Proč ctíme osmdesátiletého Karla Gotta? Je symbolem, s Čechy se radoval i chyboval

Josef Vlček Josef Vlček
11. 7. 2019 15:48
Za skoro šedesát let pěvecké kariéry Karla Gotta se v Česku vystřídalo generací zpěváků. Většina z nich skončila v zapomnění. V této změti jmen působí Gott jako stálice, na jejíž věhlas nemají vliv věk ani změny režimu. Podobně jako když bylo osmdesát Sinatrovi a hrdě se k němu přihlásili mladí U2, teď se ke Gottovi hlásí Marek Ztracený nebo Richard Krajčo. Čím stále vzbuzuje obdiv?
Karel Gott (vpravo) a Karel Kryl na balkonu Melantrichu na Václavském náměstí při demonstraci 4. prosince 1989 zazpívali státní hymnu.
Karel Gott a Karel Kryl zpívají hymnu 4. prosince 1989 na Václavském náměstí. | Video: Československá televize

Politik

Karel Gott nikdy neměl image světoběžníka. Přes světový úspěch nepřestal být občanem této země. Snášel s ní dobré i zlé, radoval se s námi, stejně tak s námi chyboval. Byl jedním ze symbolů obrodného procesu v roce 1968, když zpíval Hej, páni konšelé, já bych chtěl na zemi ráj. Pak řečnil na jedné z desítek podnikových schůzí, které se za bolševika všude děly nejméně jednou za půl roku, ale zrovna tahle se později přejmenovala na Antichartu.

Pak to ale zase byl Karel Gott, kdo jako nejpopulárnější osobnost své doby vystoupil v listopadu 1989, kdy ještě zdaleka nebylo rozhodnuto, na Václavském náměstí a spolu s Karlem Krylem zazpíval hymnu.

Václav Havel dobře věděl, proč ty dva dal dohromady. Symbolika dueta přemluvila i nepřemluvené. A byť je tento moment občas dehonestován, možná byl vrcholem sametové revoluce a rozhodl o změně režimu.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy