Čeští hospodští: Restaurací ubude a jídlo podraží. Jíst z plastové krabičky je smutné

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
18. 12. 2020 6:00
Rok 2020 měl na českou gastronomickou scénu katastrofický dopad. Přísná vládní opatření zavřela stravovací zařízení na několik měsíců a provozovatelé restaurací, bister a kaváren vymýšleli, jak udržet své podnikání nad vodou. Zeptali jsme se několika z nich, jak vidí budoucnost české gastronomie příští rok.

Některé české podniky několik měsíců trvající krize v pohostinství, které tvrdě zasáhla opatření kvůli koronaviru, položila. Nedávno například oznámil uzavření restaurace majitel brněnského Koishi Janko Martinkovič. Na brněnské gastro scéně působil 12 let. 

Restaurace se kromě existenčních potíží potýkají také s velkou dávkou nejistoty ohledně dalšího provozu. Mnoho majitelů podniků, včetně těch oceněných michelinskou hvězdou, se již při jarní vlně pandemie rozhodlo pro alternativní způsob servírování jídla zákazníkům a otevřelo si výdejní okénka nebo se přidalo k rozvozovým službám.

Jak předvídají budoucnost gastronomie v Česku v následujícím roce? Někteří zůstávají pozitivní a věří, že lidé budou do restaurací chodit pořád. Přiznávají však, že to zřejmě bude méně často než předchozí roky.

Podle táborského podnikatele Jana Čulíka se v Česku v nejbližší budoucnosti sníží počet restaurací a gastronomickou krizi přežijí jen ty podniky, které "to myslí opravdu vážně a jsou ochotny si odepřít v době krize". 

Podívejte se na pohled restauratérů do roku 2021 a přečtěte si, co budou chystat na štědrovečerní tabuli. 

Martin Barry
Martin Barry | Foto: Michael Tomeš

Martin Barry, Manifesto Market, Praha

Zakladatel konceptu Manifesto Market Martin Barry predikuje, že příští rok dojde k více než 60procentnímu nárůstu útrat za jídlo venku. Donášky ale podle něj zůstanou nedílnou součástí každodenního života lidí. "A to nejen ve skupině zaměstnaných aktivních rodin nebo lidí v kancelářích, kterým šetří čas. Je to třeba i způsob, jak vyřešit každodenní pomoc seniorům," přemítá. 

Na rozdíl od restaurací byla finanční pomoc státu podle Barryho pro Manifesto neúčinná nebo nedostupná. "Nastavení podpor by mělo brát v potaz start-upy a firmy v ranějších fázích životního cyklu, které třeba nemohou prokazovat historii tučných ziskových bilancí, pakliže investují do růstu," tvrdí. "Vhodnou formou udílení dotací by mohly být investiční projekty typu Pražský voucher, které rychle přinesou prostředky na konkrétní výdělečné projekty. Je zapotřebí odstranit administrativní náročnost žádostí, která je pro menší podniky nepřekonatelná, a urychlit výplatu prostředků, aby přišla bezodkladně," dodává.

A jak bude vypadat vánoční tabule v mezinárodní rodině Martina Barryho? "Máme doma tříletého syna a ten se teď velmi vyžívá v pečení perníčků, takže ty prostě budou během Vánoc všudypřítomné. Jinak jsme multikulturní rodina a naše vánoční tabule podle toho vypadá. Já budu mít asi panenku nebo hovězí svíčkovou Wellington s mrkví a brambory v páře. To mi připomene moje irsko-americké kořeny z dětství. Také budeme mít tchajwanské krevety a vepřové knedlíčky s hovězí polévkou, podle tradiční kuchyně mé ženy. A některý den si uděláme smaženou tresku a pečenou kachnu. Vánočku neumím, ale zajdeme si k pekaři v naší čtvrti," popisuje. 

 

Právě se děje

Další zprávy