Amerika v době kovbojů a páry. Unikátní barevné fotky z doby po roce 1898

Amerika v době kovbojů a páry. Unikátní barevné fotky z doby po roce 1898
Na jedné straně mrakodrapy a moderní města, na druhé dostavníky brodící se přes řeky, kovbojové, indiáni. Na unikátních fotochromových snímcích z USA se potkávají dvě naprosto rozdílná století. A to nejen v letopočtu, kdy byly fotografie pořízeny (tedy mezi lety 1895-1905), ale i v obrazech, které zachycují. Podívejte se do doby, kdy se měnil svět. Na tomto snímku z roku 1905 je socha Svobody v New Yorku.
Arrowmaker, indián z kmene Odžibvejů (kmen představující původní obyvatelstvo oblasti okolo Velkých jezer). Snímek vznikl v roce 1903.
State Street, Chicago (1900).
Indián z kmene Crow (Velké planiny, USA, 1902).
Foto: Library of Congress, Prints and Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 6. 2021 6:00
Na jedné straně mrakodrapy a moderní města, na druhé dostavníky brodící se přes řeky, kovbojové, indiáni. Na unikátních fotochromových snímcích z USA se potkávají dvě naprosto rozdílná století. A to nejen v letopočtu, kdy byly fotografie pořízeny (tedy mezi lety 1895-1905), ale i v obrazech, které zachycují. Podívejte se do doby, kdy se měnil svět.

Je to trochu jiná Amerika, než ji známe dnes. Snímky z přelomu 19. a 20. století ukazují velké rozdíly mezi městy a venkovem. Na jedněch vidíte tramvaje a moderně oblečené obyvatele měst, na jiných velmi ubohé kopáče na polích nebo indiánské sběrače úrody. To všechno ukazují záběry z kolekce fotochromových fotografických tisků, která je uložena v knihovně amerického Kongresu.

Na přelomu 19. a 20. století byla fotografie ještě v plenkách a fotilo se v drtivé většině jen černobíle. Ale už tou dobou vznikaly i velice zajímavé barevné snímky. Jednalo se například právě o techniku nazývanou fotochrom, kdy se původně černobílé fotografie ručně kolorují. Právě tak vznikly i snímky v naší fotogalerii.

V době, kdy se rodilo 20. století, byly fotochromy velmi oblíbené u výrobců pohlednic, proto se také dochovala řada záběrů, které zachycují mnohé světové pamětihodnosti té doby.

Významným producentem pohlednic bývala americká společnost Detroit Publishing Company. Nashromáždila pozoruhodně obsáhlý archiv čítající několik tisíc fotochromů z nejrůznějších koutů světa. Nyní tento archiv patří do sbírek knihovny amerického Kongresu

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy