reklama
 
 

Novým uměleckým šéfem činohry ND bude Daniel Špinar

20. 12. 2014 19:38
Vystřídá Michala Dočekala, jemuž po dvanácti letech končí mandát v červnu 2015.

Praha - Novým uměleckým šéfem činohry Národního divadla v Praze (ND) bude od příští sezony kmenový režisér Daniel Špinar. Vystřídá Michala Dočekala, jemuž končí mandát v červnu 2015, ve funkci byl 12 let.

V sobotu ho vybral generální ředitel české první scény Jan Burian. Současně oznámil, že do vedení baletního souboru jmenuje prvního sólistu Stuttgartského baletu Filipa Barankiewicze. Soubor převezme po Petru Zuskovi v sezoně 2017/2018, který tu působil patnáct let.

Po celodenním jednání doporučila řediteli pětatřicetiletého Špinara odborná komise.

"Všichni kandidáti nám osobně představili a upřesnili své koncepce. Po podrobné rozpravě a zvážení všech aspektů jsme doporučili výraznou většinou hlasů jako nejvhodnějšího kandidáta Daniela Špinara," řekl předseda komise a Garanční rady ND, rektor AMU Jan Hančil.

Burian upozornil, že o pozici uměleckých šéfů měly zájem výrazné osobnosti českého i světového divadla. V průběhu několika měsíců s odborníky konzultoval jména těch, které pro výběrové řízení oslovil. S každým se opakovaně sešel a poskytl mu informace k vypracování koncepce.

"Uchazeči své projekty následně představili konkurzním komisím," popsal průběh půlročního konkurzu. O post uměleckého ředitele Činohry se dále ucházel umělecký šéf Klicperova divadla v Hradci Králové David Drábek a umělecký šéf Komorní scény Aréna Ostrava Ivan Krejčí.

Špinar chce navázat na "Dočekalovu éru" a dál usilovat o moderní divadlo. Podle něj činohře chybí vzájemná komunikace. Chce obměnit soubor zejména o mladé herce. "Mělo by tu být víc stálých režisérů, kteří by se souborem pracovali kontinuálně," řekl Špinar.

Špinar právě uvedl ve Stavovském divadle premiéru inscenace Othella. Loni to byly hry Ze života hmyzu a Být či nebýt. Ceněn byl za komorní inscenaci v Divadle Kolowrat Anglická milenka. Kmenovým režisérem činohry je od září 2014. Vystudoval herectví činoherního divadla na DAMU (1998-2004) a pokračoval studiem režie na téže škole (2003-2008). Dvě sezony byl režisérem Divadla na Vinohradech, kde za Büchnerova Vojcka (2009) obdržel Cenu Alfréda Radoka a Cenu Josefa Balvína. Spolupracoval s mnoha scénami, kde vytvořil tři desítky titulů. Za nejlepší inscenaci současného textu (Můj romantický příběh, Divadlo Petra Bezruče Ostrava) získal letos Cenu Marka Ravenhilla. Jako umělecký ředitel Činohry nastoupí do úvazku 1. ledna 2015, jeho pětileté funkční období začne od sezony 2015/2016.

O vedení souboru Baletu se dále ucházeli choreograf Jiří Bubeníček, první sólista drážďanského baletu Semperoper, a bývalá primabalerína Daria Klimentová z Anglického národního baletu, pedagožka Royal Opera House. Komise začátkem prosince navrhla řediteli Burianovi první dva jmenované.

"Rozhodl jsem se dát přednost Filipu Barankiewiczovi. Je pro mne zárukou další kontinuální spolupráce souboru s Petrem Zuskou jako choreografem. Jsem si jist, že přizve ke spolupráci i Jiřího Bubeníčka," dodal.

Barankiewicz se narodil ve Varšavě, kde začal v roce 1986 studovat na Státní baletní škole. Později se stal držitelem medaile Václava Nižinského, vítězem Národní baletní soutěže v Polsku a získal stipendium na Akademii klasického tance v Monte Carlu. V roce 1996 nastoupil do angažmá ve Stuttgartu. O čtyři roky později se stal prvním sólistou a vytvořil řadu klasických rolí.

autor: ČTK | 20. 12. 2014 19:38

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama