Jo Nesbø se vypořádává se vztahem k otci v thrilleru Syn

Reuters Kultura Reuters, Kultura
10. 4. 2014 13:27
Světově proslulý autor severských detektivek připravuje také převyprávěného Shakespearova Macbetha. Děj se bude odehrávat mezi policisty.
Jo Nesbø.
Jo Nesbø. | Foto: Reuters

Oslo - Jo Nesbø, jeden z nejúspěšnějších autorů skandinávských detektivek, zkoumá ve svém nejnovějším knižním thrilleru pomstu a vztah otce a syna. Kniha dostala příznačně název Son (Syn) a Nesbø v ní sleduje i vlastní osud a vztah k otci, který bojoval v Hitlerově armádě na ruské frontě.

Nesbø patří vedle Stiega Larssona a Karin Fossum k největším hvězdám severské detektivky, která fascinuje čtenáře po celém světě temnými stránkami zdánlivě prosperující společnosti.

Bývalý fotbalista, makléř, novinář a rocková hvězda Jo Nesbø prodal už za svou kariéru spisovatele přes 20 milionů knih ve čtyřiceti zemích světa.

Jo Nesbø: Syn.
Jo Nesbø: Syn. | Foto: Jo Nesbø

Zájem o zfilmování jeho děl samozřejmě už vícekrát projevil i Hollywood. Ale až nyní Martin Scorsese začne natáčet Nesbøva Sněhuláka. Práva k novele Krev na sněhu, kterou napsal jako Tom Johansen, koupili Warner Bros. A nejnovějšího Syna by měl natočit herec Channing Tatum.

Nesbův román Syn vypráví o třicetiletém Sonnym, který ve vězení naslouchá zpovědím svých spoluvězňů, čímž je zbavuje jejich hříchů. Sám Sonny je feťák, který se do vězení dostal v osmnácti letech za dvě brutální vraždy. Je synem policisty a věří, že jeho otec spáchal sebevraždu. Matka pak duševně onemocněla a zemřela nedlouho poté. Z vězení se mu nakonec podaří uprchnout. Jedna ze zpovědí mu totiž odhalí neblahé tajemství jeho otce.

"Chtěl jsem vytvořit příběh o pomstychtivém Bohu, který soudí, kdo zemře a kdo bude žít," říká Nesbø.

Otec na východní frontě

Kniha je určitě pro Nesbøho i příležitostí, jak prozkoumat svůj vztah k vlastnímu otci. Jako teenager totiž objevil, že jeho otec bojoval na východní frontě na straně hitlerovské armády. Bylo to logické, protože Hitler Norsko za druhé světové války obsadil a král Haakon VII i s vládou odešel do exilu, zatímco nacistickou loutkovou vládu vedl Vidkun Quisling.

"Jistě že je to jasná paralela k mému vlastnímu zjištění, že otec bojoval s Němci. Dozvěděl jsem se to, když mi bylo patnáct," říká Nesbø. "Mému hrdinovi z románu Syn je také patnáct, když zjistí, že otec byl zrádce. Nestalo se to náhodou."

Jo Nesbo
Jo Nesbo | Foto: Aktuálně.cz

Nesbø vzpomíná na šok, který si zažil, když se tajemství svého otce dozvěděl. "Byl to chlap, kterého jsem opravdu obdivoval a respektoval. Vzpomínám si na chvíli, kdy jsem viděl první obrázek otce s nacistickou helmou. Bylo to pro mě naprosto nemožné, zkuste si to představit. Vyrostl jsem v generaci, která sledovala válečné filmy, a německý voják tam byl vždy ztělesněním zla. To přece nemohl být můj otec."

Otec zemřel, když bylo Nesbømu dvacet let, jejich vztah ale byl vždy napjatý, možná i proto, že Nesbø starší byl učitelem.

Macbeth u policie

Nesbø v současné době pracuje také na nové verzi Shakespearova Macbetha, kterou zasadí mezi policisty do roku 1970 v Norsku nebo Skotsku.

"Macbeth je příběh o zločinu. Je to příběh o vraždě, lži, moci a chamtivosti," říká Nesbø. "Přenesu Macbetha do roku 1970. Hrdinové nebudou králové a královny, ale budou bojovat o post šéfa policie. Děj by se mohl odehrávat v Oslu, ale mohlo by se to stát třeba i v Glasgow nebo Edinburghu."

Projekt je součástí mezinárodní vydavatelské iniciativy, která si klade za cíl převyprávět příběhy proslulého renesančního barda moderním jazykem pro současné čtenáře. Spisovatelka Margaret Atwood převypráví v rámci projektu Bouři, Jeanette Winterson Zimní pohádku.

Nesbø říká, že nebude používat přesně Shakespearova slova, i když je považuje za poetická a silná. "Je téměř nemožné použít původní dialog a vytvořit z něj vlastní příběh," řekl Nesbø.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Soud uzavřel korupční kauzu Vidkun, rozsudek vynese v červenci

Olomoucký krajský soud v pondělí po posledních závěrečných řečech uzavřel korupční kauzu Vidkun. Rozsudek soud vyhlásí 16. července, řekl soudce Martin Lýsek. Proces, ve kterém čelí obžalobě z korupčního jednání dva někdejší vysoce postavení policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), trval půldruhého roku. Podle žalobce se jejich vina postavená především na řadě hodin odposlechů prokázala, všichni obžalovaní naopak vinu popřeli a žádají zproštění.

Původně chtěl soud vyhlásit rozsudek na konci června, vzhledem k dlouhým závěrečným řečem nakonec zvolil termín 16. července, uvedl soudce. Bývalý hejtman Rozbořil se omluvil, nebude přítomen.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Měsíc před startem OH v Tokiu mají Češi jistých 77 míst

Měsíc před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 77 účastnických míst. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy