Houslista Špaček natočí část nového alba na Dvořákově Praze

ČTK ČTK
2. 9. 2014 14:45
Koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček chystá nahrávku tří zásadních děl české houslové literatury přelomu 19. a 20. století. Dvořákův Houslový koncert a moll natočí živě na Dvořákově Praze.
Josef Špaček.
Josef Špaček. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Houslista Josef Špaček s Českou filharmonií pod vedením jejího šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka natočí živě pro Supraphon tři zásadní díla české houslové literatury přelomu 19. a 20. století.

Dvořákův Houslový koncert a moll mladý virtuos natočí 8. září v při zahajovacím koncertu festivalu Dvořákova Praha. Fantasie g moll Dvořákova žáka Josefa Suka a houslový koncert Leoše Janáčka Putování dušičky budou zaznamenány během tří říjnových abonentních koncertů České filharmonie.

"Nahrávka vyjde v první polovině roku 2015, tedy jako ozvěna Roku české hudby. Chceme touto cestou světu připomenout tři skladatelské ikony české hudby, a to v nejlepší interpretaci, jakou jsme si mohli vysnít: s prvním českým dirigentem a orchestrem a s houslistou, který je již dnes po právu řazen v mezinárodním měřítku mezi nejpozoruhodnější osobnosti své generace," uvedl producent vážné hudby ve vydavatelství Supraphon Matouš Vlčinský.

Špaček studoval ve Filadelfii pod vedením Idy Kavafianové a Jaimeho Lareda. Od sezony 2011/2012 působí jako koncertní mistr České filharmonie a vedle této role pokračuje v sólové kariéře.

Na letošním festivalu Dvořákova Praha vznikne ještě jedna nahrávka. Vydavatelství ArcoDiva natočí 17. září světovou premiéru koncertního provedení Dvořákovy operní prvotiny Alfréd s původním libretem v němčině v nastudování dirigenta Heika Mathiase Förstera. Partitura nebyla hrána ani vydána za Dvořákova života a dílo bylo uvedeno pouze v roce 1938 v Olomouci, ale v českém překladu.

 

Právě se děje

Další zprávy