Když světu vládla španělská chřipka. Unikátní 100 let staré snímky

Když světu vládla španělská chřipka. Unikátní 100 let staré snímky
Telefonní operátorka s ochrannou rouškou v roce 1918.
Kolorovaný obrázek viru H1N1, který způsobil španělskou chřipku, zachycený o mnoho let později elektronkovým mikroskopem. V roce 1918 ještě původce nemoci přesně neznali, a proto bylo velmi těžké se jí bránit.
Zdravotnický personál v Sydney, duben 1920. Školy a obchody byly v té době ve městě uzavřeny, nemocnice byly přeplněné a nošení masek bylo na veřejnosti povinné.
Občas srovnáváme nynější pandemii se španělskou chřipkou. Jenže to byla jiná nemoc i jiný svět. Ukazují to unikátní snímky z let 1918-1920 v této fotogalerii. Policisté na fotografii jsou z amerického Seattlu. Mají na tvářích nasazeny ochranné roušky, aby se chránili před vysoce nakažlivou nemocí, která opanovala svět. Kolorovaný snímek.
Foto: Mill Valley Public Library / Public domain
Občas srovnáváme nynější pandemii se španělskou chřipkou. Jenže to byla jiná nemoc i jiný svět. Na snímcích to vypadá občas podobně jako dnes: roušky, plné nemocnice, zavřené školy a divadla. Jenže tehdy to bylo mnohem horší. Končila světová válka, mnohde panoval hlad, neexistovala antibiotika, a úmrtnost byla velmi vysoká. Unikátní snímky dovolují nahlédnout do ulic a nemocnic v letech 1918-1920

Snímky pocházejí především z anglicky mluvících zemí, většina je jich z USA. V Evropě i v českých zemích, které se právě chystaly společně se Slovenskem vykročit k samostatnosti, to však vypadalo velmi podobně.

To, že z USA je dostupných tolik historických fotografií, souvisí s jejich přístupem k archivnictví. Většina státních institucí má své archivy zdigitalizované a nabízí je zcela zdarma a nebyrokraticky k využití veřejnosti. Snímky z doby před 100 lety už navíc nejsou chráněny autorským právem a archivy je zařazují do takzvané Public Domain. I díky tomu jsou velmi snadno dostupné. 

Proč tak otevřený přístup? Tamní instituce věří, že je to prostředek, který posiluje povědomí o historii země. Postupují tak i proto, že jsou placeny z peněz občanů. Snaží se jim tedy poskytovat co nejvíce informací a pramenů co nejjednodušším způsobem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy