Jiří Bělohlávek: Dvořák jako by na vás občas mrknul okem

Petr Kadlec, Blahoslav Baťa
Aktualizováno 23. 8. 2014 21:21
Zdroj foto: Decca Classics Zdroj foto: Decca Classics
Podívejte se na rozhovor s šéfdirigentem České filharmonie o vydání kompletní nahrávky Dvořákových symfonií a instrumentálních koncertů s pozoruhodnými sólisty pro firmu Decca Classics.
Podívejte se na rozhovor s šéfdirigentem České filharmonie Jiřím Bělohlávkem. | Video: Aktuálně.cz

Videorozhovor - Neobehraje se Novosvětská? Je v symfoniích Antonína Dvořáka humor? Které ze skladatelových devíti symfonií jsou pro Jiřího Bělohlávka nejmilejší? A co to vlastně je „charakteristický Dvořák“? Na tyto a další otázky odpovídá šéfdirigent České filharmonie v rozhovoru pro Aktuálně.cz při příležitosti vydání kompletní nahrávky Dvořákových symfonií (a instrumentálních koncertů s pozoruhodnými sólisty) pro firmu Decca Classics.

Filharmonici na turné

Antonín Dvořák

Česká filharmonie odjíždí 21. srpna do Velké Británie. Jde o první ze čtyř evropských zájezdů, které orchestr s Jiřím Bělohlávkem čekají v srpnu a září. Vystoupí na dvanácti koncertech v Rakousku, Velké Británii (Edinburgh, Londýn), Německu, Švýcarsku (Montreux), Itálii a na Slovensku. Čeští filharmonici budou propagovat novou dvořákovskou nahrávku. Nová nahrávka DVOŘÁK Complete Symphonies & Concertos České filharmonie a Jiřího Bělohlávka vyšla v České republice 20. června. Dvořákovský komplet vydala Decca Classics po více než padesáti letech. Jde o živý záznam a první cyklus labelu nahraný v HD 24 bit 96 Hz, navíc masterovaný pro iTunes. K dispozici je také na internetu (download, streaming).

Osmadvacet let dělí Dvořákovu první a poslední (devátou) symfonii. První napsal Antonín Dvořák jako čtyřiadvacetiletý, zcela neznámý skladatel v roce 1865. Za svého života ji nikdy neslyšel. Poslední – Novosvětskou – složil v roce 1893 v New Yorku jako jeden z největších žijících skladatelů a Newyorská filharmonie hrála ve slavné koncertní síni Carnegie Hall její světovou premiéru.

Česká filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem potřebovala na nahrávání všech devíti symfonií víc než rok. První tóny se zaznamenaly 5. listopadu 2012 (První a Šestá symfonie), poslední 6. prosince 2013 (Osmá symfonie a Houslový koncert). Každá symfonie se zaznamenávala v pěti dnech: dva dny zkoušek a tři koncerty v Rudolfinu. Ve Dvořákově síni – jak jinak.

Je to druhá kompletní nahrávka Dvořákových symfonií v podání České filharmonie. První vznikla před třemi desítkami let pod taktovkou tehdejšího šéfa Václava Neumanna.

Snímky vycházejí v roce 110. výročí úmrtí Antonína Dvořáka a jsou součástí rozsáhlého dvořákovského projektu: na podzim uvede Česká televize dokumentární film kanadské režisérky Barbary Willis Sweete Dvořákovské skici a postupně pak také nahrávky všech Dvořákových symfonií s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 28 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy