MFF KV: Mysteriózní Schmitke je česká pocta Davidu Lynchovi

Jan Gregor Jan Gregor
8. 7. 2015 15:27
Absolventský film Štěpána Altrichtera je obrazově uhrančivá, mysteriózní komedie z krušnohorského pohraničí, kterou rozhodně stojí za to vidět na velkém plátně.
Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Recenze (MFF KV 2015) – Titulní postava filmu Schmitke je hrdina, na kterého v českých filmech nenarazíte. Nejen proto, že zdejší filmaři nemají ve zvyku točit příběhy o duševně vyhořelých německých inženýrech, kteří se na banální služební cestě do Krušných hor zapletou do mysteriózního dobrodružství. Ale i proto, že typově podobné absurdní komedie o introvertních samotářích, kteří se protloukají životem s kamennou tváří a zdánlivě nulovými emocemi, se natáčejí spíše ve Skandinávii než u nás.

Absolventský film debutujícího režiséra Štěpána Altrichtera už před karlovarským festivalem objel úspěšně některé světové prohlídky. Premiéru měl dokonce na nejprestižnějším asijském festivalu v Pusanu. Čím snímek zaujal až v Koreji, není zas taková záhada. Schmitke je sice zasazený do konkrétního místa se silným geniem loci, ale příběh je to záměrně spíš alegorický než realistický, čímž odpadají problémy s pochopením lokálního kontextu. Takže má univerzální charakter a může být proto srozumitelný po celém světě.

Schmitke (dokonale obsazený Peter Kurth) je mlčenlivý padesátník, jehož jediným smyslem života je práce v továrně na výrobu větrných elektráren. Jednoho dne je se svým mladým kolegou Thomasem vyslán na pracovní cestu do českého pohraničí, aby tam opravil jeden ze starších typů větrníků, na nichž se jako konstruktér podílel.

Už za hranicemi se ale začnou dít divné věci, navigace začne stávkovat a divoký les jako by vábil oba Němce do svých zlověstných tenat. Má to snad co do činění s podivnou noční můrou o lese, která Schmitkeho už několik dní budí ze snu? Živoucím zlým snem se koneckonců zdá být i pobyt v pivnici a penzionu U Bobra v zapadlém krušnohorském městečku, kde oba němečtí technici najdou nedobrovolný azyl. Na Schmitkem je znát, že si mezi domorodci připadá jako etnograf v džungli při první návštěvě dosud neprozkoumaného kanibalského kmene. A divnější věci se začnou dít ráno, kdy Schmitke zjistí, že jeho kolega záhadně zmizel.

Nejnoisovější film o hledání vnitřního klidu

Altrichter se scenáristy Tomášem Končinským a Janem Fuskem napsali příběh, který v něčem připomíná rané surrealistické prózy Haruki Murakamiho, v nichž hrdinové na cestě za sebou samým honí magické ovce s červenou hvězdou a podobné přízraky a dostávají se přitom do paralelních realit. Zároveň se jako jasný inspirační zdroj ukazuje David Lynch, jemuž tvůrci skládají hravou a mírně parodickou poctu. Třeba v momentě, kdy se ke Schmitkemu v hospodě plné podivných existencí přitočí štamgastka vypadající jako Dáma z polenem z Lynchova Twin Peaks a nesnesitelně pomalou dikcí pronese: „Chtěla bych vás varovat. Nedávejte si tu čaj, nemají to tu rádi.“

Ve struktuře filmu se objevují dva zcela protichůdné přístupy, které se ale překvapivě netlučou, ale dobře doplňují. V rovině scénáře a dialogů zejména je Schmitkeho spirituální odysea neustále narušovaná různými gagy a zcizováky, aby ji nikdo nebyl v pokušení brát úplně vážně. Naproti tomu audiovizuální stránka je hodně promakaná a sugestivní. Kameře se z fotogenického prostředí sudetských lesů daří vykouzlit divočinu, která by se mohla směle poměřovat s tou ve Skalistých horách.

A největší devízou je zvuk, který je nejdominantnější složkou celého filmu. Už od expozice před úvodním titulkem, kdy o pozornost divákových uší střídavě či prolínavě soupeří zvýrazněné zvuky lesa, kakofonie městského provozu a instrumentální verze latinskoamerického hitu Besame Mucho, je jasné, že tenhle film bude hodně o ruchu a hluku. Nesnesitelné skřípavé vrzání rozbitých větrných turbín, které se rozléhá až do přilehlého městečka, už je jen takovou třešničkou na dortu.

Schmitkeho poetika mísící humor a tajemno není pro každého, ale pokud německému inženýrovi chcete dát šanci, vyplatí se nečekat na DVD, ale stihnout ho na velkém plátně buď ještě ve Varech, nebo po blízké distribuční premiéře. Díky zvukové stránce může totiž Altrichterův film kandidovat na titul nejnoisovějšího filmu o hledání vnitřního klidu a míru v dějinách kinematografie.

Trailer k filmu Schmitke | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy