Antonín Dvořák

Radní odvolali ředitelku Dvořákova památníku, měli výhrady k jeho fungování

Středočeští radní v pondělí odvolali z funkce Jarmilu Obermayerovou, ředitelku Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě, a na její místo vypsali výběrové řízení. Podle krajského radního pro kulturu Václava Švendy z hnutí Spojenci dlouhodobě nedokázala využít potenciál instituce. Podle někdejšího příbramského místostarosty Švendy by památník měl spolupracovat se základními uměleckými školami a stát se centrem kulturního dění v regionu, což se nepodařilo.

Obermayerová, jež památník vedla od roku 2014, vyjádření nechtěla komentovat. Přihlášky do konkurzu lze podávat do 30. července. Památník Antonína Dvořáka, který žil v letech 1841 až 1904, sídlí v novorenesančním zámečku. Ten nechal postavit Dvořákův švagr hrabě Václav Kounic. Zdejší rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i krajina inspirovaly mnoho Dvořákových děl.

Zdroj: ČTK

Národní divadlo moravskoslezské uvede Rusalku s Kněžíkovou

Národní divadlo moravskoslezské příští čtvrtek uvede operu Rusalka od Antonína Dvořáka. Nová verze režiséra Radovana Lipuse bude modernější, včetně scény a kostýmů od Ha Thanh Špetlíkové. V historii ostravské instituce jde už o dvanácté nastudování pohádkového příběhu víly, která obětuje svou nesmrtelnost lásce ke člověku, jemuž naivně uvěří. V nové inscenaci na jevišti Divadla Antonína Dvořáka se diváci mohou těšit na čerstvou nositelku Ceny Thálie Kateřinu Kněžíkovou nebo sólistku Veroniku Holbovou. "Rusalka je splněný sen. Pro mě osobně je o hledání balancu mezi lidským světem a přírodou. Je to o velké lásce, velkých citech, o nesmlouvavosti lidského světa, o krutosti v obyčejném světě lidí, kde se Rusalka najednou objeví a myslí si, že bude šťastná, ale ono to tak není," říká Knežíková. Operu nastudoval Jakub Klecker, po čtvrteční premiéře má reprízy 19. a 25. října a dále 6., 12. a 15. listopadu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat