Karel May se stal z celebrity štvancem. Měli ho za kriminálníka i Hitlerova oblíbence

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 9. 2018 6:35
Karel May byl oblíbeným autorem dobrodružných knih z Divokého západu i z Orientu. Tedy až do té doby, než se přišlo na jeho podvod na čtenářích. Také Češi měli "svého Karla Maye". Jmenoval se Alois Musil a prožil pozoruhodnou dráhu od katolického kněze a vídeňského profesora po dobrodruha a bojovníka v Orientu. Také on napsal řadu dobrodružných knih. A do třetice T. E. Lawrence, britský důstojník a spolubojovník arabských beduínů. Na základě jeho pamětí vznikl sedmioscarový film. To všechno jsou hrdinové knihy Karla Jordána Dobrodružství jménem Orient. Pojďme se spolu s autorem projít jeho novým titulem, který v těchto dnech představuje v Náprstkově muzeu.
Foto: Wikimedia Commons

"Oblíbenec Hitlera"

Další Mayova nálepka a opět trochu nespravedlivá - jednak autor těžko může za to, že se jeho tvorba líbí nacistickým esům a jednak tomu tento německý spisovatel nezavdával až tolik příčin. Ano, Old Shatterhand sice je neporazitelný Němec, jenž šíří evropskou civilizaci po Orientu a Severní i Jižní Americe, ale zároveň jde o mírotvorce a bratra indiánů (tedy neárijské rasy). 

"Adolf Hitler a někteří další představitelé nacismu nesporně patřili mezi čtenáře a obdivovatele dobrodružných povídek a románů Karla Maye. Nemohlo tomu ostatně být jinak, na konci 19. století se to týkalo hned několika generací německých a německy čtoucích kluků. Včetně Alberta Einsteina, Egona Erwina Kische nebo Hermanna Hesseho, kteří měli k fašismu opravdu velmi daleko. Führer si ovšem z Old Shatterhanda vybudoval příklad árijského 'nadčlověka' a vybrané Mayovy romány se staly do jisté míry povinnou četbou," vysvětluje autor knihy Dobrodružství jménem Orient.

A pasáže o přátelství s domorodci, podle Hitlera méně hodnotnými rasami? Ty se zkrátka vyškrtaly. Také je dobré nezapomínat, že Karel May umírá v roce 1912, tedy dvacet let před nástupem Hitlera k moci.

 

Právě se děje

Další zprávy