Kubiš je mi bližší než Grey, tvrdí hvězda 50 odstínů šedi

Martin Svoboda Martin Svoboda
9. 7. 2015 16:33
Koprodukční snímek Anthropoid, jehož natáčení se uskuteční v následujících týdnech v České republice, představili jeho tvůrci v rámci karlovarského festivalu.
Jamie Dornan (MFF KV 2015)
Jamie Dornan (MFF KV 2015) | Foto: Hermína

Karlovy Vary (MFF KV 2015) – Za mediálně nejvýraznějšího hosta letošních Karlových Varů lze označit mladého irského herce Jamieho Dornana, hvězdu nepříliš kriticky chválené, zato však komerčně úspěšné adaptace softpornografického románu Padesát odstínů šedi.

Dornan představil na tiskové konferenci s režisérem Seanem Ellisem, producentem Davidem Ondříčkem a Aňou Geislerovou svůj mnohem slibnější chystaný projekt, česko-anglickou produkci mapující atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, pojmenovaný po krycím názvu akce: Anthropoid.

„Nevím, jaký člověk by očekával spojitost mezi Padesáti odstíny a tímto snímkem,“ komentoval Dornan jedinou otázku směřující k jeho nejznámější roli a obavě, jestli nebudou diváci místo Kubiše mít před očima miliardáře Greye.

„Je fascinující, že o události tak zásadní, jako je atentát na strůjce holocaustu, ve světě téměř nikdo neví,“ zdůraznil Dornan a přiznal, že coby ne příliš pozorný student o Anthropoidu neslyšel, dokud poprvé nečetl scénář. Tím důležitější však pro něj i režiséra Ellise je, aby se vědělo o tak zásadní etapě českých dějin. A pomoct k tomu má právě jejich film.

„Nemohl bych točit o historické události, aniž bych si nastudoval materiál. Takže jsem viděl film Atentát, který je samozřejmě skvělý, ale chybí mi v něm jedna zásadní věc: emoce. Nevím z něj, co Čurda s Gabčíkem cítili, jací byli,“ rozvádí své motivace pro zpracování režisér Ellis. „Proto bych chtěl příběh pojmout osobněji. Jde o dva chlápky, kteří udělali něco výjimečného. To je střed děje.“ Právě kvůli přesvědčivosti má produkce problém najít představitele zrádce Čurdy. Z obavy, aby nešlo o příliš jednoduchého záporáka.

„Kubiš je mně nejbližší postavou, jakou jsem kdy ztvárňoval,“ tvrdil Dornan, který se kriticky nejlépe zapsal rolí masového vraha v seriálu The Fall. „Opět budu vraždit, tentokrát ale ze šlechetných důvodů. Chápu, že o Anthropoidu vzhledem k následným událostem mnozí pochybují, podle mě ale přinesl víc dobrého než špatného a já věřím, že bych o tom tenkrát uvažoval stejně jako on.“

Gabčíka pak ztvární Cilian Murphy, známý z filmu Batman začíná nebo Sunshine, a jeho partnerku Liběnu Fafkovou Aňa Geislerová. Mezi nově oznámená jména patří například Toby Jones nebo Alena Mihulová, jež právě ve Varech zaujala filmem Domácí péče. Snímek bude natáčen v angličtině, ale postavy budou mít český přízvuk. Vznikne v Česku. „Seanovi se velmi zamlouvaly některé scény našeho Ve stínu, takže bude Anthropoid sdílet vybrané lokace,“ oznámil producent David Ondříček.

Na Anthropoid má smysl se těšit. Talentovaný režisér Sean Ellis svými počiny Metro Manila nebo Střepy v hlavě rozhodně patří mezi jména, do nichž se vyplatí vkládat naděje. Dornan s Murphym jsou navíc dostatečně talentovaní a bude zajímavé sledovat, jak si s náročnými rolemi poradí. Jejich jména mají navíc výrazný mediální zvuk a díky tomu vzbudí zájem novinářů i diváků o film.

Češi, sebeprezentující se rádi jako národ obětí, nyní do světa vyšlou své největší hrdiny moderní historie a sledovat reakce doma i v zahraničí bude jistě zajímavé.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy