Foto: Pláže před 120 lety a dnes. Je libo šaty s krajkou a paraple, nebo bikiny a ručník?

Plážová scéna před 120 lety, do které jsme pro porovnání vložili obrázek dnešních typických plážových hostů. Jak ukazuje srovnávací fotogalerie, v přímořských letoviscích se toho změnilo dost.
Pláž před hotelem Kurhaus v nizozemském Scheveningenu.
Takto to tam vypadá nyní - snímek je ze svérázné novoroční oslavy, která se zde tradičně pořádá.
Molo v německém Ahlbecku na pobřeží Baltu zná zcela jistě mnoho Čechů. Takto vypadalo kdysi.
Dnešní fotka ukazuje, že tady se toho zase tolik nezměnilo, kouzlo tehdejší plážové architektury zůstalo zachováno.
Foto: Library of Congress, Shutterstock.com
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
7. 5. 2018 11:55
Představte si gentlemana, který v roce 1900 špacíruje k molu v Ahlbecku na pobřeží Baltu. Náhle ho časová smyčka přenese do roku 2018. Zrovna v Ahlbecku by mu to nemuselo být na první pohled příliš nápadné, molo se moc nezměnilo. Šok by ovšem zažil v okamžiku, kdy by spatřil první polonahé nestydy mířící k moři. Pojďte se podívat, co se za 120 let na evropských plážích změnilo.

Jak už jsme v rubrice Foto na Aktuálně.cz upozorňovali, knihovna amerického Kongresu (Library of Congress) skrývá ve svých sbírkách mnohé fotografické skvosty. Je mezi nimi i rozsáhlá kolekce fotochromových tisků, které byly pořízeny v rozmezí let 1890 až 1900.

Jedná se o kolorované černobílé fotografie, vytisknuté fotolitografickým procesem. Právě tak se na počátku století vyráběly pohlednice. V USA je ve velkém produkovala Detroit Publishing Company, z jejíhož archivu fotochromy ve sbírce knihovny Kongresu pocházejí.

Kolekce obsahuje mimo jiné i stovky fotek z nejrůznějších evropských pláží a přímořských letovisek. Ve velké většině jde o záběry pořízené ve Spojeném  království nebo na pobřeží Baltu, ale najdou se zde také snímky z Francie nebo Itálie. Díky nim se můžeme podívat, jak moc se změnila místa, kde spousta Evropanů dodnes tráví své letní dovolené. A také jak se změnili lidé a móda.

Když člověk vidí snímky poprvé, často má pocit, že je fotografové museli pořídit někdy na jaře, za poměrně chladného počasí. Na plážích jsou ženy většinou oblečené v šatech, muži v oblecích. Jenže chladné jaro to nebude, na některých fotkách je zároveň vidět, že se v moři koupe spousta lidí. 

Změnila se samozřejmě i mnohá fotografovaná místa, přibyly výškové budovy, reklamní poutače, křiklavé barvy. Ale to zdaleka neplatí jen pro přímořská letoviska.

A kdybyste se chtěli podívat, jak to vypadalo kolem roku 1900 u oblíbeného Jadranu, můžete to udělat v následující galerii, kterou jsme už vydali dříve:

 

Právě se děje

před 3 minutami

Sesuvy kvůli tajfunu zabily ve Vietnamu osm lidí, 42 se pohřešuje

Sesuvy půdy v důsledku tajfunu Molave zabily ve středním Vietnamu nejméně osm lidí a 42 dalších je nezvěstných. S odvoláním na státní média o tom dnes informovala agentura AP, podle níž jde o jeden z nejsilnějších tajfunů v zemi za posledních 20 let.

Záchranáři vykopali osm těl ve vesnici Tra Van v provincii Quang Nam poté, co se na jejich domy sesunul vodou nasáklý svah. Další sesuv se odehrál v nedaleké vesnici Tra Leng, kde masa bahna a kamení zavalila několik domů s celkem 45 lidmi. Těla tří obětí se zde již podařilo vyprostit, dalších 42 osob se pohřešuje.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů korun ročně

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard.

Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy