Doba, kdy bylo možné vše. Film, kniha a seriál připomenou české devadesátky

ČTK ČTK
3. 5. 2021 13:25
Pod vedením producenta Petra Kozy vzniká projekt Devadesátky, který zmapuje historii české kultury, a zejména hudby 90. let minulého století. Jeho součástí má být celovečerní film režiséra Radima Špačka a scenáristy Lukáše Csicselyho, šestidílný televizní dokument Jakuba Skalického i kniha hudebního historika Radka Diestlera.

Zatímco kniha by měla vyjít příští rok, film a seriál mají následovat o další dva roky později.

"Tým Devadesátek v současné době oslovuje pamětníky a shání archivní materiály z let 1990 až 1999, fotografie, plakáty, vstupenky, programy, soukromé nahrávky, audio- i videozáznamy z koncertů či parties v klubech i na festivalech, fanziny, časopisy a další memorabilie z tohoto období, včetně koncertů zahraničních interpretů na našich pódiích," popisuje mluvčí projektu Silvie Marková.

Devadesátá léta minulého století byla v historii zdejší kultury a hudby podle tvůrců dobou plnou euforie a nadějí. V Praze koncertovali angličtí Rolling Stones, sovětským tankům zamával z pódia Frank Zappa, do Československa se vrátil exulant Ivan Král, zpod bývalého Stalinova pomníku začalo vysílat první soukromé rádio a pamětníci vzpomínají, jak se Michael Stipe ze skupiny R.E.M. marně snažil zaplatit u stánku na Vranovské přehradě platinovou kreditkou.

"Dalo by se říci, že jde o celkem nedávnou historii, ale čas letí rychleji, než se nám zdá, a od roku 1990 už je to více než 30 let. Je to jeden z mnoha důvodů se důkladně do té doby ponořit a zachovat tu jedinečnost i pro budoucí generace," vysvětluje producent Koza.

Režisér Špaček svůj celovečerní film zarámuje příběhem unaveného rockera, padesátníka Franty, a jeho dvacetiletého synovce Petra. "Měla by to být nejen vzpomínka na naše mládí, ale i na pocit kolektivní euforie, která tehdy ovládla celou společnost, nic se nezdálo nemožné a optimismus byl k mání zdarma na každém rohu," vysvětluje režisér.

Šestidílný dokumentární televizní cyklus Jakuba Skalického chce zmapovat hudební scénu 90. let z více úhlů. Bude se zabývat kluby a festivaly, rozhlasovými i televizními pořady, časopisy nebo fanziny. Popíše činnost agentur a promotérů, připomene vystoupení zahraničních hvězd i první zkušenosti českých kapel v zahraničí. Probere mainstream i okrajové žánry a přinese různé pohledy na gramofonový trh.

Časovým rámcem cyklu bude doba od 3. prosince 1989, kdy se konal Koncert pro všechny slušný lidi, až po rok 1999.

Stejnými tématy se má zabývat připravovaná kniha Radka Diestlera o české a slovenské hudební scéně 90. let, kterou příští rok vydá nakladatelství 65. pole.

Hudební příznivce do 90. let loni v létě vrátila výstava v pražském Popmuseu. Nabídla ohlédnutí za událostmi, jež před 30 lety hýbaly společností a popkulturou.

Porevoluční doba byla unikátní, děly se věci, které by jinak nebyly možné. Do McDonald's se chodilo jako na ples, nejlepší dárek byly kapsáče | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 57 minutami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Otcovská a rodičovská dovolená se rozšíří, MPSV připravuje změny podle směrnice EU

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda," řekla po jednání ministryně.

Směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z června 2019 má zajistit minimální standard ve všech členských zemích. ČR ji má do svých zákonů přenést nejpozději do 2. srpna 2022. Podle předpisu by placená otcovská v EU nesměla být kratší než deset dnů. Rodiče by měli mít možnost nečerpat rodičovskou celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době, uvádí směrnice. Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o potomka vystřídali. Rodiče v celé unii by měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy