Karel May se stal z celebrity štvancem. Měli ho za kriminálníka i Hitlerova oblíbence

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 9. 2018 6:35
Karel May byl oblíbeným autorem dobrodružných knih z Divokého západu i z Orientu. Tedy až do té doby, než se přišlo na jeho podvod na čtenářích. Také Češi měli "svého Karla Maye". Jmenoval se Alois Musil a prožil pozoruhodnou dráhu od katolického kněze a vídeňského profesora po dobrodruha a bojovníka v Orientu. Také on napsal řadu dobrodružných knih. A do třetice T. E. Lawrence, britský důstojník a spolubojovník arabských beduínů. Na základě jeho pamětí vznikl sedmioscarový film. To všechno jsou hrdinové knihy Karla Jordána Dobrodružství jménem Orient. Pojďme se spolu s autorem projít jeho novým titulem, který v těchto dnech představuje v Náprstkově muzeu.
Karel May v převleku za Old Shatterhanda
Karel May v převleku za Old Shatterhanda | Foto: Wikimedia Commons

"Kriminálník"

Aby toho nebylo málo, k odhaleným spisovatelským podvodům dohnala Maye i jeho kriminální minulost, která rovněž začala vyplouvat na povrch. Jeho přízvisko "kriminálník" je však přece jen trochu nespravedlivé, Jordán jeho přestupky popisuje jako "nenásilná alotria".

"Z dnešního pohledu to byly mnohdy až humorné věci typu krádeže kulečníkových koulí nebo koně, na kterém neuměl jezdit, ale tehdejší zákony ho nakonec označily za recidivujícího zločince a ve dvou fázích poslaly na téměř osm let do káznice. Odtud ovšem vyšel jako zcela jiný člověk, pevně rozhodnutý stát se spisovatelem," líčí pro Aktuálně.cz.

Ať tak či tak, ještě nedávno opěvovaný autor je na přelomu století v Německu označován jako podvodník, kriminálník a zhouba mládeže.

 

Právě se děje

Další zprávy