Ve stopách Led Zeppelin. Rockový revival Greta Van Fleet zní pompézněji než dřív

Josef Vlček Josef Vlček
12. 5. 2021 19:00
Předloni, kdy oslavila 88. narozeniny, se paní Gretna Van Fleetová ke svému úžasu stala nejváženější občankou městečka Frankenmuth v americkém státě Michigan. Nikdy nečekala, že čtyři kluci ze sousedství, kteří založili kapelu a nazvali ji jejím lehce upraveným jménem, získají tři nominace na ceny Grammy, a dokonce jednu promění.
Kapelu Greta van Fleet tvoří basista Sam Kiszka, zpěvák Josh Kiszka, bubeník Danny Wagner a kytarista Jake Kiszka.
Kapelu Greta van Fleet tvoří basista Sam Kiszka, zpěvák Josh Kiszka, bubeník Danny Wagner a kytarista Jake Kiszka. | Foto: Lava Records

Jejich tehdejší opus, dvojité EP From the Fires, kritici označovali za reinkarnaci rockerů Led Zeppelin.

Od nečekaného úspěchu na Grammy sbírá kapela Greta Van Fleet různá označení - jsou to epigoni, revivalisté, ale také ti, co pochopili, že rock se má vrátit do 70. let minulého století a obnovit svou tehdejší sílu.

Není divu, že jejich právě vydané nové album The Battle at Garden’s Gate bylo ve své kategorii nejočekávanější nahrávkou roku. Budou to zase noví Zeppelini, nebo půjdou jiným směrem?

Od Grety Van Fleet však zásadní posun čekat nemůžeme. Žánr označovaný jako klasický rock je tak jasně definován a uzavřen, že ti, kdo se na něj specializují, vždy budou připomínat kohosi, kdo už tu byl před nimi.

Nic nového nemůže vymyslet ani tak vyhlášený producent jako jedenapadesátiletý Greg Kurstin, podepsaný pod deskami Adele, Becka, Paula McCartneyho nebo Foo Fighters. Maximálně může Gretinu "zeppelinovštinu" naředit postupy jiných kapel ze stejné škatulky.

Znalci klasického rocku proto nad novým albem mohou poukazovat, že tu a tam něco připomíná sestavy ze 70. let jako Styx, Rush nebo Saga. Zvláště když tentokrát Greta Van Fleet po jejich vzoru nešetří syntetickými náhražkami Hammondových varhan nebo smyčců.

Skladba My Way, Soon z nového alba Grety van Fleet. | Video: Lava Records

Na novince posílili to, co fanoušci nejvíc oceňovali u první studiové desky Anthem of the Peaceful Army z roku 2018 - pompézní zvuk, velkolepá slova a neobvyklé textury s překvapivými brejky.

Jistá snaha odklonit se od základního vzorce je tu znát, ale stačí si poslechnout úvodní riff skladby Caravel a jsme tam, kde jsme byli. Zpěvák Josh Kiszka zůstává v zajetí sirénovitého vokálu Roberta Planta z Led Zeppelin, i když už neječí tak výrazně jako před třemi roky. Pořád se do toho ale umí opřít. Věci neznalý posluchač může mít dokonce pocit, že zpívá žena.

Také Kiszkův bratr, kytarista Jake, je stejně jako dřív okouzlen zvukem a melodickým cítěním Jimmyho Page. Jestli miluje nějakou zeppelinskou skladbu, musí to být Stairway to Heaven s jejími náhlými změnami.

Na nové desce se k téhle slavné písni nejblíž dostane v závěru kompozice Broken Bells, kde má slušný prostor k efektnímu sólu. I skoro čtyřminutový, překvapivý konec závěrečného The Weight of Dreams s brilantní instrumentální pasáží má blízko k jednomu z nejslavnějších rockových hitů všech dob.

Greta van Fleet: Budou z nich noví Led Zeppelin, nebo půjdou jiným směrem?
Greta van Fleet: Budou z nich noví Led Zeppelin, nebo půjdou jiným směrem? | Foto: Alysse Gafkjen

Podobu s anglickými klasiky pak najdeme třeba ve vrstvení akustických a elektrických kytar, jako to v polovině 70. let dělalo Pageovo a Plantovo uskupení.

Třetí z bratří Kiszkových, baskytarista Sam, a s ním také bubeník Danny Wagner se od zeppelinského půdorysu vzdálili nejdál. Většina nových skladeb Grety van Fleet je v pomalém nebo středním pompézním tempu a rytmika je uhlazuje. Deska tak postrádá jak pestrost zeppelinských alb, tak jejich rock’n’rollovou neurvalost.

Mnozí kritici přirovnávají novou nahrávku k nejuvolněnějšímu albu Led Zeppelin, které se jmenovalo Houses of the Holy a vyšlo roku 1973. Ve skutečnosti ale jako by se Greta van Fleet spíš blížila tvorbě kapely Rush.

Obal desky The Battle at Garden’s Gate.
Obal desky The Battle at Garden’s Gate. | Foto: Lava Records

Příznivec klasického rocku je postaven před zvláštní dilema. Na jedné straně by byl rád, kdyby se jeho oblíbený žánr dál vyvíjel a nežil jen z odkazu 70. a 80. let. To Greta Van Fleet určitě nenabízí. Na druhé straně je tu ale velká nostalgie po nejlepších časech rocku a zbožňovaných zpěvácích i muzikantech tehdejší doby.

Proto tak kvetou revivaly. Vždyť o tom zeppelinském se poprvé začalo psát hned v polovině 80. let, kdy v Anglii vznikla kapela The Mission, nebo když o dekádu později další formace Great White vydala album zeppelinských coververzí.

Hlad po blues rocku lehce naředěném jinými žánry je tu pořád - a Greta Van Fleet ho s úspěchem pomáhá tišit.

Album

Greta Van Fleet: The Battle at Garden’s Gate
Lava Records 2021

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Čínská armáda tvrdí, že sledovala a odehnala americký torpédoborec. USA to popřely

Čínská armáda uvedla, že se dostala do drobného incidentu s americkým torpédoborcem, který podle ní nelegálně vplul do vod u Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Spojené státy to ale popřely a tvrzení označily za nepravdivé. Informuje o tom agentura Reuters. Na ostrovy si dělají nárok Čína, Tchaj-wan i Vietnam. Podobný incident se u nich odehrál už loni.

V prohlášení čínské armády se uvádí, že torpédoborec USS Milius nezákonně vnikl do čínských teritoriálních vod, čímž "narušil mír a stabilitu rušné vodní cesty". Americké námořnictvo reagovalo vlastním prohlášením. "USS Milius provádí rutinní operace v Jihočínském moři a nebyl vyhnán. Spojené státy budou i nadále létat, plout a operovat všude tam, kde to mezinárodní právo umožňuje," stojí v něm.

Jihočínské moře je jedním ze sporných bodů vztahů mezi Čínou a USA. Washington viní Peking, že jeho územní nároky v těchto vodách jsou nezákonné. Lodě amerického námořnictva tak v posledních letech Jihočínským mořem proplouvají čím dál častěji, aby se USA proti čínským nárokům vymezily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy