Film a televize

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

Festival v Benátkách zahájí Almodóvarův film s Penélope Cruzovou

Letošní ročník filmového festivalu v Benátkách zahájí 1. září novinka španělského režiséra Pedra Almodóvara. V dramatu nazvaném Madres Paralelas účinkují Španělky Penélope Cruzová a Milena Smitová. Hrají těhotné ženy bez partnerů, které se krátce před porodem setkají v nemocnici. Podle ředitele festivalu Alberta Barbery se snímek zabývá "mateřstvím s nepředvídatelným vývojem, ženskou solidaritou a sexualitou, která je prožívaná svobodně a bez pokrytectví".

Film bude soutěžit o hlavní cenu, Zlatého lva. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších kinematografických přehlídek světa potrvá do 11. září. "V roce 1983 jsem se zrodil jako režisér právě v Benátkách. Po 38 letech mě povolali, abych festival zahájil," doplňuje Almodóvar. Ten zde měl úspěch roku 1988 s filmem Ženy na pokraji nervového zhroucení, oceněným za scénář. Předloni Almodóvar převzal Zlatého lva za celoživotní dílo.

Zdroj: ČTK/ANSA

Sekci Un certain regard na festivalu v Cannes vyhrála ruská režisérka

Hlavní cenu v sekci Un certain regard pro nastupující filmaře na festivalu v Cannes získala jedenatřicetiletá ruská režisérka Kira Kovalenková za drama Rozevírání pěstí (Razžimaja kulaki). Odehrává se ve starém důlním městě v Severní Osetii a vypráví o mladé ženě, která lavíruje mezi láskou k rodině a touhou utéct.

Cenu poroty si odnáší Rakušan Sebastian Meise za Velkou svobodu (Große Freiheit) o muži, který je po druhé světové válce v Německu opakovaně vězněn za homosexuální orientaci.

Ocenění za originalitu porota předala islandskému filmu Jehně (Lamb) režiséra Valdimara Jóhannssona. Kombinuje horor s komedií, účinkuje v něm hollywoodská hvězda Noomi Rapacová. Další ceny připadly rumunské filmařce Teodoře Aně Mihaiové či salvadorsko-mexické režisérce Tatianě Huezové.

Vítěze hlavní ceny Zlatá palma oznámí pořadatelé v sobotu večer.

Zdroj: ČTK

Pražská FAMU má dva snímky v semifinále studentských Oscarů

Dva snímky volně spojené s pražskou FAMU se dostaly do semifinále Student Academy Awards. O prestižní ocenění, známé též jako studentský Oscar, usilují hraný film Kanja od indické režisérky a absolventky pražské školy Apúrvy Satisové plus dokument Projekt Adam Basma libanonské studentky Leily Basmaové, která nyní připravuje svůj absolventský film. Nominace zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd.

Finalisté budou známi na přelomu srpna a září, slavnostní předávání a vyhlášení vítězů se koná 14. října v Los Angeles. Film Kanja je na užším seznamu filmů nominovaných v kategorii Mezinárodní hraný film, dokument Projekt Adam Basma se bude ucházet o ocenění Mezinárodní dokumentární film.

Zdroj: ČTK
Pokračovat