reklama
 
 

Britské spitfiry, ruské migy i kluzák Honza. České letectvo na unikátních historických fotografiích

21. 6. 2018 11:06
Sté výročí republiky přináší i jednu unikátní výstavu určenou především fanouškům českého letectví. K vidění je v historické budově Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Prezentuje stručnou historii českého letectví a lze tam narazit na spoustu cenných a málo známých dobových fotografií.

Cílem expozice je přispět k širšímu poznání jedné oblasti naší historie a zdůraznit význam a rozsah zahraničního leteckého odboje ve druhé světové válce, vysvětlují organizátoři výstavy na internetových stránkách muzea.  

"Češi po založení republiky rychle pochopili význam letectví a právě ono se stalo jednou z veličin, které brzy napomohly seznámení ciziny nejen se jménem Československo, ale také s prací a schopnostmi jeho obyvatel," říká autor výstavy Ing. Miroslav Irra.

Výstava zvláště zdůrazňuje hrdinství letců, kteří po okupaci Československa odešli bojovat proti nacistům do Francie, Velké Británie nebo do Sovětského svazu. "Z 2513 výkonných letců, kteří sloužili v našem letectvu v září 1938, jich přes tisíc odešlo do konce roku 1940 do ciziny, aby přispěli k porážce německých okupantů a obnovení svrchovanosti Československa," vysvětluje Irra.

Snahy po válce navázat na prvorepublikové a válečné tradice přerušil únor 1948, který s vládou komunistické strany nastolil období závislosti všech oblastí života na sovětském stalinském vzoru. Vše, co bylo před Únorem, bylo novou mocí dehonestováno a odsouzeno k zapomenutí. Čeští letci si tak s navazováním na nejslavnější tradice museli počkat až na změnu režimu v roce 1989.

O výstavě:

 • Kde: Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích
 • Více informací: www.muzeumcb.cz
 • Termín: 18. května - 12. srpna 2018
 • Otevírací doba: út-ne, svátky 9:00-17:30 hod.
 • Vstupné: základní: 25 Kč / snížené: 15 Kč / rodinné: 55 Kč

autoři: Magazín, dap | 21. 6. 2018 11:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama