Nejkrásnější české knihy jsou letos skromné

Kultura ČTK Kultura, ČTK
22. 4. 2013 12:44
V soutěži o nejkrásnější knihu roku 2012 bojovalo 270 titulů
12 hodin s Oskarem (Baobab)
12 hodin s Oskarem (Baobab) | Foto: Baobab

Praha - Nejvíce ocenění ve 48. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2012 získala opět nakladatelství Baobab a Arbor vitae. Bojoval o ně rekordní počet 270 titulů z produkce 125 vydavatelů. Výsledky v šesti kategoriích vyhlásila porota v Památníku národního písemnictví v Praze.

Tam mohou zájemci do 12. května prolistovat kolekci vítězných knih i titulů, které postoupily do užšího výběru. Poté se představí na veletrhu Svět knihy na holešovickém Výstavišti.

Z krásné literatury zvítězila autorská kniha Tomáše Roubala Black out (Galerie Ferdinanda Baumanna), v kategorii Literatura pro děti a mládež knížka Evy Macekové 12 hodin s Oskarem (Baobab). Mezi učebnicemi a tištěnými didaktickými pomůckami Rostlinopis Jiřího Dvořáka (Baobab) a z knih o výtvarném umění, obrazových a fotografických publikacích kniha Jana Matouška, Vladimira 518 a Markéty Vinglerové Město = médium (Bigg Boss).

obálka Město=Médium
obálka Město=Médium | Foto: BigBoss

Neotřelé a vtipné

Podle poroty může pohled na oceněné tituly překvapit. Letos totiž nepřevládaly výpravné, důstojně se tvářící několikakilogramové svazky, ale knihy až skromné. Přednost dostaly publikace s neotřelou podobou, které mají vtip a posunují knižní tvorbu spíše ideově než technologicky.

Čtyři desítky prací zaslali studenti výtvarných a polygrafických škol z Prahy, Plzně, Ostravy a Zlína. Cena TypoDesignClubu a Cena Vojtěcha Preissiga putovaly do jejich řad.

Komise, která klasifikovala knihy po polygrafické stránce, nevyřadila stejně jako ve dvou minulých ročnících pro technickou nezpůsobilost ani jeden titul. Čestné uznání získala tiskárna T.A.Print za největší podíl přihlášených publikací vyrobených v nadstandardní kvalitě.

V kategorii Vědecká a odborná literatura soutěžilo 52 titulů, v kategorii Krásná literatura 51 publikací, v kategorii Literatura pro děti a mládež 46 titulů. Notoricky nejméně obsazovaná kategorie Učebnice pro školy a didaktické pomůcky v tištěné podobě zaznamenala nárůst - oproti 11 titulům v minulém ročníku jich bylo přihlášeno 20. Obrazových a fotografických publikací se sešly čtyři desítky. Kategorie katalogů byla obsazena 21 položkami.

Porota se letos radila o tom, kam by měla soutěž v budoucnu směřovat. Například kategorie zrušit a inspirovat se obdobnou soutěží ve Švýcarsku. Tam skupina "nominátorů" sleduje po celý rok knižní produkci a knihy do soutěže navrhuje. Porota pak vybrala dvacítku publikací, které by se, opatřeny nálepkou či páskou s logem soutěže, prezentovaly jako "nejkrásnější" knihy roku. Podněty porota zaslala ministerstvu kultury.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy