V Brně vystaví nejstarší reportážní snímek, zachycuje slavnost na Zelném trhu

ČTK ČTK
10. 6. 2021 16:58
Muzeum města Brna výjimečně a nakrátko vystaví 180 let starou daguerrotypii Bedřicha Franze. Zachycuje slavnost Božího těla na Zelném trhu v Brně a podle muzejníků jde o nejstarší reportážní snímek na světě dochovaný v originále.
Muzeum města Brna výjimečně vystaví 180 let starou daguerrotypii slavnosti Božího těla od Bedřicha Franze (na snímku je její výřez).
Muzeum města Brna výjimečně vystaví 180 let starou daguerrotypii slavnosti Božího těla od Bedřicha Franze (na snímku je její výřez). | Foto: Bedřich Franz

Daguerrotypii zájemci zhlédnou od pátku do neděle v hranolové věži hradu Špilberk. Od 14. června ji nahradí novodobý záběr pořízený historickou technologií ze stejného místa.

Snímek slavnostního průvodu pořídil vědec, fotograf, profesor fyziky a aplikované matematiky, kněz a premonstrát Franz 10. června 1841. Fotografoval z okna divadla Reduta - musel počkat, až se průvod zastaví k modlitbě. K expozici totiž potřeboval několik minut.

Daguerrotypii jako první fotografickou metodu použitelnou v praxi vynalezl Francouz Louis Daguerre. Umožňovala získat trvalý obraz na citlivé vrstvě jodidu stříbrného, vytvořený účinkem par jódu na dokonale lesklý povrch postříbřené desky.

Sláva daguerrotypie trvala sice jen několik málo let, ale ve své době se stala vášní pro mnoho průkopníků včetně Franze. Nejdříve pořizoval ateliérové snímky, především portréty přátel a kolegů. Dle dobového tisku fotil i architekturu, tyto fotografie se však nedochovaly, na rozdíl od té, na níž zachytil průvod Božího těla.

Ve stejný den pořídili ve Vídni fotografové bratři Nattererovi snímek se stejným námětem. Jejich záběr je však ve Vídni uložený pouze jako reprodukce, zatímco Muzeum města Brna uchovává Franzův originál.

"Po vynálezu daguerrotypie byla do roku 1841 jistě pořízena řada snímků, ale žádný z nich není takzvaně reportážní, tedy nezobrazuje lidí v pohybu či při nějaké akci. Nejstarší dochovanou je právě ta ze Slavnosti Božího těla na Zelném rynku v Brně patřící do sbírek Muzea města Brna," řekl kurátor výstavy Petr Vachůt.

Originál si lze prohlédnout jen tři dny. "Není možné po celou dobu vystavovat vzácný originál, vnější vlivy by nevratně jeho strukturu poškodily," doplnil Vachůt. Historický záběr proto vystřídá novodobá daguerrotypie. Fotograf Pavel Vavřín ji exponoval ze stejného místa 40 minut. "Daguerrotypie je nejstarší fotografický proces, který se opravdu rozšířil a masově používal, nicméně byl to komplikovaný, řemeslně náročný, zdlouhavý proces," řekl Vavřín.

Franz žil v letech 1796 až 1860. Absolvoval pražskou univerzitu, působil jako pedagog v Brně a Olomouci. Na sklonku života byl kanovníkem a následně opatem premonstrátského kláštera v Nové Říši. Sám se fotit nenechal - historici tedy nevědí, jak vypadal.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy