MFF KV: Domácí péče oživuje naději v umírající český film

Jan Gregor Jan Gregor
7. 7. 2015 9:21
Celovečerní debut režiséra Slávka Horáka, který v Karlových Varech soutěží o Křišťálový glóbus, navazuje na tradici české tragikomedie a působí zcela přirozeně, uvěřitelně a civilně.
Domácí péče
Domácí péče | Foto: Tvorba Films

Recenze (MFF KV 2015) - Filmem Domácí péče debutuje v českém filmu nové jméno, které bude dobré sledovat. Dosud reklamní režisér Slávek Horák udělal při výběru látky na svůj první celovečerák to nejpřirozenější, co mohl. Inspiroval se svou rodinou a prostředím jihomoravského venkova, kde vyrůstal. A největší devízou jeho příběhu o ženě, která se celý život starala o druhé a která se po oznámení smrtelné diagnózy začne starat i sama o sebe, je právě to, že působí zcela přirozeně, uvěřitelně a civilně.

Domácí péče je tragikomedie, což je možná ten nejtypičtější český filmový žánr. Horákův film ale do něj přináší docela svěží vítr. V tuzemském filmovém rybníčku totiž nevzniká tolik filmů, které by se zabývaly umíráním a vyrovnáváním se se smrtí, asi už jen proto, že je to téma v české společnosti zvláštně odsunuté na okraj. Když už, tak vznikají dramata, jako byl v poslední době třeba snímek Jako nikdy Zdeňka Tyce.

Ale Domácí péče sice bere otázku, co udělat se životem, když vám zbývá na tomto světě jen pár měsíců, se vší vážností, přitom ale pro odlehčení přináší řadu komediálních situací. Nebo by se to dalo obrátit: Domácí péče je divácky vstřícná komedie se známými herci a s potenciálem oslovit široké masy, která ale mezi vděčné hlášky a gagy podvratně vmísila melancholické a existenciální tóny.

Manželský pár Vlasta (Alena Mihulová) a Laďa (Bolek Polívka) nejsou hrdinové stereotypičtí, ale spíš typičtí. Typičtí pro generaci rodičů Husákových dětí, mezi něž patří sám režisér. Vlasta celý život někomu obětovala – jako ošetřovatelka svým pacientům, rodině i manželovi, kterému dělá doma veškerý servis. Nebere svůj úděl nijak útrpně, takhle je na to celý život zvyklá. Ve vztahu s Laďou není vřelost ani intimita, to je přece po těch letech taky normální. Přitom je ale vidět, že se mají nějakým navyklým způsobem rádi. Koneckonců co jim také zbývá, jejich jediná dcera Marcela (Sára Venclovská) se odstěhovala do Prahy a na návštěvu jezdí jednou za uherský rok.

Pak ale přijde ta nenadálá diagnóza bez příznivé prognózy. Skeptické Vlastě do života vstoupí léčitelsky nadaná dcera jednoho pacienta (Tatiana Vilhelmová) a esoterická lektorka (Zuzana Kronerová) a vnuknou jí docela logickou otázku: nestálo by za to zkusit v kritické situaci začít se věnovat hlavně sama sobě?

Ne že by Domácí péče byla bez chyb, pár vtipů je poněkud toporných (jiné jsou zase skvělé), trochu skřípe přesvědčivost při vykreslení esoterické komunity a jejích praktik a režisér možná mohl odolat pokušení obsadit se do malé role Marcelina partnera Roberta (nebo v ní alespoň nemluvit). Ale Horákovi se dá vytknout poklona, jak elegantně své nelehké téma protáhl četnými nástrahami, které na něj cestou čekaly. Scénář se vyhýbá svodům sentimentality a přitom je citlivý a dojemný. V poslední čtvrtině nenápadně emocionálně graduje a v závěru přináší přesvědčivou katarzi.

Režisér je empatický a smířlivý ke svým hrdinům, což jsou koneckonců i vlastnosti jeho hlavní hrdinky. A podobně jako ona všem kolem sebe, tak i Slávek Horák věnoval svým postavám péči skoro domácí. Ony mu na oplátku pod rukama ožily tak, že se vám je nebude chtít opouštět.

Trailer k filmu Domácí péče | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

před 1 hodinou

Indráčková postoupila na MS do závodu skokanek na středním můstku

Pouze Karolína Indráčková se na mistrovství světa v klasickém lyžování představí v závodě na středním můstku. V dnešní kvalifikaci v Oberstdorfu obsadila 30. místo, další české skokanky Štěpánka Ptáčková, Klára Ulrichová a Veronika Jenčová se do postupové čtyřicítky nevešly.

Indráčková skočila 86 metrů a navázala na bodované umístění z posledního závodu Světového poháru v Rašnově. To se naopak nepovedlo Ulrichové, která letos v SP už čtyřikrát bodovala a figuruje v průběžném pořadí seriálu ještě o místo před Indráčkovou. Dnes skočila 73 metrů a obsadila 48. místo.

Ptáčkovou, která skočila 71,5, dělilo na 42. místě od postupu 4,5 bodu. Jenčová byla s pokusem dlouhým 71 metrů padesátá.

Kvalifikaci ovládla vítězka posledního závodu SP Sara Takanašiová z Japonska s pokusem 103 metrů. Vedoucí žena seriálu Nika Križnarová ze Slovinska byla pátá (98,5 m).

Další zprávy