Proč ctíme osmdesátiletého Karla Gotta? Je symbolem, s Čechy se radoval i chyboval

Josef Vlček Josef Vlček
11. 7. 2019 15:48
Za skoro šedesát let pěvecké kariéry Karla Gotta se v Česku vystřídalo generací zpěváků. Většina z nich skončila v zapomnění. V této změti jmen působí Gott jako stálice, na jejíž věhlas nemají vliv věk ani změny režimu. Podobně jako když bylo osmdesát Sinatrovi a hrdě se k němu přihlásili mladí U2, teď se ke Gottovi hlásí Marek Ztracený nebo Richard Krajčo. Čím stále vzbuzuje obdiv?
Záznam skladby Korunou si hodím z roku 1970. | Video: Česká televize

Vyslanec

Leckdy člověk slyší, že ve srovnání se světem trpíme českou malostí. Že jsme bezvýznamní, nic nedokážeme. Angličané jsou takoví, Francouzi makoví, ale my Češi jsme jazykově odlišné nic.

Samozřejmě to není pravda, jde o komplex. V hloubi duše to víme, a proto uctíváme každého, kdo je schopen překročit hranice a stát se stejně velkým mezi těmi, co žijí na Západě. Celá 70. léta se říkalo, že Karel Gott vydělává pro Československo víc než Škodovka. I dnes stačí někde v údolí Rýna říct, že je člověk z Čech, a úslužný hostinský se hned usměje: "Ja, Karl Gott."

Ale pozor, stejně tak prodavač v bufetu na nábřeží ruské řeky Něvy řekne: "Da, vot Karel Gott." Jednoduše řečeno: Karel Gott je přesně ta osobnost, která v dobrém odjakživa symbolizovala ve světě naši republiku.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy