Z fotoalba bratří Wrightů. Unikátní snímky průkopníků letectví, kteří skvěle fotili

Foto: Wright Brothers Negatives, Library of Congress, Prints & Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
31. 8. 2018 9:00
Podívejte se na svět očima průkopníků letectví bratrů Wrightových. Všechno kolem sebe totiž pečlivě fotili. Od letadel až po sestru, které nemohli odpustit, že se v 52 letech vdala za dávnou školní lásku.

Letos to bude 115 let, co Orville Wright postavil na pláži Kitty Hawk svůj fotoaparát a poprosil přítele, ať zmáčkne spoušť, až bude letoun Flyer ve vzduchu. Právě tak vznikl legendární snímek, který zachycuje první let řiditelného motorového letadla na světě.

Negativ tohoto jedinečného momentu je jedním ze stovek dalších, které patří do rodinného fotoarchivu leteckých průkopníků Orvilla a Wilbura Wrightových. Díky knihovně amerického Kongresu do něj můžeme nahlédnout.

Když se snímky ze sbírky negativů Orvilla a Wilbura Wrightových seřadí za sebe podle data vzniku, otevírá se před pozorovatelem neobvyklý a velmi osobní záznam toho, jak se rodilo moderní letectví. Od okamžiků, kdy bratři pracují v dílně svého cyklistického obchodu, přes první pokusy s kluzáky na pláži Kitty Hawk až po triumfální úspěch, kterým byl první motorový let stroje Flyer, který se od země odlepil 17. prosince 1903.

Kromě toho, že bratři zkonstruovali první funkční motorové letadlo, byli i velmi schopní fotografové. A pečlivě dokumentovali nejen své pokroky v létání, ale také život kolem sebe.

Na jejich snímcích si tak můžeme prohlédnout jejich cyklistickou dílnu, dům, ve kterém žili, boudu, ve které bydleli během leteckých pokusů na pláži Kitty Hawk. Fotili ovšem i železniční nehodu, u které se náhodou naskytli, nebo místní záplavy.

Záplavy na Wolf Creeku, 1898
Záplavy na Wolf Creeku, 1898 | Foto: Wright Brothers Negatives, Library of Congress, Prints & Photographs Division

A portrétovali také své sourozence. Třeba sestru Katharine, která se jako patnáctiletá dívka ujala starosti o domácnost krátce po úmrtí jejich matky. V podstatě žila jen pro otce a bratry až do svých 52 let, kdy se konečně vdala za lásku ze školních let.

Orville, který byl na ní velmi závislý, jí to nikdy nemohl zapomenout. Na její svatbu nepřišel a dva roky se s Katharine nebavil - svůj postoj změnil až v okamžiku, kdy dva roky po svatbě umírala.

Unikátní snímky průkopníků letectví naštěstí nezapadly a nezmizely. Momentálně je má ve sbírkách knihovna amerického Kongresu, která je nechala zdigitalizovat, a jsou nyní veřejně přístupné na jejím webu v rámci kolekce nazvané Wright Brothers Negatives.

"Mezi materiály, které získala Knihovna Kongresu (Library of Congress), je 300 negativů na skleněných deskách a dva filmové negativy. Většinu z nich pořídili sami bratři Wrightové mezi lety 1897 a 1928. Zhruba 200 snímků dokumentuje jejich letecké úspěchy i nezdary. Kolekce je unikátním obrazovým záznamem jejich životů a práce," píše se na stránkách knihovny. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy