Michelinský šéfkuchař v době pandemie rozváží jídlo, za menu si účtuje 1500 korun

Magazín Magazín
28. 5. 2020 17:34
Syrový pstruh v zakysané smetaně jako předkrm a konfitovaná křepelka s květákem a mandlovou omáčkou nepůsobí jako menu, které si člověk nechá doručit donáškovou službou. Právě tyto a další podobné pokrmy ovšem michelinský šéfkuchař Guy Savoy v době doznívající pandemie koronaviru servíruje v rámci speciálního rozvozu jídla.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Savoy patří mezi největší kulinářské hvězdy na světě. Jednu ze svých čtyř pařížských restaurací s názvem La Chiberta si otevřel kousek od Vítězného oblouku. Donášku v ní ale poprvé vyzkoušel, až když francouzská vláda v květnu částečně uvolnila některá bezpečnostní opatření. Informovala o tom agentura Reuters.

"Chtěli jsme lidem připomenout, že jsme pořád tady, a pomoct jim, aby dokázali držet hlavu vzhůru," uvedl pro Reuters výkonný šéfkuchař Savoyových restaurací Gilles Chesneau. Zjednodušená donášková menu čítají vždy tři chody a za každé zákazník zaplatí 55 eur (asi 1500 korun).

To může nezasvěceným připadat jako astronomická suma, na Savoyovy poměry je to ale cenově přijatelný způsob, jak některé z jeho vyhlášených receptů někdy v životě vůbec ochutnat.

"La Chiberta doručuje kolem 35 jídel denně a s donáškou budeme pokračovat i v době, kdy zase otevřeme. To, co vyděláme, nám nahradí ušlý zisk za to, že budeme muset kvůli koronaviru snížit počet míst pro hosty," doplnil Chesneau.

Michelinská restaurace La Chiberta během pandemie servíruje své speciality v rámci speciálního rozvozu jídla
Michelinská restaurace La Chiberta během pandemie servíruje své speciality v rámci speciálního rozvozu jídla | Foto: Reuters

Francie první omezení uvolnila 11. května, kdy otevřely některé školy, obchody a výrobní závody. Restaurace, kavárny a bary na druhou stranu zůstaly zavřené. Plány na další uvolnění měl premiér Edouard Philippe zveřejnit do konce května.

Gastronomická zařízení po celé zemi 27. května symbolicky prostřela prázdné stoly, aby vládě připomněla, že by měla odvětví, které se ocitlo ve výrazné finanční tísni, konečně oživit. "Věci se musí začít hýbat. Jinak nás nezabije virus, ale ekonomická krize," okomentoval situaci Chesneau.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy