem k otci v thrilleru Syn

Reuters Kultura Reuters, Kultura
10. 4. 2014 13:27
Světově proslulý autor severských detektivek připravuje také převyprávěného Shakespearova Macbetha. Děj se bude odehrávat mezi policisty.
Jo Nesbø.
Jo Nesbø. | Foto: Reuters

Oslo - Jo Nesbø, jeden z nejúspěšnějších autorů skandinávských detektivek, zkoumá ve svém nejnovějším knižním thrilleru pomstu a vztah otce a syna. Kniha dostala příznačně název Son (Syn) a Nesbø v ní sleduje i vlastní osud a vztah k otci, který bojoval v Hitlerově armádě na ruské frontě.

Nesbø patří vedle Stiega Larssona a Karin Fossum k největším hvězdám severské detektivky, která fascinuje čtenáře po celém světě temnými stránkami zdánlivě prosperující společnosti.

Bývalý fotbalista, makléř, novinář a rocková hvězda Jo Nesbø prodal už za svou kariéru spisovatele přes 20 milionů knih ve čtyřiceti zemích světa.

Jo Nesbø: Syn.
Jo Nesbø: Syn. | Foto: Jo Nesbø

Zájem o zfilmování jeho děl samozřejmě už vícekrát projevil i Hollywood. Ale až nyní Martin Scorsese začne natáčet Nesbøva Sněhuláka. Práva k novele Krev na sněhu, kterou napsal jako Tom Johansen, koupili Warner Bros. A nejnovějšího Syna by měl natočit herec Channing Tatum.

Nesbův román Syn vypráví o třicetiletém Sonnym, který ve vězení naslouchá zpovědím svých spoluvězňů, čímž je zbavuje jejich hříchů. Sám Sonny je feťák, který se do vězení dostal v osmnácti letech za dvě brutální vraždy. Je synem policisty a věří, že jeho otec spáchal sebevraždu. Matka pak duševně onemocněla a zemřela nedlouho poté. Z vězení se mu nakonec podaří uprchnout. Jedna ze zpovědí mu totiž odhalí neblahé tajemství jeho otce.

"Chtěl jsem vytvořit příběh o pomstychtivém Bohu, který soudí, kdo zemře a kdo bude žít," říká Nesbø.

Otec na východní frontě

Kniha je určitě pro Nesbøho i příležitostí, jak prozkoumat svůj vztah k vlastnímu otci. Jako teenager totiž objevil, že jeho otec bojoval na východní frontě na straně hitlerovské armády. Bylo to logické, protože Hitler Norsko za druhé světové války obsadil a král Haakon VII i s vládou odešel do exilu, zatímco nacistickou loutkovou vládu vedl Vidkun Quisling.

"Jistě že je to jasná paralela k mému vlastnímu zjištění, že otec bojoval s Němci. Dozvěděl jsem se to, když mi bylo patnáct," říká Nesbø. "Mému hrdinovi z románu Syn je také patnáct, když zjistí, že otec byl zrádce. Nestalo se to náhodou."

Jo Nesbo
Jo Nesbo | Foto: Aktuálně.cz

Nesbø vzpomíná na šok, který si zažil, když se tajemství svého otce dozvěděl. "Byl to chlap, kterého jsem opravdu obdivoval a respektoval. Vzpomínám si na chvíli, kdy jsem viděl první obrázek otce s nacistickou helmou. Bylo to pro mě naprosto nemožné, zkuste si to představit. Vyrostl jsem v generaci, která sledovala válečné filmy, a německý voják tam byl vždy ztělesněním zla. To přece nemohl být můj otec."

Otec zemřel, když bylo Nesbømu dvacet let, jejich vztah ale byl vždy napjatý, možná i proto, že Nesbø starší byl učitelem.

Macbeth u policie

Nesbø v současné době pracuje také na nové verzi Shakespearova Macbetha, kterou zasadí mezi policisty do roku 1970 v Norsku nebo Skotsku.

"Macbeth je příběh o zločinu. Je to příběh o vraždě, lži, moci a chamtivosti," říká Nesbø. "Přenesu Macbetha do roku 1970. Hrdinové nebudou králové a královny, ale budou bojovat o post šéfa policie. Děj by se mohl odehrávat v Oslu, ale mohlo by se to stát třeba i v Glasgow nebo Edinburghu."

Projekt je součástí mezinárodní vydavatelské iniciativy, která si klade za cíl převyprávět příběhy proslulého renesančního barda moderním jazykem pro současné čtenáře. Spisovatelka Margaret Atwood převypráví v rámci projektu Bouři, Jeanette Winterson Zimní pohádku.

Nesbø říká, že nebude používat přesně Shakespearova slova, i když je považuje za poetická a silná. "Je téměř nemožné použít původní dialog a vytvořit z něj vlastní příběh," řekl Nesbø.

 

Právě se děje

před 55 minutami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ochranný systém při testech odpojil běloruskou jadernou elektrárnu, v provozu je pouhé dva měsíce

Běloruská jaderná elektrárna byla v sobotu při testovací proceduře odpojena, protože se spustil ochranný systém reaktoru. Uvedlo to běloruské ministerstvo energetiky. Úroveň radiace v oblasti je ale podle ministerstva normální. Elektrárna u města Astravec byla spuštěna loni v listopadu.

"Ochranný systém byl aktivován při pilotním průmyslovém provozu prvního bloku, v jehož rámci jsou v současné době testovány systémy a zařízení," uvedlo ministerstvo. Úroveň radiace v okolí elektrárny je na běžné úrovni, dodal úřad.

První jaderná elektrárna v zemi se nachází na severu Běloruska, poblíž hranic s Litvou, a postavila ji ruská státní firma Rosatom za ruský úvěr deset miliard dolarů (217 miliard Kč). Provoz formálně zahájil prezident Alexandr Lukašenko 7. listopadu, kvůli poruše však musela být následující den odstavena. Opětovně spustila provoz a byla znovu připojena k síti 19. listopadu. Ministerstvo tehdy uvedl, že elektrárna pracuje na 40 procent své kapacity.

Zdroj: ČTK
Další zprávy