Tak moc se změnil svět za 120 let. Vozy tažené psy a přadleny v ulicích na fotkách

Tak moc se změnil svět za 120 let. Vozy tažené psy a přadleny v ulicích na fotkách
Putování Evropou před 120 lety začíná ve Spojeném království. Na snímku jsou velšské přadleny.
Ještě jeden pohled na starý Wales. Na snímku je rybář a v pozadí obec Llangollen.
Přesouváme se do Belgie. Tak vypadali bruselští mlékaři s vozíky taženými psem.
Větší náklad vyžadoval více psů v zápřahu.
Foto: Library of Congress
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 15. 6. 2021 11:05
Sto dvacet let není zase tak dlouhá doba. Ale svět se během nich neuvěřitelně změnil. V ulicích Bruselu už asi těžko potkáte mlékařské vozíky tažené psy a na ulici irské vesnice neuvidíte přadleny s kolovraty. Pojďte se podívat do starých časů - od Velké Británie až po Turecko.

Když se člověk dívá na staré pohlednice zachycující obyvatele různých zemí před 120 lety (snímky byly pořízeny zhruba od roku 1890 do roku 1900), někdy si není jistý, zda jde skutečně o fotky. Vypadají spíše jako grafiky. Ale jsou to opravdu  fotografie - původně černobílé a ručně kolorované. S grafikou (a především s litografií) však mají mnoho společného. Jedná se o takzvané fotochromy, které byly vytištěny fotolitografickým tiskovým procesem

Jejich obrovskou sbírku vytvořila americká Detroit Publishing Company, která na konci 19. století získala v USA monopol na fotochromový tisk. V jejím archivu byly tisíce snímků z celého světa a především z Evropy. 

Nyní tento archiv spravuje knihovna amerického Kongresu (Library of Congress).

 

Právě se děje

před 18 minutami

Po zřícení části obytného domu u Miami se pohřešuje 51 lidí, řekla místní činitelka televizi CNN. Podle starosty počet obětí pravděpodobně naroste.

Další zprávy