Ohně, dělbuchy a světla. Rammstein chtějí vyprodat letiště v Letňanech

Kultura Kultura
13. 5. 2021 14:56
Zopakovat úspěch z předpandemického léta 2019, kdy dvakrát po sobě vyprodala stadion v Edenu, se pokusí německá rocková kapela Rammstein. Příští rok 15. května vystoupí na Letišti Letňany, největším koncertním areálu v metropoli, kde v posledních letech účinkovaly hvězdy jako Rolling Stones nebo Ed Sheeran.
Rammstein předloni v Edenu postavili scénu, které dominovala budova s vysokou věží.
Rammstein předloni v Edenu postavili scénu, které dominovala budova s vysokou věží. | Foto: Lukáš Bíba

Koncert pořádá česká pobočka nadnárodní agentury Live Nation. Členové jejího fanklubu budou moci vstupenky v cenách od 1990 do 2990 korun zakoupit přednostně v pondělí a úterý, pro ostatní prodej začne ve středu 19. května v 15 hodin.

Všechny vstupenky budou personalizované, to znamená vázané na jméno vytištěné na lístku. "Jeden zákazník může zakoupit maximálně šest kusů vstupenek na koncert. Děti mladší 15 let musí být v doprovodu odpovědné osoby starší 18 let," upozorňují pořadatelé.

Rammstein patří mezi nejinovativnější koncertní kapely současnosti. Proslulí jsou velkou divadelní show plnou ohňostrojů, ohňů, dělbuchů a světel.

V Edenu naposledy postavili scénu, které dominovala budova s vysokou věží. "Své také udělalo oddané publikum, včetně mnohých fanoušků s tetováním nebo těch, kteří větší část koncertu vydrželi s nasazenými plynovými maskami," popsal v recenzi na Aktuálně.cz kritik Josef Vlček.

Podle něj už Rammstein nehrají zběsilý metal, jako když začínali v 90. letech minulého století, dokonce ani syrový industrial z minulé dekády. Čím dál větší roli v jejich hudbě zabírá elektronika. "V desetileté natáčecí pauze mezi rokem 2009 a letoškem si vyvinuli unikátní styl, který by bylo možné nazvat industriálním metalovým šansonem," uvedl kritik.

Podle něj zpěvák kapely Till Lindemann uhrančivým basem do hudby recituje své básně nebo vypráví.

Rammstein v roce 1994 založili hudebníci pocházející z východní části Německa. Název kapely připomíná město, kde se koncem 80. let během letecké přehlídky stala nehoda, při níž zahynuly desítky lidí. Samotný výraz rammstein v němčině znamená beranidlo.

Fanoušky si skupina získala již roku 1995 debutovou deskou Herzeleid. Z ní pocházejí singly Du riechst so gut, Asche zu asche nebo Rammstein, které jsou dosud součástí koncertního repertoáru.

Poté co americký režisér David Lynch zařadil jejich skladby na soundtrack k filmu Lost Highway, začala mít formace ohlas také v USA.

"Rammstein jsou jako lesní požár. To také ve své podstatě není nic hezkého, ale pokud už se člověk stane jeho svědkem, fascinovaně na něj hledí, protože má v sobě nějakou neodolatelnou přitažlivost," řekl kytarista Paul Landers.

Kapela dnes platí za největší hvězdu žánru neue deutsche Härte, což lze přeložit jako "nová německá tvrdost".

"Přitahují nás témata z okraje společnosti, z tenké hranice mezi povoleným a zakázaným," komentuje Landers texty skupiny, jež se zabývají sadomasochismem, homosexualitou, nekrofilií, sexem či násilím.

Rammstein od roku 1995 vydali sedm studiových alb, to poslední, bezejmenné, se objevilo krátce před koncerty v Edenu roku 2019.

"Po zvukové stránce stále drží prst na tepu doby. Zvuk nahrávky působí kompaktně a 'živě', patrně i proto, že kapela tvořila a následně natáčela z valné části takříkajíc postaru, společně v jedné místnosti," napsal o desce na Aktuálně.cz kritik Petr Korál.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy