Česká filharmonie vydává Dvořákovy symfonie a koncerty

Kultura Kultura
18. 6. 2014 12:17
Dvořák Complete Symphonies & Concertos obsahuje symfonie a koncerty v podání České filharmonie a sólistů - Garricka Ohlssona, Alisy Weilerstein a Franka Petera Zimmermanna.
Jiří Bělohlávek.
Jiří Bělohlávek. | Foto: Decca Classics

Praha - Po dvaatřiceti letech vychází nová souborná nahrávka Dvořákových symfonií v podání České filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem. Dvořák Complete Symphonies & Concertos obsahuje také tři koncerty Antonína Dvořáka v podání předních světových sólistů - klavíristy Garricka Ohlssona, violoncellistky Alisy Weilerstein a houslisty Franka Petera Zimmermanna.

Česká filharmonie.
Česká filharmonie. | Foto: Decca Classics

Kromě dvou studiových záznamů koncertů, vznikl materiál nahrávky všech symfonií a houslového koncertu během abonentních koncertů v sezonách 2012/2013 a 2013/2014, a zprostředkovává tak maximálně autentický zážitek specifického zvuku orchestru i proslulou akustiku Dvořákovy síně pražského Rudolfina.

"Nahrávky vznikaly na koncertech od prosince roku 2012. Natočili jsme vždy generální zkoušku, tři koncerty a opravnou frekvenci. Z toho materiálu pak vznikl finální tvar. Hudební režii měl na starosti zkušený Arend Prohmann, který je podepsán pod celou řadou nahrávek berlínských nebo vídeňských filharmoniků. Rádi bychom s dvořákovským kompletem dosáhli na některou z mezinárodních cen," říká generální ředitel České filharmonie David Mareček.

DVOŘÁK Complete Symphonies & Concertos

Česká filharmonie Jiří Bělohlávek.

Česká filharmonie, Jiří Bělohlávek

Symfonie č. 1-9
Klavírní koncert g moll op. 33 (Ohlsson)
Violoncellový koncert h moll op. 104 (Weilerstein)
Houslový koncert a moll op. 53 (Zimmermann)

Cena: 1 249 Kč
Vydala Decca Classics

Česká filhamonie si tímto počinem připomíná 110. výročí úmrtí svého zakladatele Antonína Dvořáka a přispívá k Roku české hudby 2014. Cyklus je součástí rozsáhlého dvořákovského projektu, který zahrnuje také dokumentární film o vzniku nahrávky, televizní vysílání symfonií, speciální koncert pro mladé posluchače, ale například i soutěže pro fanoušky na Facebooku.

Filharmonici budou propagovat dvořákovský komplet během letního evropského turné, kdy zamíří například na rakouský Grafenegg Festival, britský Edinburgh International Festival a BBC Proms v Londýně a dále na podzim vyjedou do Švýcarska, Itálie a na Slovensko.

V České republice provede Česká filharmonie všechny tři Dvořákovy koncerty a symfonie č. 3, 5 a 7 na festivalu Dvořákova Praha v září letošního roku.

Soubor šesti CD bude v prodeji od 20. června za 1249 korun. Komplet bude k dispozici také ke stažení na internetu (iTunes, Google Play Music, Bontonline.cz, Supraphonline.cz) i ve streamu (Spotify, Deezer, Google Play Music).

Jde o vůbec první cyklus přestižního labelu Decca Classics nahraný ve vysokém rozlišení 24 bit 96 Hz, navíc masterovaný pro iTunes.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy