Lady Gaga veze plastikovou magalománii i do Prahy

ČTK Kultura ČTK, Kultura
2. 10. 2014 15:04
V pražské O2 Areně se zastaví jedna z nejvlivnějších postav současného showbyznysu. Lady Gaga ukáže i pražskému publiku čtrnáct převleků i obří plastikovou zahradu.
Lady Gaga.
Lady Gaga. | Foto: LadyGaga.com

Praha - Lady Gaga o sobě rozhodně nemá skromné mínění, kdysi třeba řekla, že si za svůj cíl předsevzala revoluci v populární hudbě. Do světa showbyznysu newyorská rodačka naplno vlétla před šesti lety a dnes je osmadvacetiletá zpěvačka řazena mezi nejvlivnější ženy populární hudby.

Dokazuje to třeba tím, že nejnovější album s ní nazpívala jazzová legenda Tony Bennett. V neděli 5. října se Lady Gaga podruhé představí pražskému publiku.

Tony Bennett & Lady Gaga: The Lady is a Tramp.
Tony Bennett & Lady Gaga: The Lady is a Tramp. | Video:

A návštěvníci jejího koncertu - do české metropole mimochodem přijíždí necelý měsíc po Bennettovi - se mají na co těšit. Koncerty americké hvězdy jsou totiž opulentní podívanou. Loni v listopadu se například na představení alba Artpop vznášela nad hlavami diváků v přístroji, který označila za "první létající šaty".

Na svém zatím jediném pražském koncertě před čtyřmi lety pak vyprodaná O2 arena nadšeně aplaudovala show plné efektů, mezi kterými nechyběl ohňostroj umístěný v podprsence. Letos přiveze scénu v podobě obří plastikové zahrady a během čtyřiadvaceti písní se stihne čtrnáctkrát převléknout .

Umělkyně, která poutá pozornost bizarními kostýmy, je ale jiný případ než klasické umělé "rychlokvašky" - písničky si sama píše, což někdy kladně reflektuje i kritika. Na kontě má Lady Gaga celkem pět cen Grammy (nominována byla patnáctkrát), nemluvě o úspěších na Brit Awards nebo na prestižních cenách hudební televize MTV.

Právě při jejich udílení vzbudila před čtyřmi lety velké pozdvižení svými šaty, jejichž materiál připomínal přítomným hovězí maso. A jak se později ukázalo, maso to opravdu bylo.

Z následných protestů ochránců zvířat si ale Lady Gaga moc nedělala, provokace a víření usedlých vod patří do jejího repertoáru už od samého počátku kariéry. I proto se o zpěvačce často hovoří jako o "Madonně 21. století" - a Lady Gaga sama se tomuto přirovnání brání jen trochu. "Nechci, aby to znělo moc nafoukaně, ale jako cíl jsem si předsevzala revoluci v populární hudbě. Tu poslední odstartovala před pětadvaceti lety Madonna," říká Lady Gaga.

Lady Gaga vz. Madonna.
Lady Gaga vz. Madonna. | Foto: Profimedia

Na druhou stranu ale zpěvačka, jejíž roční výdělky se počítají v desítkách milionů dolarů, také dokáže přiznat, že s Madonnou se těžko může vůbec někdo porovnávat. "Její pódium, klipy a vizuály jsou vždycky úchvatné. Je to hudba i móda, prostě celý balíček v jednom," dodala. Podobně jako její předchůdkyně si přitom Lady Gaga libuje v šokování, na setkání s anglickou královnou si třeba oblékla rudé latexové šaty v alžbětinském duchu.

Šokuje i na koncertech, na jednom vystoupení třeba stihla kašírovaně vykrvácet. Nebo na jevišti místo tradiční doprovodné taneční skupiny předvedla trochu dekadentní variaci na sadomasochistický salon. Všechny prvky své navenek kontroverzní show má přitom Lady Gaga pevně pod kontrolou a občas celý ten cirkus působí na diváky poněkud vyumělkovaně. Zároveň je ale pravdou, že do záplavy sterilních produktů populární hudby přinesla čerstvý vítr.

Zatímco ve zpěvaččině vystupování je asi nejvíce cítit inspirace Madonnou (třeba i hrátkami s bisexualitou) a popřít nelze ani vliv glamrockového období Davida Bowieho, hudebních kořenů Lady Gaga je možné odhalit více. Vedle dvou zmíněných umělců je to třeba Freddie Mercury a skupina Queen - ze slavného hitu Radio Ga Ga pochází i její pseudonym - a dokonce i Michael Jackson. Kritici pak její výkon na debutovém albu přirovnali také ke starší verzi Gwen Stefani nebo Kylie Minogue.

Zpěvačka, která se narodila 28. března 1986 jako Stefani Joanne Angelina Germanotta do italoamerické rodiny, má s popovou hudbou, byť novějšího vydání, dost zkušeností. Než se vydala na sólovou dráhu, uplatnila se jako autorka, její songy zpívala třeba dívčí sestava Pussycat Dolls. Podepsána je i pod skladbami pro Britney Spears, skupinu New Kids on the Block nebo zpěvačku Fergie. Dnes ale chce Lady Gaga na dráhu námezdní skladatelky chce radši zapomenout.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy