Dýmající Vesuv pár let před velkou explozí. Unikátní 120 let staré barevné fotky

Dýmající Vesuv pár let před velkou explozí. Unikátní 120 let staré barevné fotky
Pojďme na chvíli opustit Vesuv a podívat se do ulic Neapole před 120 lety. V popředí je pobřežní promenáda Via Partenoppe, v pozadí je vidět neapolský středověký hrad Castel dell'Ovo. Hrad leží na skalnatém ostrůvku Megaride, na pobřeží nedaleko centra města.
Prodavač makarónů v Neapoli.
Neapolský přístav.
A znovu se vracíme k Vesuvu a tragédiím, které tato sopka způsobila. Na snímku jsou antické vykopávky v Pompejích tak, jak vypadaly kolem roku 1900. Na snímku je ulice Fortuny (Via della Fortuna). Dnes to tam vypadá velice podobně. Pompeje Vesuv smazal z povrchu zemského v roce 79.
Foto: Library of Congress, Prints and Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
9. 3. 2021 6:00
Unikátní barevné snímky pořízené kolem roku 1900 ukazují dýmající Vesuv, Neapol, Pompeje a další jihoitalská města. Snímky byly pořízeny v době mezi dvěma explozemi sopky - ta první se odehrála v roce 1872, ta druhá, velmi ničivá, otřásla Itálií v roce 1906.

Nyní je Vesuv klidný, ale není to zase tak dávno, co lidé v jeho okolí zažili ničivé erupce. Jen pro zajímavost, za posledních dvě stě roků sopka explodovala mnohokrát: v letech 1822, 1834, 1839, 1848, 1850, 1855, 1861, 1868, 1872, 1906, 1926, 1929 a 1944.  

Snímky ze sbírky fotochromových tisků uložené v knihovně amerického Kongresu ukazují Vesuv, Neapol, Pompeje a další místa v jižní Itálii v době mezi explozemi z let 1872 a 1906. Na fotografiích je dobře patrné, že z vrcholu Vesuvu vychází kouř a hora je vyšší a špičatější než dnes. Při explozi v roce 1906 totiž část vrcholu zmizela a Vesuv se snížil o desítky metrů (prameny obvykle uvádějí, že to bylo 160 m). Byla to tehdy velká tragédie, která si vyžádala zhruba sto obětí a Itálie kvůli ní musela odstoupit od pořádání olympijských her. 

Staré snímky pořízené metodou fotochromu i dnes udivují kvalitou fotografického řemesla a precizní kompozicí. Fotochrom je technika, díky které vznikají kolorované obrázky z černobílého negativu. V době, kdy se rodilo dvacáté století, byl tento tiskový postup velmi oblíbený u výrobců pohlednic, proto se také dochovala řada fotografií, které zachycují mnohé evropské i světové pamětihodnosti té doby.

Významným producentem pohlednic byla americká společnost Detroit Publishing Company, která nashromáždila pozoruhodně obsáhlý archiv, čítající několik tisíc fotochromů z nejrůznějších koutů světa. Nyní tento archiv patří do sbírek knihovny amerického Kongresu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Kandidát na ministra zahraničí Kulhánek jednal s Babišem, sdělil mu své priority

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Své priority v úřadu chce nejdřív sdělit předsedovi vlády, řekl při příchodu. Po jednání s Babišem se novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman.

"Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek. Náměstek ministra vnitra Kulhánek je druhou volbou vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) na ministra zahraničí, když se v úterý do čela úřadu odmítl vrátit Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy