Komunistická zvěrstva v Československu? Humorista Žák vše předpověděl již v roce 1948

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 2. 2018 8:54
Po komunistickém puči v únoru 1948 většina Čechoslováků věřila v "lepší zítřky". Dokonce ještě v srpnu 1968, když přijely ruské tanky, mnozí nechápali, jak to mohli "sovětští soudruzi" udělat, a to včetně intelektuálních elit. Ovšem humorista Jaroslav Žák, jehož proslavily především veselé knihy a filmy ze studentského prostředí, dokázal odhadnout již v osudném roce 1948, kam se bude země ubírat a jakých podob, ne nepodobných fašismu, vládnoucí ideologie nabere. Napsal na to téma dvě satirické knihy - Konec starých časů (1948) a Na úsvitě nové doby (zřejmě 1949). Obě trochu zapadly, a možná i proto začínají být dnes znovu aktuální. Projděte si, co všechno předpověděly.

Pétépáci aneb pokárání občana prací

Svornost. Jediný funkční důl na Jáchymovsku. Těží se zde radioaktivní voda pro místní lázně.
Svornost. Jediný funkční důl na Jáchymovsku. Těží se zde radioaktivní voda pro místní lázně. | Foto: Ludvík Hradilek

Pomocné technické prapory (PTP, "pétépáci")  byly útvary Československé lidové armády pro "politicky nespolehlivé" občany (často někdejší živnostníci, statkáři, majitelé pozemků či jejich potomci), které v letech 1950-1954 proslavil především Miroslav Švandrlík ve své knize Černí baroni, ale Jaroslav Žák  zmínil jejich princip již v roce 1948, když v knize Na úsvitě nové doby popisoval různé druhy komunistické perzekuce:

"Způsob, jak pokárat provinilého občana, je různý - může být například pokárán za to, že měl za kapitalistického režimu hokynářství (…), a tím vykořisťoval lid, za to tedy může být pokárán prací v uranových dolech, kde za tři roky například oslepne, a pak teprve se mu otevřou oči a pozná blahodějnost socialistického systému."

 

Právě se děje

Další zprávy