Když světu vládla španělská chřipka. Unikátní 100 let staré snímky

Když světu vládla španělská chřipka. Unikátní 100 let staré snímky
Telefonní operátorka s ochrannou rouškou v roce 1918.
Kolorovaný obrázek viru H1N1, který způsobil španělskou chřipku, zachycený o mnoho let později elektronkovým mikroskopem. V roce 1918 ještě původce nemoci přesně neznali, a proto bylo velmi těžké se jí bránit.
Zdravotnický personál v Sydney, duben 1920. Školy a obchody byly v té době ve městě uzavřeny, nemocnice byly přeplněné a nošení masek bylo na veřejnosti povinné.
Občas srovnáváme nynější pandemii se španělskou chřipkou. Jenže to byla jiná nemoc i jiný svět. Ukazují to unikátní snímky z let 1918-1920 v této fotogalerii. Policisté na fotografii jsou z amerického Seattlu. Mají na tvářích nasazeny ochranné roušky, aby se chránili před vysoce nakažlivou nemocí, která opanovala svět. Kolorovaný snímek.
Foto: Mill Valley Public Library / Public domain
Dan Poláček Tomáš Vocelka Magazín Dan Poláček, Tomáš Vocelka, Magazín
Aktualizováno 1. 5. 2020 19:05
Občas srovnáváme nynější pandemii se španělskou chřipkou. Jenže to byla jiná nemoc i jiný svět. Na snímcích to vypadá občas podobně jako dnes: roušky, plné nemocnice, zavřené školy a divadla. Jenže tehdy to bylo mnohem horší. Končila světová válka, mnohde panoval hlad, neexistovala antibiotika, a úmrtnost byla velmi vysoká. Unikátní snímky dovolují nahlédnout do ulic a nemocnic v letech 1918-1920

Snímky pocházejí především z anglicky mluvících zemí, většina je jich z USA. V Evropě i v českých zemích, které se právě chystaly společně se Slovenskem vykročit k samostatnosti, to však vypadalo velmi podobně.

To, že z USA je dostupných tolik historických fotografií, souvisí s jejich přístupem k archivnictví. Většina státních institucí má své archivy zdigitalizované a nabízí je zcela zdarma a nebyrokraticky k využití veřejnosti. Snímky z doby před 100 lety už navíc nejsou chráněny autorským právem a archivy je zařazují do takzvané Public Domain. I díky tomu jsou velmi snadno dostupné. 

Proč tak otevřený přístup? Tamní instituce věří, že je to prostředek, který posiluje povědomí o historii země. Postupují tak i proto, že jsou placeny z peněz občanů. Snaží se jim tedy poskytovat co nejvíce informací a pramenů co nejjednodušším způsobem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

"Kavliho cena v oblasti nanověd byla udělena čtyřem vědcům za vynález čoček s korekcí aberací (vad zobrazení) v elektronových mikroskopech, které umožnily vědcům na celém světě sledovat struktury a chemické složení materiálů ve třech rozměrech v bezprecedentně malých měřítkách," uvádí se v tiskovém prohlášení akademie.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

S růstem platů učitelů ministerstvo počítá i nadále, hlásí Plaga

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Podle úřadu nadále platí závazek programového prohlášení vlády, podle kterého má být průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 000 korun. Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

"Závazek programového prohlášení vlády platí, a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy