Karel May se stal z celebrity štvancem. Měli ho za kriminálníka i Hitlerova oblíbence

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 9. 2018 6:35
Karel May byl oblíbeným autorem dobrodružných knih z Divokého západu i z Orientu. Tedy až do té doby, než se přišlo na jeho podvod na čtenářích. Také Češi měli "svého Karla Maye". Jmenoval se Alois Musil a prožil pozoruhodnou dráhu od katolického kněze a vídeňského profesora po dobrodruha a bojovníka v Orientu. Také on napsal řadu dobrodružných knih. A do třetice T. E. Lawrence, britský důstojník a spolubojovník arabských beduínů. Na základě jeho pamětí vznikl sedmioscarový film. To všechno jsou hrdinové knihy Karla Jordána Dobrodružství jménem Orient. Pojďme se spolu s autorem projít jeho novým titulem, který v těchto dnech představuje v Náprstkově muzeu.
Karel May se svou druhou ženou Klárou.
Karel May se svou druhou ženou Klárou. | Foto: Wikimedia Commons

Pronásledovaný stařec

Karel May se nedočká druhého zlatého období mayovek, umírá v roce 1912 jako společností uštvaný stařec, jenž touží mohutně završit své literární dílo, místo toho ale tráví spoustu času po soudech či psaním článků na svou obhajobu.

"Jeho první manželka po rozvodu uvolnila mnoho dehonestujících soukromých informací. Bývalá nakladatelka proti spisovatelově vůli prodala práva k novému vydání starých brakových románů, jejichž zveřejnění si May nepřál. Někteří dlouholetí obdivovatelé se licoměrně očistili jeho pošpiněním. Sociální demokraté, kteří ho předtím chválili jako vzor sociálně cítícího autora, ho odsoudili jako ohavného zbohatlíka.

Bulvární novináři vycítili šanci plnit jeho kauzami první stránky. A miliony čtenářů byly pochopitelně frustrovány odhalením jen fiktivní podstaty Old Shatterhanda / Kary ben Nemsího. Hodně zloby na jen 166 cm vysokého starého muže," popisuje jeho složitý závěr života Karel Jordán, specialista na Maye a mayovky.

(Na fotografii je Karel May se svou druhou manželkou Klárou, která mu byla v posledních letech života oporou.)

 

Právě se děje

Další zprávy