Karel May se stal z celebrity štvancem. Měli ho za kriminálníka i Hitlerova oblíbence

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 9. 2018 6:35
Karel May byl oblíbeným autorem dobrodružných knih z Divokého západu i z Orientu. Tedy až do té doby, než se přišlo na jeho podvod na čtenářích. Také Češi měli "svého Karla Maye". Jmenoval se Alois Musil a prožil pozoruhodnou dráhu od katolického kněze a vídeňského profesora po dobrodruha a bojovníka v Orientu. Také on napsal řadu dobrodružných knih. A do třetice T. E. Lawrence, britský důstojník a spolubojovník arabských beduínů. Na základě jeho pamětí vznikl sedmioscarový film. To všechno jsou hrdinové knihy Karla Jordána Dobrodružství jménem Orient. Pojďme se spolu s autorem projít jeho novým titulem, který v těchto dnech představuje v Náprstkově muzeu.
Foto: Wikimedia Commons

Lež má krátké nohy

Smyšlené báchorky, v nichž ze sebe Karel May dělal Old Shatterhanda a Karu ben Nemsího (alter ego z Orientu), nejdříve spisovateli pomohly na vysoký piedestal, ale když jeho klamání čtenářů vyšlo najevo, zapříčinily i jeho velmi bolestný pád.

"Miliony čtenářů byly frustrované, když zjistili, že Old Shatterhand a Kara ben Nemsí jsou jen fiktivní postavy," říká Jordán a popisuje, jak se May snaží napravit své pochybení pozdními skutečnými cestami  do Orientu (1899-1900) a USA (1908). 

 

Právě se děje

Další zprávy