Když světu vládla španělská chřipka. Unikátní 100 let staré snímky

Když světu vládla španělská chřipka. Unikátní 100 let staré snímky
Telefonní operátorka s ochrannou rouškou v roce 1918.
Kolorovaný obrázek viru H1N1, který způsobil španělskou chřipku, zachycený o mnoho let později elektronkovým mikroskopem. V roce 1918 ještě původce nemoci přesně neznali, a proto bylo velmi těžké se jí bránit.
Zdravotnický personál v Sydney, duben 1920. Školy a obchody byly v té době ve městě uzavřeny, nemocnice byly přeplněné a nošení masek bylo na veřejnosti povinné.
Občas srovnáváme nynější pandemii se španělskou chřipkou. Jenže to byla jiná nemoc i jiný svět. Ukazují to unikátní snímky z let 1918-1920 v této fotogalerii. Policisté na fotografii jsou z amerického Seattlu. Mají na tvářích nasazeny ochranné roušky, aby se chránili před vysoce nakažlivou nemocí, která opanovala svět. Kolorovaný snímek.
Foto: Mill Valley Public Library / Public domain
Dan Poláček Tomáš Vocelka Magazín Dan Poláček, Tomáš Vocelka, Magazín
Aktualizováno 1. 5. 2020 19:05
Občas srovnáváme nynější pandemii se španělskou chřipkou. Jenže to byla jiná nemoc i jiný svět. Na snímcích to vypadá občas podobně jako dnes: roušky, plné nemocnice, zavřené školy a divadla. Jenže tehdy to bylo mnohem horší. Končila světová válka, mnohde panoval hlad, neexistovala antibiotika, a úmrtnost byla velmi vysoká. Unikátní snímky dovolují nahlédnout do ulic a nemocnic v letech 1918-1920

Snímky pocházejí především z anglicky mluvících zemí, většina je jich z USA. V Evropě i v českých zemích, které se právě chystaly společně se Slovenskem vykročit k samostatnosti, to však vypadalo velmi podobně.

To, že z USA je dostupných tolik historických fotografií, souvisí s jejich přístupem k archivnictví. Většina státních institucí má své archivy zdigitalizované a nabízí je zcela zdarma a nebyrokraticky k využití veřejnosti. Snímky z doby před 100 lety už navíc nejsou chráněny autorským právem a archivy je zařazují do takzvané Public Domain. I díky tomu jsou velmi snadno dostupné. 

Proč tak otevřený přístup? Tamní instituce věří, že je to prostředek, který posiluje povědomí o historii země. Postupují tak i proto, že jsou placeny z peněz občanů. Snaží se jim tedy poskytovat co nejvíce informací a pramenů co nejjednodušším způsobem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy