U Křižíkovy fontány se sejde 2500 lidí, zahrají Chinaski a Šporcl

ČTK ČTK
4. 5. 2021 15:12
Pod názvem Šance pro kulturu se příští úterý 11. května u Křižíkovy fontány v Praze uskuteční pilotní koncert pro 2500 diváků. Na akci konané v době, kdy Česko začíná uvolňovat opatření proti pandemii koronaviru, zahrají skupina Chinaski, houslista Pavel Šporcl a hosté.
Poslední koncert skupiny Chinaski v dlouholeté sestavě se konal v prosinci 2017 v Brně.
Poslední koncert skupiny Chinaski v dlouholeté sestavě se konal v prosinci 2017 v Brně. | Foto: ČTK

Koncert se koná za podpory ministerstev kultury i průmyslu a obchodu, říká Martin Zvoníček z pořádající Asociace promotérů a producentů v oblasti kultury.

Podobně jako čtyři akce festivalu Pražské jaro nebo večer České filharmonie se jedná o pilotní projekt, který má naznačit cestu k pomalému návratu diváků. Cílem je ukázat, že koncerty jsou bezpečné, pokud organizátoři i účastníci dodrží doporučená opatření.

Návštěvníci budou muset dodat doklad buď o tom, že jsou déle než 14 dní po ukončeném očkování, nebo že mají maximálně 72 hodin starý negativní výsledek PCR či nanejvýš 48 hodin starý antigenní test udělaný profesionální laboratoří.

Poslední možností je písemné potvrzení lékaře, že účastník maximálně před 90 dny od data koncertu prodělal nemoc covid-19.

Omezená možnost testování bude i na místě. Pořadatelé si vyhrazují právo provést namátkový antigenní test kohokoli, budou-li mít pochybnosti o jeho zdravotním stavu.

"Po vřele přijaté venkovní výstavě 30 let svobodné kultury, kterou pořádáme v ulici Na Příkopě, jsme se dohodli s ostatními subjekty kulturní scény na tom, že je načase uspořádat akci, která odblokuje kulturní život v České republice," říká za pořadatele Romana Jedličková.

"Společně s Chinaski, Pavlem Šporclem a ostatními chceme ukázat, že je normální chodit ven za kulturou a že si ji v létě budeme moci bezpečně užít. Věřím, že díky této události budeme moci zase začít normálně pracovat a plánovat akce tak, jak jsme byli my i naši fanoušci zvyklí," dodává.

Vstupenky si lidé budou moci od tohoto úterý rezervovat v předprodejní síti Ticketlive. Akce není pořádána za účelem zisku, proto má být vstupné pro zaregistrované návštěvníky zdarma. Účinkující se vzdali nároku na honorář a všechny spolupracující společnosti poskytly lidi, materiál a služby na vlastní náklady.

Část vstupenek organizátoři věnují zdravotníkům, záchranářům, hasičům, prodavačům a dalším profesím, kterým chtějí poděkovat za nasazení v době pandemie.

Pilotní koncerty se příští týden uskuteční také v oboru klasické hudby. Česká filharmonie 10. května oslaví 125. výročí večerem ve Dvořákově síni Rudolfina, kde bude poprvé od října minulého roku sedět 350 posluchačů s platnými PCR testy. Do pilotního projektu ministerstva kultury byly rovněž zařazeny čtyři koncerty festivalu Pražské jaro za přítomnosti publika včetně toho zahajovacího, plánovaného na 12. května ve Smetanově síni Obecního domu.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD v pondělí zkritizoval návrh na uvolňování covidových opatření v kultuře, který dostal od ministerstva zdravotnictví. Připadá mu proti jiným odvětvím diskriminační.

Návrh podmiňuje vyšší účast diváků na kulturních akcích absolvováním PCR testu nebo procentuální proočkovaností populace.

 

Právě se děje

před 34 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel požárů, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy