odklad

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK

Eric Clapton podruhé odkládá koncert v Praze, zpozdí se o dva roky

Anglický kytarista a zpěvák Eric Clapton podruhé odložil koncert v pražské O2 areně, který se měl původně uskutečnit vloni na jaře. Stejně jako celé turné jej nyní pětasedmdesátiletý Clapton přesunul na rok 2022. Konkrétně v Praze vystoupí 5. června 2022, oznámil v pondělí Matěj Chalupa z pořádající agentury Bestsport. Podle něj by si fanoušci měli ponechat vstupenky. "Zůstávají nadále v platnosti i na nový termín koncertu a není potřeba je vyměňovat," upřesňuje Chalupa.

Koncert se měl nejprve konat 29. května 2020, nakonec byl odložen na 23. května 2021. Důvodem jsou celosvětová opatření proti šíření nemoci covid-19, která zamezují konání hromadných akcí. O2 arena v Praze pojme až 18 tisíc lidí. Prodej vstupenek na nový termín pokračuje v sítích Ticketmaster a Ticketportal, kde jsou k dispozici lístky v ceně 2990 až 6990 korun.

Filmový festival Berlinale byl kvůli pandemii přeložen

Mezinárodní filmový festival Berlinale se v únoru kvůli pandemii nemoci covid-19 neuskuteční. V pátek to oznámili pořadatelé. Místo toho na březen chystají digitální akci pro zástupce kinematografického průmyslu, v červnu hodlají promítat snímky pro veřejnost. "Budeme tak mít šanci ochránit zdraví všech návštěvníků a podpořit oživení filmového sektoru," vysvětluje šéfka festivalu Mariette Rissenbeeková.

Letní část se uskuteční v kinech a také pod širým nebem. "To nám poskytne příležitost k jinému prožitku, ke zhlédnutí filmů v mezinárodní soutěži a k oslavám s vítězi Zlatých a Stříbrných medvědů v radostné atmosféře," dodává umělecký šéf akce Carlo Chatrian.

Zdroj: ČTK

Některé koncerty festivalu Janáček Brno se přesouvají na příští rok

Koncerty festivalu Janáček Brno, které se letos nemohly uskutečnit kvůli opatřením proti šíření koronaviru, pořadatelé přesunuli na příští rok. V květnu 2021 se uskuteční folklorní večer Kostelní písně ze Znorov a také vystoupení Dětského sboru Brno. V listopadu 2021 budou na programu recitál Tomáše Krále a Matana Porata ve vile Tugendhat, koncert Pražského filharmonického sboru a také recitál Pavola Breslika a Róberta Pechance. "Koncerty tak zároveň budou pozvánkou na festival Janáček Brno 2022, který se odehraje v termínu 2. až 19. listopadu 2022 a jehož předprodej zahájíme 30. listopadu 2021," doplňuje Jiří Heřman, umělecký šéf Janáčkovy opery Národního divadla Brno, jež akci pořádá. Vhodná data pro Řecké pašije Bohuslava Martinů a Osud Leoše Janáčka organizátoři zatím hledají.

Zdroj: ČTK

Příští Jurský park a Batmana diváci uvidí až v roce 2022

Hollywoodská studia kvůli pandemii koronaviru opět mění plány. V úterý večer firma Universal Pictures uvedla, že další díl ságy Jurský park nazvaný Jurský svět: Nadvláda pošle do kin až v červnu 2022. Snímek, v němž účinkují Chris Pratt a Bryce Dallas Howardová, se tak zpozdí o rok.

Warner Bros. už začátkem týdne odsunuli sci-fi Duna z letošního prosince na říjen 2021. Nejnověji studio posouvá také nového Batmana s Robertem Pattinsonem v hlavní roli. Film režiséra Matta Reevese měl do kin přijít právě v říjnu 2021, nakonec uvolní místo Duně a premiéru bude mít až na jaře 2022.

Zdroj: Reuters

Další odklad v Hollywoodu: Duna přijde do kin až v říjnu 2021

Očekávaný sci-fi film Duna do kin místo letošního prosince zamíří až 5. října 2021. V pondělí večer to oznámila studia Warner Bros. a Legendary Pictures, pro něž adaptaci knihy Franka Herberta natočil Kanaďan Denis Villeneuve. Ve snímku odehrávajícím se na pouštní planetě, kde se těží zvláštní koření prodlužující život, účinkují Timothée Chalamet, Josh Brolin, Zendaya nebo Oscar Isaac.

Duna se tak zařadila po bok bondovky Není čas zemřít, nové verze muzikálu West Side Story od režiséra Stevena Spielberga nebo Black Widow se Scarlett Johanssonovou v hlavní roli. Všechny tyto filmy byly v posledních týdnech odloženy kvůli pandemii koronaviru. Nejnověji druhý největší světový řetězec kin Cineworld oznámil, že dočasně zavře všechny své biografy v USA a Velké Británii. Důvodem je nízká návštěvnost kin a právě odklad očekávaných letošních titulů, k nimž se nyní přidala Duna.

Zdroj: Variety.com

Kvůli vydání Obamových pamětí bude Bookerova cena udělena později

Bookerova cena bude udělena o dva dny později. Pořadatelé slavného anglického knižního ocenění, které mohou získat i Američané, odsunuli slavnostní ceremoniál ze 17. na 19. listopadu. Důvodem je to, že v původně plánovaný den zároveň vychází paměti bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy nazvané Země zaslíbená. Ty by v médiích zastínily laureáta ceny, píše deník New York Times.

"Přišlo nám nešťastné, že by dvě nejočekávanější literární události podzimu, to znamená udělení Bookerovy ceny a vydání Obamových pamětí, připadlo na stejný den," vysvětluje Gaby Woodová, šéfka nadace, jež Bookerovu cenu udílí. Podle New York Times pořadatelé ceny hned tak někomu neustoupí, což jen svědčí o tom, nakolik jsou Obamovy paměti očekávané. Vyjdou v nákladu tří milionů kusů.

Zemi zaslíbenou od Baracka Obamy v překladu Martina Svobody vydá nakladatelství Argo na podzim 2021.

Zdroj: New York Times

Veletrh umění Art Basel v Miami se přesouvá na příští rok

Kvůli pandemii koronaviru se letos neuskuteční vyhledávaná odnož veletrhu umění Art Basel v americkém Miami. Akce známá velkolepými večírky a účastí celebrit i předních sběratelů umění byla naplánovaná na prosinec. Kvůli cestovním omezením v souvislosti s šířením koronaviru ji pořadatelé přesouvají na rok 2021, píše agentura AP.

"Víme, nakolik je veletrh zásadní pro naše galerie, stejně jako pro celou uměleckou komunitu v Miami. A těšíme se, až se sem za rok vrátíme," říká kunsthistorik Noah Horowitz, šéf americké odnože veletrhu.

Veletrhy umění pod značkou Art Basel se konají vždy na třech místech, jeden ve švýcarské Basileji, druhý v Miami, třetí v Hongkongu. Tradici roku 1970 založili tři basilejští galeristé. Vloni do Basileje za veletrhem přicestovalo 93 tisíc lidí, veletrh v Miami zaznamenal 81 tisíc návštěvníků a hongkongská akce 88 tisíc.

Zdroj: AP

Rozhlasoví symfonici pojedou do Japonska až v červnu 2022

Plánované turné Symfonického orchestru Českého rozhlasu do Japonska, které se mělo konat 4. až 21. listopadu, se neuskuteční kvůli pandemií koronaviru. Pořadatelům se zdá, že situaci provází riziko náhlých změn. Odložené turné by se mělo uskutečnit v červnu 2022, nejbližším možném termínu.

"Mělo to být naše první velké turné s novým šéfdirigentem a jako jeden ze sólistů měl vystoupit i hornista Radek Baborák. Zájezd jsme dlouho připravovali a o to více nás to mrzí," říká Jakub Čížek, ředitel orchestru, jenž měl na turné účinkovat pod taktovkou šéfdirigenta Alexandera Liebreicha.

Rozhlasoví symfonici jezdí do Japonska každé dva tři roky, letos měli navštívit města Sendai, Nagoja, Osaka, Fukuoka či metropoli Tokio a jeho slavnou Suntory Hall.

Po vynucené pauze způsobené pandemií koronaviru orchestr zahájí novou sezonu 25. září slavnostním koncertem v Rudolfinu. Pod Liebreichovým vedením zazní Devátá symfonie s Ódou na radost Ludwiga van Beethovena a skladba Toshia Horokawy Meditace. Hlavním hostujícím dirigentem zůstává Marek Šedivý, který prodloužil spolupráci do června 2022. Jako rezidenční umělec se představí violoncellista Jean Guihen Queyras.

Zdroj: ČTK

Novinky z Hollywoodu budou až koncem léta, Disney odložil Mulan

Filmová společnost Walt Disney Company odložila premiéru velkorozpočtového filmu Mulan na 21. srpna. Podle agentury Reuters je to rána pro provozovatele kin, kteří doufali, že právě tento snímek pomůže přilákat lidi zpět do kin po pandemii koronaviru. Mulan měla mít premiéru ve druhé půlce července. "Pandemie změnila naše distribuční plán pro Mulan a nadále budeme tak flexibilní, jak jen podmínky vyžadují. Nezměnila se ale naše víra v sílu tohoto filmu, který vypráví o naději a vytrvalosti," uvádějí šéfové Disneyho Alan Horn a Alan Bergman. Film s rozpočtem přes 200 milionů dolarů, což je zhruba 4,7 miliardy korun, převypravuje animovanou Legendu o Mulan z roku 1998. Pojednává o dceři čínského bojovníka, která místo nemocného otce narukuje do armády a v přestrojení za muže překonává nástrahy.

Zdroj: Reuters
Pokračovat