Glosa: I bravurní Strauss může ukončit Dvořákův festival

Petr Veber
23. 9. 2014 10:33
Izraelská filharmonie a Zubin Mehta uzavřeli festival, jehož program přesahuje úzké vymezení dané jménem jednoho skladatele.
Zubin Mehta s Izraelskou filharmonií na Dvořákově Praze 2014.
Zubin Mehta s Izraelskou filharmonií na Dvořákově Praze 2014. | Foto: Dvořákova Praha - Petra Hajská

Glosa - Dvořákovu hudbu sice nepřivezli, přesto byli filharmonici z Izraele tou nejlepší tečkou za festivalem Dvořákova Praha. S legendárním dirigentem Zubinem Mehtou v pondělí v Rudolfinu bez zaváhání ukázali, jak vypadá absolutní špička orchestrálního umění.

Mezinárodní hudební přehlídka má v metropoli právem v názvu jednoho z nejhranějších světových skladatelů a z jeho hudby v uplynulých dvou týdnech nechala zaznít ve skvělé interpretaci jak ty nejznámější skladby, tak jeho mnohem méně uváděné rané symfonie a dokonce i světovou premiéru originální německé verze jeho první opery.

Takový festival však není pouhou poctou jednomu autorovi. Má pochopitelně současně ambici být vnímán jako prvořadá umělecká a společenská událost, možná i jako nový protějšek zavedené a renomované pražské květnové hudební akce, a tak chce být rovněž platformou světového umění, těch největších hodnot a jmen. Bez nutné vazby na Antonína Dvořáka.

Energický Strauss na závěr

Závěrečný koncert Izraelské filharmonie, zcela vzácného hosta, takovým parametrům plně odpovídal. Orchestr dokonale a zároveň mimořádně suverénně a uvolněně zahrál zejména Straussovu barvitou epickou symfonickou báseň Život hrdinův. Virtuózně napsaná partitura v Praze asi málokdy zazněla tak energicky a bravurně, přehledně a obsažně.

Zubin Mehta s Izraelskou filharmonií na Dvořákově Praze 2014.
Zubin Mehta s Izraelskou filharmonií na Dvořákově Praze 2014. | Foto: Dvořákova Praha - Petra Hajská

Zubina Mehtu zná celý svět z koncertů „tří tenorů“, z jeho působení u Newyorské filharmonie a dalších těles v USA a v Evropě, jako šéfa festivalu Maggio Musicale ve Florencii a především jako doživotního uměleckého ředitele Izraelské filharmonie, se kterou má nadstandardní vztahy a s níž už absolvoval na tři tisíce koncertů.

Je to jedinečné spojení plné vzájemného respektu. V hudebních metropolích západního světa se osmasedmdesátiletý umělec indického původu vyskytuje již šesté desetiletí a je jedním z prominentů naší hudební současnosti.

Zubin Mehta s Izraelskou filharmonií na Dvořákově Praze 2014.
Zubin Mehta s Izraelskou filharmonií na Dvořákově Praze 2014. | Foto: Dvořákova Praha - Petra Hajská

Pražský koncert řídil mimořádně zasvěceně, střízlivými gesty, celý zpaměti, s nádhernými detaily nejen ve Straussově skladbě, ale také v Beethovenově předehře Egmont a v Mozartově Symfonii g moll.

Byl to vzácný dotyk s velkým, svrchovaným, a přitom neokázalým uměním. Dirigent a orchestr byli naladěni na stejné vlně a jsou naprosto sžití, což je pak na znějící hudbě hodně dobře znát.

Univerzálnější úloha Dvořákovy Prahy

Výjimečným jménem byl v programu letošní Dvořákovy Prahy také ruský umělec Vadim Repin, sólista Prokofjevova 2. houslového koncertu, ale vynikající byl i mnohem mladší a dosud ne tak proslulý arménský violoncellista Narek Hakhnazaryan.

Když hrál Dvořákův Violoncellový koncert, působil velmi sympaticky a uměřeně; hrál nádherně a jasně naznačil, že možná směřuje mezi ty nejlepší, ale že se tam dostane právem - díky svému umění, ne jen rozhodnutím obchodníků a propagačních pracovníků.

Jiný dojem vyvolal na festivalu ještě o deset mladší sólista, teprve sedmnáctiletý Číňan Niu Niu. Absolutní virtuos, naprosto nadprůměrně technicky vybavený. Byl sólistou Dvořákova Klavírního koncertu, a to s naprostou lehkostí, ale bez hlubších emocí. Je pravděpodobné, že se stane ve světových médiích a na světových trzích podobnou celebritou jako jeho krajan Lang Lang – a to z důvodů nikoli jen ryze uměleckých, ale spíše marketingových.

Oba sólisté byli na Dvořákově Praze hosty České filharmonie, s níž třetí z oblíbených nástrojových koncertů Antonína Dvořáka zahrál houslista Josef Špaček a které vedle toho připadl velký úkol uvést na festivalu tři z raných skladatelových symfonií. Jako ukázku a návnadu z kompletu, natočeného s Jiřím Bělohlávkem, i jako zajímavou položku festivalového programu. Hrají společně Dvořákovy symfonie ideálním způsobem: vyváženě, s podrobnou znalostí, zajímavě.

Jestliže několik prvních z devíti skladatelových symfonií není úplně typicky dvořákovských, pak ale Alfred, první z desítky jeho oper, naprosto vybočuje. Ani ne třicetiletý tvůrce ji psal pod značným vlivem Wagnera a dalších skladatelů, jde o dílo nevyhraněné a ne zcela zvládnuté. Je nicméně nesporným trumfem letošního festivalu, že jsme díky němu mohli Dvořákovu operní prvotinu poznat. Takto objevitelský počin se bude v dalších letech těžko dohánět, podobná překvapení v zásobě už nejsou.

Dvořákově Praze proto čím dál víc bude náležet úloha být platformou pro nové a nové interpretační přístupy ke skladatelově hudbě a zároveň univerzálnější úloha být významnou podzimní přehlídkou, zvoucí ty nejlepší a nejzajímavější hudebníky, ať už budou hrát Dvořáka, nebo ne.

Jako tomu bylo už letos, kdy se v programu objevil jako mimořádný host pianista Krystian Zimerman, kdy přijeli zajímaví interpreti patřící do tábora historicky poučené intepretace starší hudby a kdy se podařilo zajistit několik výjimečných komorních programů počínaje smyčcovými kvartety a konče zajímavým klavírním duem. I setkání se skvělým komorním vokálním souborem Ars nova z Kodaně bylo tím, co dělá festival festivalem, ať už se jmenuje jakkoli.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy