Festival Metronome nebude ani v září, konat se má až v červnu 2021

ČTK ČTK
8. 6. 2020 11:29
Festival Metronome Prague se přesouvá na příští rok, uskutečnit by se měl ve dnech 17. až 19. června, uvedli v pondělí dopoledne pořadatelé.
Návštěvnost festivalu Metronome vzrostla na loňských přibližně 20 tisíc.
Návštěvnost festivalu Metronome vzrostla na loňských přibližně 20 tisíc. | Foto: Metronome Prague

Hudební festival se měl původně konat letos v červnu na pražském Výstavišti, pořadatelé ho po vypuknutí pandemie koronaviru přeložili na 17. až 19. září. Teď říkají, že kvůli přetrvávající nejistotě z toho, jak bude situace s pořádáním podobných akcí vypadat za tři měsíce, musí akci přesunout.

Vstupenky zůstávají v platnosti. Přes polovinu kapel, které měly letos vystoupit, potvrdilo účast na příštím ročníku.

"Čelíme situaci, kdy si v současné době vzhledem k nejistotě, co bude za tři měsíce, nikdo vstupenky nekoupí, a tak festival nemůžeme realizovat v takové podobě, jako jsme si přáli," vysvětluje za organizátory Sabina Turšnerová.

"Stále dostáváme (z ministerstva zdravotnictví) odpověď, že se zatím může potkat jen 500 lidí na jednom místě, i přesto, že jsme byli připraveni přijmout veškerá možná i námi samotnými navrhovaná hygienická opatření, která by riziko šíření potenciální nákazy řešila lépe, než jak se postupuje nyní. Bohužel i lety z USA, odkud plánujeme přivézt některé hvězdy, nejsou jisté," doplňuje.

Producenti festivalu David Gaydečka a Martin Voňka žádají ty, kdo si již na letošek koupili lístky, aby si je nechali na příští rok, a tím festival podpořili. Na letošní září prý chystají překvapení.

Největšími hvězdami letos plánovaného pátého ročníku festivalu Metronome Prague měli být americký raper Macklemore, britská skupina Underworld nebo americký zpěvák, textař a multiinstrumentalista Beck.

Beckův raný hit Loser z roku 1994. | Video: Geffen Records

"Jednání s agenty kapel probíhá pozitivně a už přes polovinu jich potvrdilo nový termín 17. až 19. června 2021. Snažíme se přesunout celý letošní program na příští rok včetně headlinerů," avizují pořadatelé, kteří účast jednotlivých interpretů začnou potvrzovat v následujících týdnech. "Některé už znáte a některé jsme ještě ani oznámit nestihli," dodávají.

Návštěvnost festivalu podle organizátorů vzrostla ze 7500 diváků v prvním ročníku na loňských přibližně 20 tisíc.

Za první čtyři roky, kdy se jmenovala Metronome Festival Prague, akci navštívily hvězdy jako Kraftwerk, Primal Scream, Liam Gallagher, Morcheeba, Sting, Iggy Pop, Foals, Chemical Brothers, Kasabian, David Byrne, John Cale nebo Massive Attack.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy