Česká filharmonie vydává Dvořákovy symfonie a koncerty

Kultura Kultura
18. 6. 2014 12:17
Dvořák Complete Symphonies & Concertos obsahuje symfonie a koncerty v podání České filharmonie a sólistů - Garricka Ohlssona, Alisy Weilerstein a Franka Petera Zimmermanna.
Jiří Bělohlávek.
Jiří Bělohlávek. | Foto: Decca Classics

Praha - Po dvaatřiceti letech vychází nová souborná nahrávka Dvořákových symfonií v podání České filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem. Dvořák Complete Symphonies & Concertos obsahuje také tři koncerty Antonína Dvořáka v podání předních světových sólistů - klavíristy Garricka Ohlssona, violoncellistky Alisy Weilerstein a houslisty Franka Petera Zimmermanna.

Česká filharmonie.
Česká filharmonie. | Foto: Decca Classics

Kromě dvou studiových záznamů koncertů, vznikl materiál nahrávky všech symfonií a houslového koncertu během abonentních koncertů v sezonách 2012/2013 a 2013/2014, a zprostředkovává tak maximálně autentický zážitek specifického zvuku orchestru i proslulou akustiku Dvořákovy síně pražského Rudolfina.

"Nahrávky vznikaly na koncertech od prosince roku 2012. Natočili jsme vždy generální zkoušku, tři koncerty a opravnou frekvenci. Z toho materiálu pak vznikl finální tvar. Hudební režii měl na starosti zkušený Arend Prohmann, který je podepsán pod celou řadou nahrávek berlínských nebo vídeňských filharmoniků. Rádi bychom s dvořákovským kompletem dosáhli na některou z mezinárodních cen," říká generální ředitel České filharmonie David Mareček.

DVOŘÁK Complete Symphonies & Concertos

Česká filharmonie Jiří Bělohlávek.

Česká filharmonie, Jiří Bělohlávek

Symfonie č. 1-9
Klavírní koncert g moll op. 33 (Ohlsson)
Violoncellový koncert h moll op. 104 (Weilerstein)
Houslový koncert a moll op. 53 (Zimmermann)

Cena: 1 249 Kč
Vydala Decca Classics

Česká filhamonie si tímto počinem připomíná 110. výročí úmrtí svého zakladatele Antonína Dvořáka a přispívá k Roku české hudby 2014. Cyklus je součástí rozsáhlého dvořákovského projektu, který zahrnuje také dokumentární film o vzniku nahrávky, televizní vysílání symfonií, speciální koncert pro mladé posluchače, ale například i soutěže pro fanoušky na Facebooku.

Filharmonici budou propagovat dvořákovský komplet během letního evropského turné, kdy zamíří například na rakouský Grafenegg Festival, britský Edinburgh International Festival a BBC Proms v Londýně a dále na podzim vyjedou do Švýcarska, Itálie a na Slovensko.

V České republice provede Česká filharmonie všechny tři Dvořákovy koncerty a symfonie č. 3, 5 a 7 na festivalu Dvořákova Praha v září letošního roku.

Soubor šesti CD bude v prodeji od 20. června za 1249 korun. Komplet bude k dispozici také ke stažení na internetu (iTunes, Google Play Music, Bontonline.cz, Supraphonline.cz) i ve streamu (Spotify, Deezer, Google Play Music).

Jde o vůbec první cyklus přestižního labelu Decca Classics nahraný ve vysokém rozlišení 24 bit 96 Hz, navíc masterovaný pro iTunes.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Němečtí sociální demokraté mají nové vedení, předsedy se stali Eskenová a Walter-Borjans

Novými předsedy německé vládní sociální demokracie (SPD) se v pátek stali členka Spolkového sněmu z Bádenska-Württemberska Saskia Eskenová a exministr financí Severního Porýní-Vestfálska Norbert Walter-Borjans. Rozhodl o tom sjezd SPD v Berlíně, který tak potvrdil výsledky celostranického hlasování z konce listopadu. Oba politici, kteří mají stranu vyvést z hluboké krize, jsou vnímáni jako kritici vlády velké koalice SPD a CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy