Karel May se stal z celebrity štvancem. Měli ho za kriminálníka i Hitlerova oblíbence

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 9. 2018 6:35
Karel May byl oblíbeným autorem dobrodružných knih z Divokého západu i z Orientu. Tedy až do té doby, než se přišlo na jeho podvod na čtenářích. Také Češi měli "svého Karla Maye". Jmenoval se Alois Musil a prožil pozoruhodnou dráhu od katolického kněze a vídeňského profesora po dobrodruha a bojovníka v Orientu. Také on napsal řadu dobrodružných knih. A do třetice T. E. Lawrence, britský důstojník a spolubojovník arabských beduínů. Na základě jeho pamětí vznikl sedmioscarový film. To všechno jsou hrdinové knihy Karla Jordána Dobrodružství jménem Orient. Pojďme se spolu s autorem projít jeho novým titulem, který v těchto dnech představuje v Náprstkově muzeu.
Vinnetou držící muže za krk; May, K.: Old Surehand. Díl II. Praha: J. R. Vilímek, 1902.
Vinnetou držící muže za krk; May, K.: Old Surehand. Díl II. Praha: J. R. Vilímek, 1902. | Foto: Národní muzeum

Jak se na podvod přišlo?

Ve svém drážďanském domově vlastnil Karel May dle Jordána rozsáhlou odbornou knihovnu, což mu umožňovalo vybájená dobrodružství umisťovat do věrohodně popsaných prostředí. Tím dociloval mimořádně intenzivního čtenářského účinku. "Mnozí si pak ani nedokázali představit, že ty příhody opravdu neprožil a ta místa nenavštívil."

A jak tedy mohlo vše prasknout? Něco prý prozradila první manželka, na něco přišli novináři a podle Jordána to nebylo až tak složité. Zkrátka si dohledali, že jako trestaný dlouho nedostával cestovní doklady a pasy, tudíž ani nikam vycestovat nemohl.

 

Právě se děje

Další zprávy