Filharmonici zahrají Novosvětskou v NY, kde měla premiéru

ČTK Kultura ČTK, Kultura
30. 10. 2014 19:05
Česká filharmonie uvede v Carnegie Hall Dvořákovu symfonii Z Nového světa v rámci oslav pětadvaceti let od sametové revoluce.
Jiří Bělohlávek bude řídit Českou filharmonii i v newyorské Carnegie Hall.
Jiří Bělohlávek bude řídit Českou filharmonii i v newyorské Carnegie Hall. | Foto: Decca Classics

Praha - Česká filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka zahraje 16. listopadu v newyorské Carnegie Hall Dvořákovu symfonii Z Nového světa. Skladbu odehraje v místě, kde měla svou světovou premiéru, u příležitosti oslav 25. výročí české sametové revoluce.

V USA bude představen i rukopis partitury Novosvětské, který české území neopustil přes sto let. Přivezou ho tam zástupci několika kulturních institucí, kteří do USA na dobu kolem 17. listopadu zamíří z Prahy. S delegací jede i Dvořákův vnuk.

Vystoupení filharmoniků na západním i východním pobřeží USA je součástí turné orchestru, které potrvá od 2. do 19. listopadu. Vystoupí při něm na 11 koncertech, do USA se vrací po šesti letech. Do prestižní Carnegie Hall se orchestr vrací po deseti letech. Na druhý den, 17. listopadu, zahraje v Národní washingtonské katedrále.

Partitura Dvořákovy Novosvětské, která od skladatelova návratu do Čech v roce 1895 neopustila české území a trvale je uložena v trezoru Muzea České hudby, bude od 16. listopadu na pět dní vystavena v České národní budově v New Yorku.

Rukopis Dvořákovy symfonie Z nového světa.
Rukopis Dvořákovy symfonie Z nového světa. | Foto: ČTK

"Ve spolupráci s newyorskými filharmoniky, kteří zapůjčí partituru premiérového provedení Novosvětské, uvidí návštěvníci jeden z největších skvostů ze sbírek Národního muzea," říká jeho ředitel Michal Lukeš.

Dvořákova Novosvětská či Z Nového světa patří k jeho nejvýznamnějším symfoniím, řadí se ale i k nejslavnějším skladbám hudebního romantismu i k nejlepším dílům světové symfonické tvorby. Dvořák ji složil během svého pobytu v USA, kde na konci 19. století tři roky vedl newyorskou konzervatoř. Inspirací mu byl hektický způsob života bouřlivě se rozvíjející země, pocity, které získal z amerického venkova, černošské rytmy, ale i nostalgie po domově.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Praha chce automatizovat vjezd a placení na parkovištích P+R

Vedení hlavního města chce zautomatizovat vjezd, výjezd a placení na záchytných parkovištích P+R. Řidiči se zaregistrují prostřednictvím aplikace Moje Praha a nový systém bude snímat registrační značku vozu a následně vyřídí i platbu. ČTK to v rozhovoru řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Systém nyní město testuje v Letňanech. Řidiči zde ale zatím musí platbu vyřešit v aplikaci. Praha má dlouhodobě potíže s počtem míst na P+R a chystá jejich vybudování na dalších místech.

"Cílem je zmenšit fronty. Je spočítáno, že za standardních podmínek trvá výjezd v současné době 18 sekund. Ten se zkrátí na 14 sekund, což se možná nezdá, ale v praxi to bude významné," řekl Hřib.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy