Karel May se stal z celebrity štvancem. Měli ho za kriminálníka i Hitlerova oblíbence

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 9. 2018 6:35
Karel May byl oblíbeným autorem dobrodružných knih z Divokého západu i z Orientu. Tedy až do té doby, než se přišlo na jeho podvod na čtenářích. Také Češi měli "svého Karla Maye". Jmenoval se Alois Musil a prožil pozoruhodnou dráhu od katolického kněze a vídeňského profesora po dobrodruha a bojovníka v Orientu. Také on napsal řadu dobrodružných knih. A do třetice T. E. Lawrence, britský důstojník a spolubojovník arabských beduínů. Na základě jeho pamětí vznikl sedmioscarový film. To všechno jsou hrdinové knihy Karla Jordána Dobrodružství jménem Orient. Pojďme se spolu s autorem projít jeho novým titulem, který v těchto dnech představuje v Náprstkově muzeu.
Foto: Wikimedia Commons

Od kovbojek k mystice a filozofii

Pozdní díla Karla Maye jsou stále více filozofická až mystická, mají duchovní rozměr a nejsou tak černobílá. Proměnu jeho knih lze sledovat na tetralogii V říši stříbrného lva, mimochodem kritiky uznávané jako jedno z nejhodnotnějších Mayových děl. Zatímco první dva díly jsou ještě klasickými dobrodružnými knihami s neporazitelným hrdinou jménem Kara ben Nemsí, další dva, napsané až po Mayově návštěvě Orientu, jsou plné filozofických myšlenek. (Viz obal čtvrtého dílu, jenž v sobě nezapře sklon k mystice.)

"Pozdní symbolistické spisy byly spíše logickým vyústěním jeho bohatého duchovního života a také reakcí na dobu, kdy zdánlivě nádherná a bezstarostná 'belle époque' směřovala k obrovské válečné katastrofě. Té se s dalšími intelektuály marně snažil zabránit, v jeho případě výzvami k nalezení toho lepšího v jednotlivcích, národech i celém lidstvu, sjednoceném do říše dobra - Džinistánu," míní Jordán. (Džinistán je jakási "říše dobra" v Mayově pozdním románu Ardistan a Džinistan.)

 

Právě se děje

Další zprávy