Michelinský šéfkuchař v době pandemie rozváží jídlo, za menu si účtuje 1500 korun

Magazín Magazín
28. 5. 2020 17:34
Syrový pstruh v zakysané smetaně jako předkrm a konfitovaná křepelka s květákem a mandlovou omáčkou nepůsobí jako menu, které si člověk nechá doručit donáškovou službou. Právě tyto a další podobné pokrmy ovšem michelinský šéfkuchař Guy Savoy v době doznívající pandemie koronaviru servíruje v rámci speciálního rozvozu jídla.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Savoy patří mezi největší kulinářské hvězdy na světě. Jednu ze svých čtyř pařížských restaurací s názvem La Chiberta si otevřel kousek od Vítězného oblouku. Donášku v ní ale poprvé vyzkoušel, až když francouzská vláda v květnu částečně uvolnila některá bezpečnostní opatření. Informovala o tom agentura Reuters.

"Chtěli jsme lidem připomenout, že jsme pořád tady, a pomoct jim, aby dokázali držet hlavu vzhůru," uvedl pro Reuters výkonný šéfkuchař Savoyových restaurací Gilles Chesneau. Zjednodušená donášková menu čítají vždy tři chody a za každé zákazník zaplatí 55 eur (asi 1500 korun).

To může nezasvěceným připadat jako astronomická suma, na Savoyovy poměry je to ale cenově přijatelný způsob, jak některé z jeho vyhlášených receptů někdy v životě vůbec ochutnat.

"La Chiberta doručuje kolem 35 jídel denně a s donáškou budeme pokračovat i v době, kdy zase otevřeme. To, co vyděláme, nám nahradí ušlý zisk za to, že budeme muset kvůli koronaviru snížit počet míst pro hosty," doplnil Chesneau.

Michelinská restaurace La Chiberta během pandemie servíruje své speciality v rámci speciálního rozvozu jídla
Michelinská restaurace La Chiberta během pandemie servíruje své speciality v rámci speciálního rozvozu jídla | Foto: Reuters

Francie první omezení uvolnila 11. května, kdy otevřely některé školy, obchody a výrobní závody. Restaurace, kavárny a bary na druhou stranu zůstaly zavřené. Plány na další uvolnění měl premiér Edouard Philippe zveřejnit do konce května.

Gastronomická zařízení po celé zemi 27. května symbolicky prostřela prázdné stoly, aby vládě připomněla, že by měla odvětví, které se ocitlo ve výrazné finanční tísni, konečně oživit. "Věci se musí začít hýbat. Jinak nás nezabije virus, ale ekonomická krize," okomentoval situaci Chesneau.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Debata byla konstruktivní, nikoli nepřátelská hodnotí Putin summit s Bidenem

V Ženevě skončilo jednání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina, jehož se účastnily rozšířené delegace obou stran, Oznámil to Bílý dům, podle něhož jde zároveň o konec dnešního americko-ruského summitu. Nyní se čekají tiskové konference, oba státníci by měli předstoupit před novináře každý zvlášť. 

Ruský prezident Vladimir Putin po skončení summitu na tiskové konferenci oznámil, že se dohodl se svým americkým protějškem Joem Bidenem na návratu ruského velvyslance do Washingtonu a amerického ambasadora do Moskvy. Tón jednání s šéfem Bílého domu označil za konstruktivní, nikoli nepřátelský.

Oba velvyslanci byli začátkem roku povoláni ke konzultacím v důsledku rostoucího napětí ve vztazích mezi USA a Ruskem. "Vracejí se na místo své služby. Kdy se tak stane, je ryze technickou otázkou," prohlásil Putina.

Oba velvyslanci, ruský Anatolij Antonov a americký John Sullivan, se podle agentury TASS účastnili dnešní druhé části americko-ruského summitu, ve které se k prezidentům připojily jejich delegace.

Šéf Kremlu dále oznámil, že Moskva a Washington zahájí jednání o možných změnách nedávno prodloužené smlouvy Nový START o kontrole jaderných zbraní.

Konzultace podle něj obě země zahájí také na téma kybernetické bezpečnosti. V této souvislosti Putin prohlásil, že "největší počet kybernetických útoků na světě pochází z prostoru Spojených států". Washington naopak dlouhodobě z hackerských útoků proti USA viní Rusko.

Putin také řekl, že dnešní jednání s Bidenem nebylo poznamenáno nepřátelstvím a že oba hlavní protagonisté vyjadřovali touhu pochopit stanoviska toho druhého.

Rozhovory v ženevské vile La Grange trvaly zhruba 3,5 hodiny. Biden poté místo schůzky opustil a před novináře by měl ještě dnes předstoupit samostatně.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy