Filharmonici zahrají Novosvětskou v NY, kde měla premiéru

ČTK Kultura ČTK, Kultura
30. 10. 2014 19:05
Česká filharmonie uvede v Carnegie Hall Dvořákovu symfonii Z Nového světa v rámci oslav pětadvaceti let od sametové revoluce.
Jiří Bělohlávek bude řídit Českou filharmonii i v newyorské Carnegie Hall.
Jiří Bělohlávek bude řídit Českou filharmonii i v newyorské Carnegie Hall. | Foto: Decca Classics

Praha - Česká filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka zahraje 16. listopadu v newyorské Carnegie Hall Dvořákovu symfonii Z Nového světa. Skladbu odehraje v místě, kde měla svou světovou premiéru, u příležitosti oslav 25. výročí české sametové revoluce.

V USA bude představen i rukopis partitury Novosvětské, který české území neopustil přes sto let. Přivezou ho tam zástupci několika kulturních institucí, kteří do USA na dobu kolem 17. listopadu zamíří z Prahy. S delegací jede i Dvořákův vnuk.

Vystoupení filharmoniků na západním i východním pobřeží USA je součástí turné orchestru, které potrvá od 2. do 19. listopadu. Vystoupí při něm na 11 koncertech, do USA se vrací po šesti letech. Do prestižní Carnegie Hall se orchestr vrací po deseti letech. Na druhý den, 17. listopadu, zahraje v Národní washingtonské katedrále.

Partitura Dvořákovy Novosvětské, která od skladatelova návratu do Čech v roce 1895 neopustila české území a trvale je uložena v trezoru Muzea České hudby, bude od 16. listopadu na pět dní vystavena v České národní budově v New Yorku.

Rukopis Dvořákovy symfonie Z nového světa.
Rukopis Dvořákovy symfonie Z nového světa. | Foto: ČTK

"Ve spolupráci s newyorskými filharmoniky, kteří zapůjčí partituru premiérového provedení Novosvětské, uvidí návštěvníci jeden z největších skvostů ze sbírek Národního muzea," říká jeho ředitel Michal Lukeš.

Dvořákova Novosvětská či Z Nového světa patří k jeho nejvýznamnějším symfoniím, řadí se ale i k nejslavnějším skladbám hudebního romantismu i k nejlepším dílům světové symfonické tvorby. Dvořák ji složil během svého pobytu v USA, kde na konci 19. století tři roky vedl newyorskou konzervatoř. Inspirací mu byl hektický způsob života bouřlivě se rozvíjející země, pocity, které získal z amerického venkova, černošské rytmy, ale i nostalgie po domově.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Slovenská policie zadržela bývalého policejního prezidenta Lučanského

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zadržela bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Podle slovenského Denníku N se kauza týká akce s krycím názvem Jidáš, v rámci níž byli zatčeni i náměstek ředitele Slovenské informační služby (SIS) Boris Beňa nebo Petr Gašparovič, který byl donedávna šéfem kontrarozvědky SIS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy