Tvůrci Zero Dark Thirty tvrdí, že nepodporují mučení

Kultura Kultura
13. 12. 2012 17:12
Režisérka Kathryn Bigelow a scénárista Mark Boal se vyjádřili ke kontroverznímu výslechu zajatců zobrazenému ve filmu o zabití bin Ládina.
Foto: Aktuálně.cz

USA - Ačkoliv mnozí kritici nemohou vynachválit Zero Dark Thirty, nový film od Kathryn Bigelowové, někteří začínají mít problémy se začleněním kontroverzní části války proti terorismu, konkrétně mučení zajatců. Hlavní hrdinka pátrající po Usámovi bin Ládinovi, agentka CIA Maya (Jessica Chastainová) nejedná s vyslýchanými v rukavičkách a mnozí si stěžují, jak je waterboarding a jiné extrémní formy výslechu glorifikován coby způsob získávání klíčových informací.

Glenn Greenwald z Guardianu dokonce napsal: „Nemyslím si, že film je tak úspěšný navzdory oslavě amerického mučení. Spíš je úspěšný právě kvůli němu."

Foto: Aktuálně.cz

Režisérka filmu a jeho scénárista Mark Boal nyní tuto kritiku odmítli. Boal v rozhovoru pro server TheWrap prohlásil: „Film byl a bude zaškatulkováván do politických přihrádek. Než jsme to vůbec napsali, lidi to nazývali „reklamou na Obamu", což bylo absurdní a teď tomu říkají stejně směšně - „reklama na mučení". Snažíme se představit desetiletý hon zpravodajských služeb, jehož bylo mučení nejkontroverznějším aspektem. Je úplným nepochopením prohlašovat, že podle filmu byly takhle získány informace o bin Ládinovi. Pokud film opravdu sledujete, zajatec neřekne hlavním hrdinům během waterboardingu nic. Předá jim nějaké informace během normální scény při obědě. Pak jdou zpátky do pátracího střediska a informace už tam jsou."

Bigelowová k tomu ještě prohlásila: „Byla bych si přála, aby mučení nebylo částí tohoto příběhu? Pochopitelně ano, ale bohužel bylo."

Představitelka hlavní role Jessica Chastainová stejnému serveru prozradila, že navzdory spekulacím amerického tisku je její postava Mayi silně podobná agentce CIA, na níž byla založena. „Myslím, že je skvělé, když o ní na veřejnost pronikají informace," prohlásila Chastainová po premiéře snímku v Dolby theatre. „Dlouho nebylo možné, abych o ní cokoliv řekla a teď o ní můžu alespoň trochu mluvit."     

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy