Špinarův mouřenín benátský se nenatřel černou tělkou

ČTK ČTK
18. 12. 2014 16:25
Ve Stavovském divadle má premiéru inscenace Shakespearova Othella v režii Davida Špinara.
Othello.
Othello. | Foto: ND

Praha - Daniel Špinar nastudoval hru Williama Shakespeara Othello, benátský mouřenín, jejíž premiéra bude 18. prosince ve Stavovském divadle s Karlem Dobrým v titulní roli. Jagem bude David Prachař, v roli Desdemony se objeví Magdaléna Borová. Diváci dál uvidí například Jiřího Štěpničku, Aloise Švehlíka, Vladislava Beneše, Janu Bouškovou, Lucii Žáčkovou a Janu Pidrmanovou.

Ve známém dramatu se odrážejí lidské vášně a slabosti. Příběh statečného maurského vojevůdce, který podlehl žárlivosti, je natolik přesvědčivý, že je zmiňován i v psychologické literatuře.

"Byl to jeden z mých snů a musím říci, že jsem tu měl luxusní podmínky," řekl Špinar. Podle svých slov se snažil hledat zvláštní chemii mezi postavami hry.

Většina dialogů o připravované inscenaci začíná podle něj otázkou, zda titulní hrdina "bude černej". "Dokud jsem se nezačal hrou důkladněji zabývat, neuvědomil jsem si, jak to má český režisér s obsazováním této postavy těžké," uvedl Špinar.

V Británii patří k tradici, že Othella hraje černoch, který je už naturelem proti bělochům živočišnější, zemitější, pudovější a energičtější. Navíc má větší erotický "spodek", čímž způsobuje v okolí nenávist a žárlivost.

V Čechách podle Špinara není možné sehnat černocha, který by zvládl Shakespearův blankvers na jevišti v perfektní češtině. "A tak je u nás železnou inscenační tradicí takzvaná černá tělka. Naši diváci na tuto konvenci přistoupí snadno, a pak se už dívají na bělocha, usilovně předstírajícího, že je černoch," řekl.

Režisér prý v textu hodně škrtal, především zastaralé věci. I proto zvolil překlad Jiřího Joska, který se mu zdál modernější. Představení, které trvá zhruba dvě hodiny čistého času, odlehčuje hudba. "Použil jsem černošskou hudbu padesátých let minulého století," dodal režisér.

Poprvé se hra na jevišti Národního divadla objevila v roce 1887 a měla 22 repríz. V roce 1908 Jaroslav Kvapil připravil verzi Josefa Václava Sládka, která se hrála šestadvacetkrát. Dvacet repríz měla inscenace Jana Bora z roku 1940. Saudkův překlad se hrál od roku 1951 osmdesátkrát. V roce 1972 nastudoval Hodkův překlad Václav Hudeček a měl 73 uvedení. V paměti mnoha diváků je Othello Borise Rösnera, kterého do titulní role roku 1998 obsadil Ivan Rajmont v překladu Martina Hilského, repríz bylo 54.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Bezprizorní dětští uprchlíci v Řecku podle Hamáčka nejsou

V řeckých táborech podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nejsou dětští uprchlíci, kteří by byli vhodní pro převoz do Česka. Přivézt do ČR sedmnáctileté Afghánce či Pákistánce by nemělo smysl, řekl ve čtvrtek ministr ve Sněmovně při interpelacích. Zopakoval, že ministerstvo vnitra pokládá celou záležitost za uzavřenou.

"Žádné děti, které by byly bezprizorní, opuštěné a vhodné k relokaci do České republiky, nejsou. Je tam celá řada sedmnáctiletých Afghánců a Pákistánců, kteří z mého pohledu nemají šanci na nějakou rozumnou resocializaci v ČR," uvedl ministr vnitra. Podle něj by tito mladíci pravděpodobně brzo odešli za svými příbuznými do Německa nebo Švédska. Česko bude podle Hamáčka nadále pomáhat řešit situaci v řeckých uprchlických táborech materiálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy