Los Angeles - Na letošních Zlatých glóbech bodovalo drama Argo o íránské krizi s rukojmími. Získalo cenu pro nejlepší filmové drama i ocenění za režii Bena Afflecka. V kategorii pro nejlepší filmovou komedii či muzikál uspěli Bídníci. Naopak propadl favorizovaný historický snímek Lincoln, jenž ze sedmi nominací proměnil jenom jednu. Za nejlepší herecký výkon v hlavní roli ve filmovém dramatu si ji odnesl Daniel Day-Lewis.
Lincolnovi, který je s 12 nominacemi i favoritem letošních Oscarů, nepomohla ani překvapivá podpora Billa Clintona. Bývalý americký prezident snímek během ceremoniálu představil. Podle ohlasů amerických filmových kritiků tím filmu režiséra Stevena Spielberga nicméně vydláždil cestu k Oscaru pro nejlepší film.
I tam s ním bude soupeřit Argo, které ale filmová akademie na rozdíl od poroty Zlatých glóbů nenominovala na cenu za nejlepší režii. Současné ocenění, na něž byl nominován i Spielberg, Kathryn Bigelowová či Ang Lee, je tak pro Afflecka velkou náplastí. Při jeho přebírání ale zněl skromně. "Na tom, jaká je to cena, vlastně nezáleží. Když se vaše jméno ocitne vedle lidí, kteří také byli nominováni (na letošní Zlaté glóby), je to výjimečný životní zážitek," řekl režisér a herec.
Nejlepším zahraničním filmem se stala favorizovaná Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Cenu mu předal krajan, hvězda akčních filmů a bývalý politik Arnold Schwarzenegger. "Nikdy by mne nenapadlo, že dostanu v Hollywoodu cenu od Rakušana," podotkl Haneke.
Zlaté glóby udělují zahraniční novináři v Hollywoodu. Považují se za druhé nejdůležitější filmové ceny po Oscarech a za důležitý ukazatel oscarových favoritů. Na rozdíl od Oscarů se na nich oceňuje i televizní produkce. Letos se globy udělovaly už po sedmdesáté.
V televizních kategoriích uspěl v dramatické kategorii špionážní seriál Homeland. Nejlepším komediálním seriálem se pak stala série o mladých Newyorčankách nazvaná Girls, která se považuje za "odvázanější" a sprostší obdobu Sexu ve městě. Bodoval i televizní film Prezidentské volby líčící vstup Sarah Palinové do souboje o Bílý dům v roce 2008.
V hereckých kategoriích kromě Day-Lewise bodovala ještě Jessica Chastainová, která za ztvárnění agentky CIA ve filmu Zero Dark Thirty (Půl hodiny po půlnoci) o honu na teroristu Usámu bin Ládina získala ocenění pro nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli ve filmovém dramatu. Ceny za hlavní role v kategorii filmová komedie či muzikál si odnesl Hugh Jackman za Bídníky a Jennifer Lawrencová za Terapii láskou.
Ceremoniálu, který se odehrával v losangeleském hotelu Beverly Hilton, přihlížela řada hvězd včetně George Clooneyho, Leonarda DiCapria, Julianne Mooreové či Anne Hathawayové, která obdržela cenu za nejlepší ženský výkon ve vedlejší filmové roli za Bídníky. Mezi muži v této kategorii kraloval Rakušan Christoph Waltz za výkon ve filmu Nespoutaný Django. Cenu za tento film dostal i Quentin Tarantino, a to za scénář.
Ocenění za celoživotní dílo dostala v pouhých 50 letech herečka a režisérka Jodie Fosterová. V děkovné řeči připomínající proud vědomí, byť pečlivě připravený, poprvé na veřejnosti uvedla, že je lesba, se slovy, že její rodina to ví už dávno. Zároveň ale zdůraznila, že má právo na soukromí. Mluvila také o své tvorbě a blízkých. Mnoha přítomným herečkám při jejích slovech zvlhnuly oči. "Na dalších 50 let," zakončila Fosterová.
Předávání cen poprvé moderovaly Tina Feyová a Amy Poehlerová. Ceremoniál přenášený televizní stanicí NBC byl ale neustále ve skluzu, a tak se obě komičky pořádně dostaly ke slovu pouze na jeho začátku. Vtipkovaly přitom na adresu přítomných hvězd. Navázaly tak - byť poněkud krotčeji - na uvaděče předchozích tří ročníků Rickyho Gervaise.
Jeden z prvních vtipů směřoval na adresu režisérky thrilleru Zero Dark Thirty Bigelowové, která kvůli tomuto filmu čelila kritice pro údajnou obhajobu mučení. "Pokud jde o mučení, věřím dámě, která strávila tři roky v manželství s (režisérem) Jamesem Cameronem," řekla Poehlerová.
Hathawayová si zase od dvojice komiček vyslechla, že v muzikálu Bídníci vypadala tak osaměle a naprosto opuštěně, jako když s hercem Jamesem Frankem uváděla Oscary.
Zlaté glóby za rok 2012 |
Film - drama
Argo (režie Ben Affleck)
Filmový herec - drama
Daniel Day-Lewis - Lincoln
Filmová herečka - drama
Jessica Chastainová - Zero Dark Thirty (Půl hodiny po půlnoci)
Film - komedie nebo muzikál
Bídníci (režie Tom Hooper)
Filmový herec - komedie nebo muzikál
Hugh Jackman - Bídníci
Filmová herečka - komedie nebo muzikál
Jennifer Lawrenceová - Terapie láskou
Animovaný film
Rebelka (režie Mark Andrews a Brenda Chapmanová)
Neanglicky mluvený film
Láska (režie Michael Haneke) - Rakousko
Filmová režie
Ben Affleck - Argo
Filmový herec ve vedlejší roli
Christoph Waltz - Nespoutaný Django
Filmová herečka ve vedlejší roli
Anne Hathawayová - Bídníci
Filmový scénář
Quentin Tarantino - Nespoutaný Django
Filmová hudba
Mychael Danna - Pí a jeho život
Filmová píseň
Skyfall (hudba a text Adele a Paul Epworth) - Skyfall
Televizní seriál - drama
Homeland (Vlast)
Herec v televizním seriálu - drama
Damian Lewis - Homeland (Vlast)
Herečka v televizním seriálu - drama
Claire Danesová - Homeland (Vlast)
Televizní seriál - komedie nebo muzikál
Girls
Herec v televizním seriálu - komedie nebo muzikál
Don Cheadle - Profesionální lháři
Herečka v televizním seriálu - komedie nebo muzikál
Lena Dunhamová - Girls
Televizní film nebo minisérie
Prezidentské volby
Herec v televizním filmu nebo minisérii
Kevin Costner - Hatfieldovi a McCoyovi
Herečka v televizním filmu nebo minisérii
Julianne Mooreová - Prezidentské volby
Televizní herec ve vedlejší roli
Ed Harris - Prezidentské volby
Televizní herečka ve vedlejší roli
Maggie Smithová - Panství Downton
Cena Cecila DeMilla za celoživotní dílo
Jodie Fosterová