S Bondem končím! Režisér Sam Mendes se vrací k divadlu

David Kohout
21. 7. 2015 9:39
Režisér Sam Mendes končí s bondovkami. Nejnovější pokračování dobrodružství agenta 007 s názvem Spectre tak bude jeho poslední.
Daniel Craig jako James Bond
Daniel Craig jako James Bond | Foto: Reuters

Londýn/Praha – James Bond si bude od listopadu hledat nového režiséra. Oscarový filmař Sam Mendes se totiž nechal slyšet, že čtyřiadvacáté dobrodružství agenta 007 bude zároveň posledním, pod kterým se jako režisér podepíše.

"Nemyslím si, že bych se do toho znovu pustil," citovala BBC Mendese. "Řekl jsem své poslední ne. Kdybych pokračoval, akorát by se mi přátelé smáli."

Sam Mendes
Sam Mendes | Foto: Reuters

Přípravy a režírování Skyfall a Spectre mu zabraly pět let. "Bylo fantastické sledovat tu životní změnu," komentuje Mendes, který si celým procesem už nechce znovu projít. To je podle něj hlavní důvod, proč se s britským agentem rozloučí. 

Bond byl podle něj daleko víc než jen prací. "Když jsem teď skončil, můžu se vrátit zpátky do divadla,“ nastiňuje Mendes. Právě práce v divadle jej proslavila.

V pořadí čtyřiadvacátý Bond bude mít světovou premiéru 26. října ve Velké Británii, do českých kin se dostane 11. listopadu tohoto roku. 

V hlavní roli agenta britské MI6 se znovu ukáže Daniel Craig. Právě sedmačtyřicetiletému britskému herci Sam Mendes příliš nedůvěřoval, jak přiznal v rozhovoru pro britský Telegraph. "Myslel jsem si, že dát hlavní roli právě Danielu Craigovi není vůbec dobrý nápad," nechal se slyšet. Nakonec byl Bond v jeho podání fantastický, dodal Mendes.

Děj nového filmu se bude odvíjet od tajemné zprávy z Bondovy minulosti, která mu ukáže cestu k tajné organizaci.

Film se natáčel v Londýně, Mexiku, Itálii a Maroku a kromě Daniela Craiga se v dalších rolích představí Christoph Waltz, Lea Seydoux, Andrew Scott, Naomie Harris, Monica Bellucci či Ralph Fiennes.

Zatím poslední bondovka Skyfall získala v roce 2013 dva Oscary (za filmovou píseň od zpěvačky Adele a za zvukové efekty). Filmaři měli k dispozici 200 milionů dolarů, celosvětové tržby filmu pak přesáhly jednu miliardu dolarů.

Podívejte se na záběry z natáčení čtyřiadvacáté bondovky. James Craig hraje agenta 007 ve Spectre. | Video:
 

Právě se děje

před 37 minutami

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy