Jiří Bělohlávek převezme Cenu Antonína Dvořáka v New Yorku

ČTK ČTK
7. 9. 2014 14:22
Šéfdirigent České filharmonie dostane cenu v newyorské Carnegie Hall, na místě světové premiéry Dvořákovy Novosvětské symfonie. V Praze zahájí festival Dvořákova Praha.
Jiří Bělohlávek.
Jiří Bělohlávek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Letošní Cenu Antonína Dvořáka získal za propagaci české hudby a díla Antonína Dvořáka dirigent Jiří Bělohlávek. Ocenění si převezme 16. listopadu v newyorské Carnegie Hall, místě světové premiéry Dvořákovy Novosvětské symfonie, při příležitosti koncertu České filharmonie

O udělení ceny Jiřímu Bělohlávkovi jednohlasně rozhodla Rada akademiků. Mezinárodně respektovaný dirigent letos úspěšně s Českou filharmonií dokončil Dvořákovský komplet, který vyšel na prestižní značně Decca Classics, dále je například prezidentem The Dvořák Society for Czech and Slovak Music.

Publikum festivalu Dvořákova Praha se v následujících dnech může s dirigentem Bělohlávkem setkat hned třikrát. Poprvé v pondělí 8. září, kdy společně s Českou filharmonií, rezidenčním orchestrem festivalu Dvořákova Praha, a sólistou Josefem Špačkem slavnostně zahájí festival s čistě Dvořákovským programem.

Bělohlávek je oceňován především pro preciznost hudebního nastudování a odpovědný přístup k partituře. V zahraničí soustavně prosazuje méně hrané české autory nebo díla, za svého dlouholetého úspěšného působení u Symfonického orchestru BBC opakovaně začleňoval do dramaturgie koncertů skladby Josefa Suka či Bohuslava Martinů. Věnuje se také pedagogické činnosti, je prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, držitelem Řádu britského impéria a mnoha dalších prestižních ocenění.

Vyhlašovatelem Ceny Antonína Dvořáka je od roku 2009 obecně prospěšná společnost Akademie klasické hudby, pořadatel mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. V předchozích ročnících byli oceněni Josef Suk, Ivan Moravec, Jiří Kout, Ludmila Dvořáková a Jiří Kylián.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy