Tvůrci Zero Dark Thirty tvrdí, že nepodporují mučení

Kultura Kultura
13. 12. 2012 17:12
Režisérka Kathryn Bigelow a scénárista Mark Boal se vyjádřili ke kontroverznímu výslechu zajatců zobrazenému ve filmu o zabití bin Ládina.
Foto: Aktuálně.cz

USA - Ačkoliv mnozí kritici nemohou vynachválit Zero Dark Thirty, nový film od Kathryn Bigelowové, někteří začínají mít problémy se začleněním kontroverzní části války proti terorismu, konkrétně mučení zajatců. Hlavní hrdinka pátrající po Usámovi bin Ládinovi, agentka CIA Maya (Jessica Chastainová) nejedná s vyslýchanými v rukavičkách a mnozí si stěžují, jak je waterboarding a jiné extrémní formy výslechu glorifikován coby způsob získávání klíčových informací.

Glenn Greenwald z Guardianu dokonce napsal: „Nemyslím si, že film je tak úspěšný navzdory oslavě amerického mučení. Spíš je úspěšný právě kvůli němu."

Foto: Aktuálně.cz

Režisérka filmu a jeho scénárista Mark Boal nyní tuto kritiku odmítli. Boal v rozhovoru pro server TheWrap prohlásil: „Film byl a bude zaškatulkováván do politických přihrádek. Než jsme to vůbec napsali, lidi to nazývali „reklamou na Obamu", což bylo absurdní a teď tomu říkají stejně směšně - „reklama na mučení". Snažíme se představit desetiletý hon zpravodajských služeb, jehož bylo mučení nejkontroverznějším aspektem. Je úplným nepochopením prohlašovat, že podle filmu byly takhle získány informace o bin Ládinovi. Pokud film opravdu sledujete, zajatec neřekne hlavním hrdinům během waterboardingu nic. Předá jim nějaké informace během normální scény při obědě. Pak jdou zpátky do pátracího střediska a informace už tam jsou."

Bigelowová k tomu ještě prohlásila: „Byla bych si přála, aby mučení nebylo částí tohoto příběhu? Pochopitelně ano, ale bohužel bylo."

Představitelka hlavní role Jessica Chastainová stejnému serveru prozradila, že navzdory spekulacím amerického tisku je její postava Mayi silně podobná agentce CIA, na níž byla založena. „Myslím, že je skvělé, když o ní na veřejnost pronikají informace," prohlásila Chastainová po premiéře snímku v Dolby theatre. „Dlouho nebylo možné, abych o ní cokoliv řekla a teď o ní můžu alespoň trochu mluvit."     

 

 

Právě se děje

před 59 minutami

Atentátník z Christchurch se při srpnovém soudu bude zastupovat sám, hrozí mu doživotí

Australan Brenton Harrison Tarrant, který se v březnu přiznal k vraždě 51 muslimů na Novém Zélandu, odvolal své právníky a hodlá se při srpnovém soudním stání zastupovat sám. Čelí obvinění z 51 vražd, 40 pokusů o vraždu a ze spáchání teroristického útoku. Hrozí mu doživotní trest.

Atentát spáchal loni 15. března ve dvou mešitách ve městě Christchurch při pátečních modlitbách.

Soudní řízení o výši trestu bylo už kvůli koronaviru odloženo, nově má začít 24. srpna a může trvat i déle než tři dny, informovala agentura AP. Nejvyšší soud v Christchurchi dnes termín potvrdil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy