Proč ctíme osmdesátiletého Karla Gotta? Je symbolem, s Čechy se radoval i chyboval

Josef Vlček Josef Vlček
11. 7. 2019 15:48
Za skoro šedesát let pěvecké kariéry Karla Gotta se v Česku vystřídalo generací zpěváků. Většina z nich skončila v zapomnění. V této změti jmen působí Gott jako stálice, na jejíž věhlas nemají vliv věk ani změny režimu. Podobně jako když bylo osmdesát Sinatrovi a hrdě se k němu přihlásili mladí U2, teď se ke Gottovi hlásí Marek Ztracený nebo Richard Krajčo. Čím stále vzbuzuje obdiv?
Záznam skladby Korunou si hodím z roku 1970. | Video: Česká televize

Vyslanec

Leckdy člověk slyší, že ve srovnání se světem trpíme českou malostí. Že jsme bezvýznamní, nic nedokážeme. Angličané jsou takoví, Francouzi makoví, ale my Češi jsme jazykově odlišné nic.

Samozřejmě to není pravda, jde o komplex. V hloubi duše to víme, a proto uctíváme každého, kdo je schopen překročit hranice a stát se stejně velkým mezi těmi, co žijí na Západě. Celá 70. léta se říkalo, že Karel Gott vydělává pro Československo víc než Škodovka. I dnes stačí někde v údolí Rýna říct, že je člověk z Čech, a úslužný hostinský se hned usměje: "Ja, Karl Gott."

Ale pozor, stejně tak prodavač v bufetu na nábřeží ruské řeky Něvy řekne: "Da, vot Karel Gott." Jednoduše řečeno: Karel Gott je přesně ta osobnost, která v dobrém odjakživa symbolizovala ve světě naši republiku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Kvůli dopravní nehodě u Ostrovačic na Brněnsku je uzavřena dálnice D1 ve směru z Prahy na Brno. Před místem nehody na 179. kilometru se začínají tvořit kolony. Vyplývá to z údajů Národního dopravního informačního centra. Dálnice je uzavřena mezi sjezdem číslo 178 u Ostrovačic a exitem číslo 182 u Kývalky. Podle informací na webu dopravní policie se na dálnici krátce před 06:00 srazila dvě nákladní auta. Kolize se obešla bez zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy