Houslista Špaček natočí část nového alba na Dvořákově Praze

ČTK ČTK
2. 9. 2014 14:45
Koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček chystá nahrávku tří zásadních děl české houslové literatury přelomu 19. a 20. století. Dvořákův Houslový koncert a moll natočí živě na Dvořákově Praze.
Josef Špaček.
Josef Špaček. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Houslista Josef Špaček s Českou filharmonií pod vedením jejího šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka natočí živě pro Supraphon tři zásadní díla české houslové literatury přelomu 19. a 20. století.

Dvořákův Houslový koncert a moll mladý virtuos natočí 8. září v při zahajovacím koncertu festivalu Dvořákova Praha. Fantasie g moll Dvořákova žáka Josefa Suka a houslový koncert Leoše Janáčka Putování dušičky budou zaznamenány během tří říjnových abonentních koncertů České filharmonie.

"Nahrávka vyjde v první polovině roku 2015, tedy jako ozvěna Roku české hudby. Chceme touto cestou světu připomenout tři skladatelské ikony české hudby, a to v nejlepší interpretaci, jakou jsme si mohli vysnít: s prvním českým dirigentem a orchestrem a s houslistou, který je již dnes po právu řazen v mezinárodním měřítku mezi nejpozoruhodnější osobnosti své generace," uvedl producent vážné hudby ve vydavatelství Supraphon Matouš Vlčinský.

Špaček studoval ve Filadelfii pod vedením Idy Kavafianové a Jaimeho Lareda. Od sezony 2011/2012 působí jako koncertní mistr České filharmonie a vedle této role pokračuje v sólové kariéře.

Na letošním festivalu Dvořákova Praha vznikne ještě jedna nahrávka. Vydavatelství ArcoDiva natočí 17. září světovou premiéru koncertního provedení Dvořákovy operní prvotiny Alfréd s původním libretem v němčině v nastudování dirigenta Heika Mathiase Förstera. Partitura nebyla hrána ani vydána za Dvořákova života a dílo bylo uvedeno pouze v roce 1938 v Olomouci, ale v českém překladu.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy