Novým uměleckým šéfem činohry ND bude Daniel Špinar

ČTK ČTK
20. 12. 2014 19:38
Vystřídá Michala Dočekala, jemuž po dvanácti letech končí mandát v červnu 2015.
Daniel Špinar.
Daniel Špinar. | Foto: Centrum současné dramatiky

Praha - Novým uměleckým šéfem činohry Národního divadla v Praze (ND) bude od příští sezony kmenový režisér Daniel Špinar. Vystřídá Michala Dočekala, jemuž končí mandát v červnu 2015, ve funkci byl 12 let.

V sobotu ho vybral generální ředitel české první scény Jan Burian. Současně oznámil, že do vedení baletního souboru jmenuje prvního sólistu Stuttgartského baletu Filipa Barankiewicze. Soubor převezme po Petru Zuskovi v sezoně 2017/2018, který tu působil patnáct let.

Po celodenním jednání doporučila řediteli pětatřicetiletého Špinara odborná komise.

"Všichni kandidáti nám osobně představili a upřesnili své koncepce. Po podrobné rozpravě a zvážení všech aspektů jsme doporučili výraznou většinou hlasů jako nejvhodnějšího kandidáta Daniela Špinara," řekl předseda komise a Garanční rady ND, rektor AMU Jan Hančil.

Burian upozornil, že o pozici uměleckých šéfů měly zájem výrazné osobnosti českého i světového divadla. V průběhu několika měsíců s odborníky konzultoval jména těch, které pro výběrové řízení oslovil. S každým se opakovaně sešel a poskytl mu informace k vypracování koncepce.

"Uchazeči své projekty následně představili konkurzním komisím," popsal průběh půlročního konkurzu. O post uměleckého ředitele Činohry se dále ucházel umělecký šéf Klicperova divadla v Hradci Králové David Drábek a umělecký šéf Komorní scény Aréna Ostrava Ivan Krejčí.

Špinar chce navázat na "Dočekalovu éru" a dál usilovat o moderní divadlo. Podle něj činohře chybí vzájemná komunikace. Chce obměnit soubor zejména o mladé herce. "Mělo by tu být víc stálých režisérů, kteří by se souborem pracovali kontinuálně," řekl Špinar.

Špinar právě uvedl ve Stavovském divadle premiéru inscenace Othella. Loni to byly hry Ze života hmyzu a Být či nebýt. Ceněn byl za komorní inscenaci v Divadle Kolowrat Anglická milenka. Kmenovým režisérem činohry je od září 2014. Vystudoval herectví činoherního divadla na DAMU (1998-2004) a pokračoval studiem režie na téže škole (2003-2008). Dvě sezony byl režisérem Divadla na Vinohradech, kde za Büchnerova Vojcka (2009) obdržel Cenu Alfréda Radoka a Cenu Josefa Balvína. Spolupracoval s mnoha scénami, kde vytvořil tři desítky titulů. Za nejlepší inscenaci současného textu (Můj romantický příběh, Divadlo Petra Bezruče Ostrava) získal letos Cenu Marka Ravenhilla. Jako umělecký ředitel Činohry nastoupí do úvazku 1. ledna 2015, jeho pětileté funkční období začne od sezony 2015/2016.

O vedení souboru Baletu se dále ucházeli choreograf Jiří Bubeníček, první sólista drážďanského baletu Semperoper, a bývalá primabalerína Daria Klimentová z Anglického národního baletu, pedagožka Royal Opera House. Komise začátkem prosince navrhla řediteli Burianovi první dva jmenované.

"Rozhodl jsem se dát přednost Filipu Barankiewiczovi. Je pro mne zárukou další kontinuální spolupráce souboru s Petrem Zuskou jako choreografem. Jsem si jist, že přizve ke spolupráci i Jiřího Bubeníčka," dodal.

Barankiewicz se narodil ve Varšavě, kde začal v roce 1986 studovat na Státní baletní škole. Později se stal držitelem medaile Václava Nižinského, vítězem Národní baletní soutěže v Polsku a získal stipendium na Akademii klasického tance v Monte Carlu. V roce 1996 nastoupil do angažmá ve Stuttgartu. O čtyři roky později se stal prvním sólistou a vytvořil řadu klasických rolí.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Čína kritizuje kroky Američanů kvůli Hongkongu, hrozí "protiútokem"

Rozhodnutí USA ukončit zvláštní vztah s Hongkongem a další zásahy proti Číně se podle Pekingu setkají s tvrdými protiopatřeními. Kroky, které Washington oznámil minulý týden v reakci na čínským parlamentem podpořený bezpečnostní zákon o Hongkongu, v pondělí kritizovalo čínské ministerstvo zahraničí.

"Jakákoliv prohlášení nebo kroky proti čínským zájmům se setkají s tvrdým protiútokem," uvedl mluvčí ministerstva. Zopakoval také, že žádná cizí země nemá právo zasahovat do záležitostí Hongkongu a pevninské Číny.

Čínský parlament ve čtvrtek na svém plenárním zasedání schválil přijetí nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Bezpečnostní orgány Pekingu budou moci na základě normy zřídit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Růžička bude opět hrát pod svým otcem, ze Sparty míří do Hradce

Hokejový útočník Vladimír Růžička zamířil po odchodu z týmu pražské Sparty do Hradce Králové. Bude tak opět hrát pod vedením svého otce Vladimíra, který se stal začátkem dubna hlavním vládcem střídačky Východočechů. Jednatřicetiletý Růžička uzavřel s Mountfieldem dvouletou smlouvu.

Zkušený útočník posílil ambiciózní klub krátce poté, co byl oznámen odchod jednoho z ofenzivních tahounů v minulé sezoně Matěje Chalupy. Jednadvacetiletý hráč uzavřel v NHL dvouletý kontrakt s Chicagem.

"Již delší dobu jsme sháněli kreativního centra, který by nám pomohl zlepšit přesilové hry, byl silný na puku, úspěšný na vhazování a samozřejmě uměl dát gól. To vše Vláďa splňuje. Slibujeme si od něj především zlepšení přesilových her a produktivity," uvedl pro web královéhradeckého klubu generální manažer Aleš Kmoníček.

před 49 minutami

Kladivář Hájek se blýskl nejlepším českým výkonem od roku 2016

Kladivář Patrik Hájek předvedl na víkendovém mítinku v Kolíně nejlepší český výkon za poslední čtyři roky. Jednadvacetiletý vrhač Dukly Praha zvítězil na Memoriálu Josefa Hájka hodem dlouhým 72,02 metru. Aktuální český vicemistr si zlepšil osobní rekord téměř o pět metrů a zařadil se na desáté místo v historických domácích tabulkách. Dál hodil naposledy v roce 2016 někdejší bronzový medailista z mistrovství světa Lukáš Melich (75,97).

Dnes začne atletická sezona naplno velkolepým projektem českého svazu "Spolu na startu". Závodit se bude na 173 stadionech po celé zemi. V Kladně, Plzni a právě Kolíně budou na startu reprezentanti

Další zprávy