Soused má tygra. Problémy dnešní doby očima fotografů World Press Photo

Soused má tygra. Problémy dnešní doby očima fotografů World Press Photo
Fotogalerie přináší přehled nominací na World Press Photo v kategorii Problémy dnešní doby. První nominovanou sérií jsou Tygři od sousedů od amerického fotografa Steva Wintera.
Nominace v kategorii Problémy dnešní doby, série: Nicolo Filippo Rosso (Itálie) - 
Exodus migrantů z Venezuely (ukázka z širší série snímků).
Nominace v kategorii Problémy dnešní doby, série: Lorenzo Tugnoli (Itálie) - Nejdelší válka, Afghánistán (ukázka z širší série snímků).
Nominace v kategorii Problémy dnešní doby, série: Lorenzo Tugnoli (Itálie) - Nejdelší válka, Afghánistán (ukázka z širší série snímků). Zobrazit 15 fotografií
Foto: World Press Photo 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
12. 3. 2020 6:00
Afghánistán zaujal místo nejméně mírové země světa, politická a ekonomická krize ve Venezuele zvedá mohutnou migrační vlnu a v USA stále více lidí chová jako domácího mazlíčka tygra. Taková jsou tři témata, která zaujala porotu fotografické soutěže World Press Photo 2020 v kategorii Problémy dnešní doby. Ve fotogalerii se můžete podívat na ukázky nominovaných fotek.

Aktuálně.cz okamžitě po oznámení nominací přineslo základní přehled fotografů, kteří budou letos bojovat o ceny World Press Photo v jednotlivých kategoriích. V několika dalších dílech seriálu přineseme také bližší pohled na jednotlivé kategorie, a to především se zaměřením na nominované série snímků, jejichž ukázky se do úvodního přehledu nevešly. V tomto díle se věnujeme kategorii Problémy dnešní doby. Nominováni jsou:

Steve Winter (USA) - Tygři od sousedů 

Nominace v kategorii Problémy dnešní doby, série: Steve Winter (USA) - Tygři od sousedů.
Nominace v kategorii Problémy dnešní doby, série: Steve Winter (USA) - Tygři od sousedů. | Foto: World Press Photo 2020

Fotograf Steve Winter získal nominaci se souborem, který se zaměřuje na neobvyklé domácí mazlíčky. "V USA žije v zajetí pět až deset tisíc tygrů," vysvětluje. Nenajdete je jen v různých malých zvěřincích nebo na místech, kde se s nimi mohou fotit turisté, ale také u mnoha individuálních chovatelů. "Paradoxem je, že v Asii volně žije pouze 3900 divokých tygrů a akreditované zoologické zahrady po celém světě jich mají 1659," konstatuje Winter a upozorňuje na nedostatečné zákony v některých státech USA, které nedokážou dostatečně chránit ohrožená zvířata před podobnými nekontrolovanými domácími chovy.

Nicolo Filippo Rosso (Itálie) - Exodus

Nominace v kategorii Problémy dnešní doby, série: Nicolo Filippo Rosso (Itálie) -  Exodus migrantů z Venezuely
Nominace v kategorii Problémy dnešní doby, série: Nicolo Filippo Rosso (Itálie) - Exodus migrantů z Venezuely | Foto: World Press Photo 2020

Politická a ekonomická krize ve Venezuele, která vypukla v roce 2016, zvedla v zemi obrovskou migrační vlnu. "Venezuelci říkají, že je k útěku ze země vedou obavy z násilí i váznoucí přístup k potravinám, lékům a základním službám," uvádí fotograf. Největší dopad migrační vlny pociťuje podle Rossa Kolumbie. "Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uteklo do října 2019 z Venezuely zhruba 4,5 milionu lidí a 1,6 milionu z nich zůstalo v Kolumbii," konstatuje fotograf. Další přes Kolumbii prošli a odcházejí do okolních zemí. "Více než polovina venezuelských migrantů v Kolumbii nemá oficiální status, a tím pádem také nemá přístup ke zdravotní péči, ke vzdělání nebo k legální práci," vysvětluje Rosso.

Lorenzo Tugnoli (Itálie) - Nejdelší válka

Nominace v kategorii Problémy dnešní doby, série: Lorenzo Tugnoli (Itálie) - Nejdelší válka, Afghánistán.
Nominace v kategorii Problémy dnešní doby, série: Lorenzo Tugnoli (Itálie) - Nejdelší válka, Afghánistán. | Foto: World Press Photo 2020

"Tálibán v roce 2019 zvýšil svůj vliv v Afghánistánu a výrazně také rozšířil území, která ovládá. Osmnáct let po invazi amerických vojsk více či méně kontroluje zhruba polovinu afghánského území. V některých regionech funguje jako stínová vláda," konstatuje Lorenzo Tugnoli, který svou sérii nafotografoval pro deník Washington Post.

"Přestože běžela mírová jednání mezi Tálibánem a USA, zemi dál trápilo násilí, a dokonce eskalovalo," podotýká fotograf. Upozorňuje na výrazný počet obětí mezi civilním obyvatelstvem, nucené vystěhovávání, extrémní nejistotu a nedostatečný přístup ke vzdělání a lékařské péči. "Podle zprávy Institutu pro mír a ekonomiku se z Afghánistánu stala nejméně mírová země světa - a zaujal tak dřívější místo Sýrie," uvádí autor reportáže.

 

Právě se děje

Další zprávy