Britské spitfiry, ruské migy i kluzák Honza. České letectvo na unikátních historických fotografiích

Britské spitfiry, ruské migy i kluzák Honza. České letectvo na unikátních historických fotografiích
Bojový pilot z první světové války Pavel Pavelka létal od srpna 1916 v řadách slavné první perutě amerických dobrovolníků Escadrille Lafayette N. 124.
Letadla se záhy začala objevovat i v reklamě. Tato je na jablečnou šťávu Ceres (cca 30. léta 20. století).
Reklamní plakát na letecké motory značky Laurin a Klement, a. s., které se vyráběly v továrně automobilky v Mladé Boleslavi (cca 1920-1930).
Bombardovací letoun Ae-230 (1930-1931). Postaveno bylo pětadvacet kusů.
Foto: Archiv Miroslav Irra, et. al. / Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Magazín dap Magazín, dap
21. 6. 2018 11:06
Sté výročí republiky přináší i jednu unikátní výstavu určenou především fanouškům českého letectví. K vidění je v historické budově Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Prezentuje stručnou historii českého letectví a lze tam narazit na spoustu cenných a málo známých dobových fotografií.

Cílem expozice je přispět k širšímu poznání jedné oblasti naší historie a zdůraznit význam a rozsah zahraničního leteckého odboje ve druhé světové válce, vysvětlují organizátoři výstavy na internetových stránkách muzea.  

"Češi po založení republiky rychle pochopili význam letectví a právě ono se stalo jednou z veličin, které brzy napomohly seznámení ciziny nejen se jménem Československo, ale také s prací a schopnostmi jeho obyvatel," říká autor výstavy Ing. Miroslav Irra.

Výstava zvláště zdůrazňuje hrdinství letců, kteří po okupaci Československa odešli bojovat proti nacistům do Francie, Velké Británie nebo do Sovětského svazu. "Z 2513 výkonných letců, kteří sloužili v našem letectvu v září 1938, jich přes tisíc odešlo do konce roku 1940 do ciziny, aby přispěli k porážce německých okupantů a obnovení svrchovanosti Československa," vysvětluje Irra.

Snahy po válce navázat na prvorepublikové a válečné tradice přerušil únor 1948, který s vládou komunistické strany nastolil období závislosti všech oblastí života na sovětském stalinském vzoru. Vše, co bylo před Únorem, bylo novou mocí dehonestováno a odsouzeno k zapomenutí. Čeští letci si tak s navazováním na nejslavnější tradice museli počkat až na změnu režimu v roce 1989.

O výstavě:

  • Kde: Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích
  • Více informací: www.muzeumcb.cz
  • Termín: 18. května - 12. srpna 2018
  • Otevírací doba: út-ne, svátky 9:00-17:30 hod.
  • Vstupné: základní: 25 Kč / snížené: 15 Kč / rodinné: 55 Kč
 

Právě se děje

před 20 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy