Vadná hollywoodská smetánka projasnila Vary paranoiou

Jan Gregor Jan Gregor
5. 7. 2015 14:00
Film Skrytá vada, ve kterém hrají Joaquin Phoenix, Benicio Del Toro, Reese Witherspoon nebo Owen Wilson, potvrzuje mistrovství režiséra Paula Thomase Andersona.
Skrytá vada
Skrytá vada | Foto: Warner Bros

Recenze (MFF KV 2015) – Filmy Paula Thomase Andersona a zvlášť ty z poslední doby nejsou pro každého. Temný Mistr o vztahu vůdce sekty a jeho žáka v českých kinech přes hvězdné obsazení terno neudělal.

Patrně proto se žádný z českých distributorů neodvážil nasadit do kin jeho nový film Skrytá vada do českých kin. Jistě, tahle adaptace šest let starého románu tajnůstkářského a údajně nezfilmovatelného spisovatele Thomase Pynchona vyjde brzy na DVD a mnozí nedočkavci si ji už stáhli na internetu. Jenže pravý zážitek z tohoto filmu budete mít jen na velkém plátně.

Tedy jen v případě, pokud od příběhu neustále zhuleného soukromého očka Larryho „Doca“ Sportella (Joaquin Phoenix), jenž se zaplete do případu podivného zmizení své bývalé přítelkyně Shasty (Katherine Waterston), nebudete očekávat běžnou noirovou kriminálku. Na Skryté vadě je nejvíc fascinující, že i když vám při jejím sledování vytanou na mysl všemožné filmové vzory, výsledek je zcela svébytný a nepodobá se vlastně ničemu, co jste kdy viděli. Zkuste si představit mix filmů, jako jsou Big Lebowski, Čínská čtvrt, Strach a hnus v Las Vegas plus cokoli od Davida Lynche a máte rámcovou představu o poetice Skryté vady.

Anderson i v tomto filmu pokračuje v mapování proměn americké společnosti v neuralgických obdobích jejího vývoje. Pokaždé tyto změny ilustruje na základě střetu dvou mužských aktérů. Ve filmu Až na krev bojuje symbolicky o podobu Ameriky kazatel Paul Dano s ropným magnátem v podání Daniela Day-Lewise, v rozkolísané poválečné Americe zobrazené v Mistrovi se duše neurotického válečného veterána aka Joaquina Phoenixe snaží zmocnit charismatický guru Phillip Seymour Hoffman. Phoenix podává skvělý výkon i coby poněkud zdecimovaný hipík ve Skryté vadě. Na druhé straně barikády stojí tentokrát hřmotný policajt Bigfoot. A většina společných scén těchto dvou postav patří k tomu nejvtipnějšímu, co film nabízí. Asi jsme to ještě dostatečně nezdůraznili, ale Skrytá vada je přes všechny své sociopolitické přesahy hlavně nepředvídatelná existenciální komedie.

Píše se rok 1970, i v surfařském ráji v Kalifornii se mění časy, definitivní soumrak nevinnosti éry hippie potvrdily masakry ve Vietnamu a vraždy Charlese Mansona. Doba je prodchnutá paranoiou, stejně jako Pynchonův román, který ji popisuje. Původně celkem normálně se vyvíjející krimi zápletka se mění v podivnou noční můru, která vypadá při prvním pohledu jako odraz fetem vyvolaného stihomamu hlavního hrdiny. Ale je to skutečně tak nebo platí v tomto případě okřídlené „že jsi paranoidní, ještě neznamená, že po tobě nejdou“?

Andersonovi se daří skvěle balancovat na hranici mezi skutečností a halucinací i díky postavám, jejichž projev lavíruje na pomezí karikatury a jímavé melancholie. Herectví Joaquina Phoenixe na sebe zaslouženě strhává veškerou pozornost. Se svým afrohárem a elvisovskými kotletami, excentrickou mimikou a unaveným frázováním člověka, co na něm stojí veškerá tíže světa, je zároveň směšný i dojemný. A platí to i o dalších bizarních postavičkách, které ztvárňují třeba Owen Wilson, Eric Roberts nebo Reese Witherspoon.

Název Skrytá vada je v pojišťováckém žargonu termín, který znamená pojistku proti závadám, které nebyly zpočátku vidět. Každý společenské hnutí – a květinová kontrakultura šedesátých let není výjimkou – obsahuje skrytou vadu, díky níž se nakonec začne rozpadat. A hrdinové filmu musejí zkusit poslepovat kousky svého rozpadajícího světa, aby mohli žít dál.

Andersonův film nabízí zážitek, ze kterého se točí hlava ještě dlouho po odchodu z kina. Nejen z té spletité příběhové konspirace, kterou lze patrně plně docenit až po několikátém zhlédnutí. Ale z celé té omamné audiovizuální stránky, která se opakovanými projekcemi určitě také neomrzí.

Trailer k filmu Skrytá vada | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 6 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 51 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy