Spielbergův Lincoln má nejvíc nominací na Zlaté glóby

ČTK ČTK
13. 12. 2012 15:48
Lincolna v nominacích následují Argo a Nespoutaný Django
Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Největší počet sedmi nominací na filmové ceny Zlatý glóbus dostal dnes film Lincoln o slavném americkém prezidentovi Abrahamu Lincolnovi. Po pěti nominacích získaly thriller o amerických rukojmích v Íránu Argo a otrokářské drama Nespoutaný Django.

Lincoln přinesl nominaci režisérovi Stevenu Spielbergovi, představiteli hlavní role Danielu Day-Lewisovi a jeho hereckým kolegům Sally Fieldové a Tommymu Lee Jonesovi.

Kromě Lincolna, Arga a Nespoutaného Djanga byly na nejlepší filmové drama navrženy snímky Pí a jeho život a thriller o pronásledování Usámy bin Ládina Zero Dark Thirty.

V kategorii nejlepší muzikál nebo komedie získaly nominace britská komedie o důchodcích v Indii Báječný hotel Marigold, filmové zpracování muzikálu Bídníci, film Wese Andersona o první lásce Až vyjde měsíc, britská romance Lov lososů v Jemenu a romantická komedie o lásce mladé vdovy a depresivního muže Silver Linings Playbook.

Zlaté glóby, které udělují zahraniční novináři v Hollywoodu, jsou považovány za druhé nejdůležitější filmové ceny po Oscarech a za důležitý ukazatel oscarových favoritů.

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy