Vítěz World Press Photo 2020: Muž, který nehází kamení, ale recituje báseň

Vítěz World Press Photo 2020: Muž, který nehází kamení, ale recituje báseň
Vítěz v kategorii Příroda, single: Alain Schroeder (Belgie) - Poslední sbohem.
2. místo v kategorii Aktualita, série: Matthew Abbott (Austrálie) - Australské požáry (ukázka z širší série snímků).
Nominace na snímek roku: Tomek Kaczor (Polsko) - Probuzení. Patnáctiletá arménská dívka, která právě procitla z katatonického stavu v uprchlickém táboře v polské obci Podkowa Leśna. Vedle ní jsou její rodiče.
2. místo v kategorii Sport, single: Silvia Izquierdo (Peru) - Oslava gólu.
Foto: World Press Photo 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
16. 4. 2020 22:00
Celkovým vítězem 63. ročníku prestižní fotožurnalistické soutěže World Press Photo 2020 se stal snímek, který nezachycuje utrpení, oheň, výbuchy ani střelbu. Fotograf Jasujoši Čiba na něm zachytil demonstranta v Chartúmu, který recituje báseň. Velký přehled vítězů jednotlivých kategorií najdete ve fotogalerii u tohoto článku. Mezi oceněnými letos bohužel není žádný Čech.

Mladík, osvětlený ve tmě jen obrazovkami mobilních telefonů, recituje během protivládní demonstrace v Súdánu báseň, zatímco ostatní vykřikují slogany požadující civilní vládu. V Chartúmu, kde demonstrace probíhá, je je tma, elektřina nejde kvůli rozsáhlému blackoutu. Právě tuto scénu zachycuje fotografie Jasujošiho Čiby, která získala ocenění za snímek roku na prestižní fotožurnalistické soutěži World Press Photo 2020.

"Protesty začaly už v lednu 2018, údajně kvůli trojnásobnému zvýšení ceny chleba. Velice rychle se pak začaly šířit celou zemí," říká autor snímku. Od 6. dubna 2019 se hlavní protesty soustředily na okolí armádního velitelství v Chartúmu a požadovaly konec třicetileté vlády diktátora Umara al-Bašíra. Protesty desítek tisíc lidí přispěly k tomu, že Bašír podal 11. dubna demisi. 

Jasujoši Čiba je japonský fotograf pracující pro agenturu Agence France-Presse (AFP) a momentálně žije v keňském Nairobi. 

 "V současné době, kdy se setkáváme s množstvím násilí a konfliktů, je důležité mít takové snímky jako tento, které inspirují ostatní," uvedl předseda poroty World Press Photo Lekgetho Makolachair. "Vidíme na snímku mladíka, který nestřílí, nehází kamení, ale recituje báseň. Je to pro nás znamení naděje," dodal.

Letošního ročníku se zúčastnilo 4282 fotografů ze 125 zemí. Celkem zaslali porotě ke zhodnocení přes 73 tisíc snímků. Mezi nominovanými bylo 44 fotografů ze 24 zemí světa, Čech mezi nimi letos nebyl. Vítězové soutěže byli oznámeni 16. dubna v Amsterdamu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy