Z fotoalba bratří Wrightů. Unikátní snímky průkopníků letectví, kteří skvěle fotili

Prohlédněte si snímky z rodinného archivu bratří Wrightových.
Tady, v cyklistické dílně bratří Orvilla a Wilbura Wrightových, se začaly plnit sny lidstva o létání. Na snímku z osobního archivu je Wilbur Wright. (1897)
Takto vypadal Orville Wright v roce 1897, ještě předtím, než si nechal narůst knír.
Toto je portrét jeho bratra Wilbura z téhož roku.
Mezi stovkami snímků, které bratři společně nafotografovali, je i záběr jejich domu na Hawthorn Street ve městě Dayton. (1900)
Foto: Wright Brothers Negatives, Library of Congress, Prints & Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
31. 8. 2018 9:00
Podívejte se na svět očima průkopníků letectví bratrů Wrightových. Všechno kolem sebe totiž pečlivě fotili. Od letadel až po sestru, které nemohli odpustit, že se v 52 letech vdala za dávnou školní lásku.

Letos to bude 115 let, co Orville Wright postavil na pláži Kitty Hawk svůj fotoaparát a poprosil přítele, ať zmáčkne spoušť, až bude letoun Flyer ve vzduchu. Právě tak vznikl legendární snímek, který zachycuje první let řiditelného motorového letadla na světě.

Negativ tohoto jedinečného momentu je jedním ze stovek dalších, které patří do rodinného fotoarchivu leteckých průkopníků Orvilla a Wilbura Wrightových. Díky knihovně amerického Kongresu do něj můžeme nahlédnout.

Když se snímky ze sbírky negativů Orvilla a Wilbura Wrightových seřadí za sebe podle data vzniku, otevírá se před pozorovatelem neobvyklý a velmi osobní záznam toho, jak se rodilo moderní letectví. Od okamžiků, kdy bratři pracují v dílně svého cyklistického obchodu, přes první pokusy s kluzáky na pláži Kitty Hawk až po triumfální úspěch, kterým byl první motorový let stroje Flyer, který se od země odlepil 17. prosince 1903.

Kromě toho, že bratři zkonstruovali první funkční motorové letadlo, byli i velmi schopní fotografové. A pečlivě dokumentovali nejen své pokroky v létání, ale také život kolem sebe.

Na jejich snímcích si tak můžeme prohlédnout jejich cyklistickou dílnu, dům, ve kterém žili, boudu, ve které bydleli během leteckých pokusů na pláži Kitty Hawk. Fotili ovšem i železniční nehodu, u které se náhodou naskytli, nebo místní záplavy.

Záplavy na Wolf Creeku, 1898
Záplavy na Wolf Creeku, 1898 | Foto: Wright Brothers Negatives, Library of Congress, Prints & Photographs Division

A portrétovali také své sourozence. Třeba sestru Katharine, která se jako patnáctiletá dívka ujala starosti o domácnost krátce po úmrtí jejich matky. V podstatě žila jen pro otce a bratry až do svých 52 let, kdy se konečně vdala za lásku ze školních let.

Orville, který byl na ní velmi závislý, jí to nikdy nemohl zapomenout. Na její svatbu nepřišel a dva roky se s Katharine nebavil - svůj postoj změnil až v okamžiku, kdy dva roky po svatbě umírala.

Unikátní snímky průkopníků letectví naštěstí nezapadly a nezmizely. Momentálně je má ve sbírkách knihovna amerického Kongresu, která je nechala zdigitalizovat, a jsou nyní veřejně přístupné na jejím webu v rámci kolekce nazvané Wright Brothers Negatives.

"Mezi materiály, které získala Knihovna Kongresu (Library of Congress), je 300 negativů na skleněných deskách a dva filmové negativy. Většinu z nich pořídili sami bratři Wrightové mezi lety 1897 a 1928. Zhruba 200 snímků dokumentuje jejich letecké úspěchy i nezdary. Kolekce je unikátním obrazovým záznamem jejich životů a práce," píše se na stránkách knihovny. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy