Jiří Bělohlávek: Dvořák jako by na vás občas mrknul okem

Petr Kadlec, Blahoslav Baťa
Aktualizováno 23. 8. 2014 21:21
Podívejte se na rozhovor s šéfdirigentem České filharmonie o vydání kompletní nahrávky Dvořákových symfonií a instrumentálních koncertů s pozoruhodnými sólisty pro firmu Decca Classics.
Podívejte se na rozhovor s šéfdirigentem České filharmonie Jiřím Bělohlávkem. | Video: Aktuálně.cz

Videorozhovor - Neobehraje se Novosvětská? Je v symfoniích Antonína Dvořáka humor? Které ze skladatelových devíti symfonií jsou pro Jiřího Bělohlávka nejmilejší? A co to vlastně je „charakteristický Dvořák“? Na tyto a další otázky odpovídá šéfdirigent České filharmonie v rozhovoru pro Aktuálně.cz při příležitosti vydání kompletní nahrávky Dvořákových symfonií (a instrumentálních koncertů s pozoruhodnými sólisty) pro firmu Decca Classics.

Filharmonici na turné

Antonín Dvořák
Foto: Aktuálně.cz

Česká filharmonie odjíždí 21. srpna do Velké Británie. Jde o první ze čtyř evropských zájezdů, které orchestr s Jiřím Bělohlávkem čekají v srpnu a září. Vystoupí na dvanácti koncertech v Rakousku, Velké Británii (Edinburgh, Londýn), Německu, Švýcarsku (Montreux), Itálii a na Slovensku. Čeští filharmonici budou propagovat novou dvořákovskou nahrávku. Nová nahrávka DVOŘÁK Complete Symphonies & Concertos České filharmonie a Jiřího Bělohlávka vyšla v České republice 20. června. Dvořákovský komplet vydala Decca Classics po více než padesáti letech. Jde o živý záznam a první cyklus labelu nahraný v HD 24 bit 96 Hz, navíc masterovaný pro iTunes. K dispozici je také na internetu (download, streaming).

Osmadvacet let dělí Dvořákovu první a poslední (devátou) symfonii. První napsal Antonín Dvořák jako čtyřiadvacetiletý, zcela neznámý skladatel v roce 1865. Za svého života ji nikdy neslyšel. Poslední – Novosvětskou – složil v roce 1893 v New Yorku jako jeden z největších žijících skladatelů a Newyorská filharmonie hrála ve slavné koncertní síni Carnegie Hall její světovou premiéru.

Česká filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem potřebovala na nahrávání všech devíti symfonií víc než rok. První tóny se zaznamenaly 5. listopadu 2012 (První a Šestá symfonie), poslední 6. prosince 2013 (Osmá symfonie a Houslový koncert). Každá symfonie se zaznamenávala v pěti dnech: dva dny zkoušek a tři koncerty v Rudolfinu. Ve Dvořákově síni – jak jinak.

Je to druhá kompletní nahrávka Dvořákových symfonií v podání České filharmonie. První vznikla před třemi desítkami let pod taktovkou tehdejšího šéfa Václava Neumanna.

Snímky vycházejí v roce 110. výročí úmrtí Antonína Dvořáka a jsou součástí rozsáhlého dvořákovského projektu: na podzim uvede Česká televize dokumentární film kanadské režisérky Barbary Willis Sweete Dvořákovské skici a postupně pak také nahrávky všech Dvořákových symfonií s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy