koronavirus

Covid-19 je infekční onemocnění způsobené koronavirem SARS-CoV-2. První případ nemoci se objevil v roce 2019 v čínském Wu-chanu, následně se virus z Číny rychle rozšířil po celém světě. V Česku byl poprvé potvrzen v březnu 2020. 

Vše podstatné o koronaviru a aktuální údaje najdete na speciální stránce.

Všechny články k tématu vydané na Aktuálně.cz najdete zde:

Kvůli pandemii byl už potřetí zrušen Lipský knižní veletrh

Z důvodu koronavirové pandemie se ani letos nebude konat Lipský knižní veletrh. Ve středu to oznámili pořadatelé. Dlouho přitom avizovali, že ve dnech 17. do 20. března se významná literární a nakladatelská akce uskuteční. Teď byla zrušena potřetí za sebou.

Dle organizátorů příliš mnoho nakladatelů nahlásilo, že se kvůli situaci okolo nemoci covid-19 nezúčastní. Druhý největší knižní veletrh v Německu by tak postrádal rozmanitost. Podle agentury DPA účast odřekly vydavatelské domy jako Oetinger nebo Penguin Random House. Za konání veletrhu se naopak přimlouvala Nadace Kurta Wolffa, zastupující nezávislé nakladatele.

Ředitel veletrhu Oliver Zille zdůvodnil dosavadní přípravy tím, že 75 procent vystavovatelů z předpandemických dob slibovalo účast.

Zdroj: ČTK

Další díly Mission: Impossible uvedou kina až v letech 2023 a 2024

Kvůli pandemii se zdrží sedmé a osmé pokračování série akčních filmů Mission: Impossible s hercem Tomem Cruisem. Sedmá část měla mít premiéru letos na podzim, nakonec ji biografy začnou promítat až 14. července 2023. Navazující osmý díl pak bude mít premiéru 28. června 2024, oznámily produkční společnosti Paramount Pictures a Skydance.

Snímky se natáčely v Itálii, Velké Británii nebo Polsku a štáb vedený režisérem Christopherem McQuarriem měl opakovaně problém s karanténami a nákazami. Také filmová studia a multiplexy se již téměř dva roky snaží odhadnout, kdy pandemie dostatečně poleví, aby se lidé mohli ve velkých počtech vrátit do kinosálů. Sága Mission: Impossible celosvětově dosud utržila přes 3,57 miliardy dolarů, v přepočtu skoro 80 miliard korun.

Zdroj: Reuters, ČTK

Česká filharmonie kvůli nakaženým hráčům ruší koncerty s Shekuem Kannehem-Masonem

Kvůli koronaviru ruší Česká filharmonie tři koncerty plánované na 20. až 22. ledna v pražském Rudolfinu. Britský violoncellista Sheku Kanneh-Mason měl pod taktovkou Jakuba Hrůši zahrát Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara. Peníze za vstupné orchestr vrátí v plné výši. "Držitelé vstupenek budou kontaktováni zákaznickým servisem, popřípadě se na něj mohou sami obrátit," říká mluvčí orchestru Luděk Březina.

Na začátku týdne se u filharmonika, který se připravoval na pondělní koncert Komorního orchestru České filharmonie, objevilo potvrzení nemoci covid-19. To si vynutilo změnu programu. Ve středu přibyl další případ a orchestr se z preventivních důvodů rozhodl vystoupení zrušit. Ve středu přibylo v Česku 25 989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní za celou dobu epidemie.

Zdroj: ČTK

Muzeum Louvre navštívilo nejméně lidí od roku 1986

Pařížské muzeum Louvre vloni kvůli pandemii koronaviru navštívilo 2,8 milionu lidí, nejméně od roku 1986, kdy byl palác přebudován. Před pandemií Louvre přivítal deset milionů diváků ročně včetně turistů, uvedl server The Art Newspaper.

Oproti roku 2019 vloni příjmy Louvru klesly o 80 milionů eur. Francouzský stát mu kompenzoval 70 milionů eur a později přidal dalších 40 milionů eur, celkově tak muzeum dostalo v přepočtu více než 2,6 miliardy korun. Letos plánuje ještě dvě velké výstavy, jednu o Egyptě a království Núbie, druhou o zátiší.

Francouzská muzea byla v roce 2021 zavřená o jeden měsíc méně než roku 2020. Jejich celková návštěvnost podle tamního ministerstva kultury klesla druhým rokem o 60 až 70 procent ve srovnání s dobou před pandemií.

Muzeum Orsay, jež má ve sbírkách impresionistická díla, navštívil milion lidí, v roce 2019 to bylo 3,6 milionu. Centre Pompidou loni zaznamenalo 1,5 milionu návštěvníků, zatímco v roce 2018 jich bylo 3,5 milionu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat