Foto: Pláže před 120 lety a dnes. Je libo šaty s krajkou a paraple, nebo bikiny a ručník?

Plážová scéna před 120 lety, do které jsme pro porovnání vložili obrázek dnešních typických plážových hostů. Jak ukazuje srovnávací fotogalerie, v přímořských letoviscích se toho změnilo dost.
Pláž před hotelem Kurhaus v nizozemském Scheveningenu.
Takto to tam vypadá nyní - snímek je ze svérázné novoroční oslavy, která se zde tradičně pořádá.
Molo v německém Ahlbecku na pobřeží Baltu zná zcela jistě mnoho Čechů. Takto vypadalo kdysi.
Dnešní fotka ukazuje, že tady se toho zase tolik nezměnilo, kouzlo tehdejší plážové architektury zůstalo zachováno.
Foto: Library of Congress, Shutterstock.com
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
7. 5. 2018 11:55
Představte si gentlemana, který v roce 1900 špacíruje k molu v Ahlbecku na pobřeží Baltu. Náhle ho časová smyčka přenese do roku 2018. Zrovna v Ahlbecku by mu to nemuselo být na první pohled příliš nápadné, molo se moc nezměnilo. Šok by ovšem zažil v okamžiku, kdy by spatřil první polonahé nestydy mířící k moři. Pojďte se podívat, co se za 120 let na evropských plážích změnilo.

Jak už jsme v rubrice Foto na Aktuálně.cz upozorňovali, knihovna amerického Kongresu (Library of Congress) skrývá ve svých sbírkách mnohé fotografické skvosty. Je mezi nimi i rozsáhlá kolekce fotochromových tisků, které byly pořízeny v rozmezí let 1890 až 1900.

Jedná se o kolorované černobílé fotografie, vytisknuté fotolitografickým procesem. Právě tak se na počátku století vyráběly pohlednice. V USA je ve velkém produkovala Detroit Publishing Company, z jejíhož archivu fotochromy ve sbírce knihovny Kongresu pocházejí.

Kolekce obsahuje mimo jiné i stovky fotek z nejrůznějších evropských pláží a přímořských letovisek. Ve velké většině jde o záběry pořízené ve Spojeném  království nebo na pobřeží Baltu, ale najdou se zde také snímky z Francie nebo Itálie. Díky nim se můžeme podívat, jak moc se změnila místa, kde spousta Evropanů dodnes tráví své letní dovolené. A také jak se změnili lidé a móda.

Když člověk vidí snímky poprvé, často má pocit, že je fotografové museli pořídit někdy na jaře, za poměrně chladného počasí. Na plážích jsou ženy většinou oblečené v šatech, muži v oblecích. Jenže chladné jaro to nebude, na některých fotkách je zároveň vidět, že se v moři koupe spousta lidí. 

Změnila se samozřejmě i mnohá fotografovaná místa, přibyly výškové budovy, reklamní poutače, křiklavé barvy. Ale to zdaleka neplatí jen pro přímořská letoviska.

A kdybyste se chtěli podívat, jak to vypadalo kolem roku 1900 u oblíbeného Jadranu, můžete to udělat v následující galerii, kterou jsme už vydali dříve:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

Další zprávy